#SAC25 Společnost Agathy Christie slaví čtvrstoletí

V článku budeme průběžně doplňovat informace z naší historie. 

Nejnověji píšeme o historii webových stránekpředtím o Ceně Společnosti Agathy Christie, kterou udělujeme od roku 1999.

 

1996

Díky téhle knize existuje česká Společnost Agathy Christie.

Náš otec zakladatel Jan Čermák cestoval v roce 1996 po Skotsku. Po knihkupectvích sháněl knihy Agathy Christie a v tiráži vzpomínek z archeologických výprav Pověz mi, jak žijete objevil zmínku o britské Agathy Christie Society, tedy Společnosti Agathy Christie.

Po návratu do České republiky společnost kontaktoval, aby získal bližší informace. Když se dozvěděl víc, chtěl se stát členem. Jenže byl problém se zasíláním peněz do Británie, uvědomoval si taky vzdálenost a pro někoho i jazykovou bariéru. Tak dostal nápad na založení české pobočky, která letos v červenci oslaví 25 let od oficiální registrace.


1997

Skotsko sehrálo roli v historii naší společnosti ještě jednou.

V únoru 1997 odjel Jan Čermák do Skotska znovu, tentokrát jako student Vysoké školy ekonomické na semestrální pobyt v rámci programu Monet do města Stirling. Dopisoval si s překladatelkou Vlastou Dvořáčkovou, připravoval stanovy společnosti a její rozběh.

Po příjezdu do České republiky začal vyřizovat formality a 22. července 1997 byla Společnost Agathy Christie registrována na ministerstvu vnitra.


1997

Začátky Společnosti znamenaly pro jejího zakladatele Jana Čermáka dobu vyvěšování letáků po knihkupectvích, knihovnách a antikvariátech, inzerátů v Annonci a taky prvních přihlášek.

Na fotkách vám ukazujeme jeden z prvních letáků a inzerát z Annonce, který vyšel 31. října 1997. Společnost Agathy Christie za těch pětadvacet let mimochodem několikrát změnila sídlo, chebská adresa již dávno neplatí.


1997

První setkání členů Společnosti Agathy Christie proběhlo v sobotu 25. října 1997 v Gymnáziu Na Pražačce na pražském Žižkově.

„Ve školních lavicích nás tenkrát zasedlo 18 a já jsem byl poprvé v životě v pozici někoho, kdo si má stoupnout před naprosto neznámé lidi a začít je přesvědčovat o tom, že cestu až sem nevážili úplně zbytečně,“ napsal o prvním setkání před časem zakladatel společnosti Jan Čermák.

Na prvním setkání se řešily formální náležitosti i představy o činnosti a různé plány a nápady. Řeč byla také o čtení Agathina díla v originále.

Nulté, „pracovní“ setkání se uskutečnilo ještě předtím, 27. června téhož roku, ale tehdy se Jan Čermák setkal pouze se dvěma lidmi. S pánem, který se poté už nikdy neukázal, a s Olgou, která je členkou společnosti dosud.

V roce 1998 následovala další dvě setkání a systém dvou setkání se až na výjimky, kdy proběhlo jen jedno za rok, ustálil. Až v roce 2020 kvůli pandemii onemocnění covid-19 neproběhlo žádné osobní setkání.

Gymnázium Na Pražačce nahradila restaurace U Bubeníčků a pak postupně další. Na podzim 2009 jsme se poprvé nesešli v Praze, ale v Brně (o tom někdy příště). Zatím poslední setkání proběhlo letos v červnu právě v Brně a mělo pořadové číslo 45.


1997–2000

V počátcích Společnosti Agathy Christie dostávali členové čtvrtletník Agatha. V letech 1997–2000 vyšlo 12 čísel, včetně nultého.

Ve čtvrtletníku se objevovaly základní texty o životě a díle Agathy Christie, které dosud najdete na našich webových stránkách agatha.cz. V době (téměř) předinternetové jsme dávali dohromady přehled českých (a částečně slovenských) vydání díla Agathy Christie, včetně časopiseckých publikací povídek, které na český knižní překlad třeba i teprve čekaly.

Ve zpravodaji se psalo rovněž o aktuálních knižních novinkách a rozhlasovém nebo televizním vysílání. Členové se dělili o svoje postřehy nebo odpovídali na anketní otázky. A protože šlo o „jiné“ časy, ve čtvrtletníku Agatha byly i kontaktní údaje na členy a přání k jejich narozeninám.

Už v počátcích Společnosti Agathy Christie fungovaly webové stránky, ale jejich čas pak naplno přišel s koncem čtvrtletníku.

Zakladatel společnosti Jan Čermák, který byl redaktorem i distributorem zpravodaje, vzpomíná:

„Prvních pár čísel mělo formát A4 (přeložená A3) a já je kompletoval neuvěřitelným způsobem. Nejdřív byl problém s tím, kde Agathu okopíruju. Vždycky jsem někoho ‚ukecal‘ :-) Pak jsem okopírované A3 přeložil, sponkou ze sešívačky jsem si označil místa, kam sponky poputují, ta jsem spínacím špendlíkem propíchl, sponky do děr ručně zasadil a ohnul. Každý časopis zvlášť. V té době jsem ještě neuměl vytvářet adresní štítky na počítači, takže jsem všechny adresy na obálky nadepisoval ručně. Po pravdě řečeno to byla muka a dnes nad tím sám jenom kroutím hlavou...“


1999

V roce 1999 jsme poprvé udělili Cenu Společnosti Agathy Christie.

O literární soutěži jsme uvažovali od počátků společnosti. Jeden člen tento nápad v roce 1998 připomněl, a tak jsme začali probírat, jak by soutěž probíhala. Když jsme zjistili, že už existuje Cena Havran, udělovaná organizací autorů detektivek AIEP nejlepší detektivní povídce roku, rozhodli jsme se k tomuto klání připojit. Nejlepší povídku tak vybíráme z těch, které vycházejí ve sborníku nejlepších detektivních příběhů roku, nominovaných na Cenu Havran. V roce 2002 jsme navíc začali přijímat povídky sami, aniž by musely být zařazeny do sborníku. Cílem naší literární soutěže je vybírat povídku, která se přibližuje duchu příběhů Agathy Christie.

Prvním laureátem Ceny Společnosti Agathy Christie se v roce 1999 stal Bohumil Lipert. Za celou dobu existence ceny jsme prvním místem ocenili jak další profesionální autory (mezi nimi jsou například Inna Rottová, třikrát Zoja Turková, Martin Petiška nebo Lubor Macháček), tak autory začínající (třeba Pavlu Kolářovou nebo naposledy Terezu Benešovou). V soutěži několikrát zvítězily i naše členky ­– třikrát Hana Doubková i Stanislava Chmelanová, jednou Zuzana Vránová.

Kromě vítězného příběhu většinou oceňujeme ještě další příběhy druhým a třetím místem.


2001

Společnost Agathy Christie měla webové stránky už v prvních letech fungování. V roce 1997 jsme začínali na adrese http://geocities.com/Athens/Forum/2549, v roce 1998 jsme se přesunuli na http://web.pinknet.cz/AgathaChristie a ještě ve stejném roce na www.fek.zcu.cz/sac. V dobách těchto dlouhých (a tajemných adres) byl ovšem hlavním zdrojem informací pro členy společnosti čtvrtletník Agatha, o kterém jsme už psali.

Až někdy s přelomem milénia začaly fungovat webové stránky na adrese agatha.cz, která platí i dnes. Nejstarší dochovaná verze webu pochází z 30. června 2001 a ukazujeme vám ji na fotce, kterou jsme pořídili díky archivaci na portálu web.archive.org.

Nejstarší dochovaná verze webových stránek agatha.cz

Protože v nultých letech ještě neměl k internetu přístup každý člen, fungovali tehdy takzvaní patroni. Jeden člen s přístupem k internetu se staral o „svého“ neinternetového člena a poštou mu posílal novinky, které jsme zveřejnili.

Webové stránky Společnosti Agathy Christie svoji podobu poté několikrát změnily. V roce 2006 jsme i ve veřejné sekci, přístupné všem, začali informovat o aktuálním dění.