V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
V hotelu Bertram
At Bertram’s Hotel
Londýnský hotel Bertram. Ten zvolí slečna Marplová jako místo, které chce navštívit. Když jí její synovec Raymond West s manželkou Joan nabízeli pobyt, navrhovali různá přímořská letoviska, ale ona si vybrala právě londýnský hotel, ve kterém už byla v dětství ubytována.
Může to vypadat jako výlet do starých časů. Opravdové koblihy s marmeládou z opravdových jahod, opravdové vdolečky se spoustou másla, úžasný čaj. A pak také různí hosté. Popletený kanovník Pennyfather, lady Selina, plukovník Luscombe, několikrát vdaná Bess Sedgwicková, automobilový závodník Ladislaus Malinowski, mladá dívka Elvira Blakeová a dáma, která ji má právě na starosti – ti všichni, ale také slečna Jane Marplová a další jsou v hotelu ubytováni.
O zdánlivě poklidném hotelu ovšem ví policie v čele s inspektorem Davym. A pak jednoho dne kanovník Pennyfather, který měl odletět na kongres do Švýcarska, záhadně zmizí...


Slečna Marplová v této knize vzpomíná na své pátrání v Karibiku (Karibské tajemství), ale především na dětství. Nesledujeme ji ostatně v jejím St. Mary Meadu ani jinde na venkově, ale v Londýně. Krátce se zde objevuje postava tajemného pana Robinsona, který předtím vystupoval také v poirotovské Kočce mezi holuby. Agatha Christie popisuje vzpomínání na dřívější časy a porovnání s dneškem – například na pomerančovém džusu pro americké hosty a další momenty. Přestože je proměna Anglie výraznější v poirotovské Třetí dívce, i tady například padne zmínka o beatnicích.
Jako inspirace pro hotel Betram se uvádí dva londýnské hotely: Brown a Fleming, přičemž druhý jmenovaný zmiňuje Janet Morganová, autorka autorizovaného životopisu Agathy Christie z roku 1985.
Kniha vyšla 15. listopadu 1965 (podle hesla Christie for Christismas – Christie k Vánocům) a recenze se nevyjadřovaly úplně příznivě, přesto se do konce roku stihlo prodat padesát tisíc výtisků.
TV
- At Betram’s Hotel, 1987 (v hlavní roli Joan Hickson)
- V hotelu Betram – v rámci TV seriálu Slečna Marplová, 2006 (v hlavní rolI Geraldine McEwan) = DVD Agatha Christie Marple 12, Amercom 2009