75 faktů o Davidu Suchetovi

U příležitosti hercových narozenin zveřejňujeme informace z jeho profesního i soukromého života. David Suchet se narodil v Londýně před 75 lety, 2 května 1946.

Článek je rozšířenou a aktualizovanou verzí textu 70 faktů o Davidu Suchetovi, který jsme zveřejnili před pěti lety u příležitosti jeho životního jubilea.


1. David Suchet má dvě děti: syna Roberta a dceru Katherine.

2. Kromě poirotovského seriálu také namluvil několik audioknih Agathy Christie, kde tento detektiv vystupuje a jeho hlas můžeme slyšet také v několika počítačových hrách, kde vystupuje Hercule Poirot.

3. V češtině ho v různých snímcích dabovalo kromě Jaromíra Meduny a Petra Kostky v seriálu Hercule Poirot kolem dvaceti dalších herců.

4. David Suchet začínal hrát v 18 letech v londýnském National Youth Theatre.

5. Jako dítě chtěl být strojvedoucím.

6. V televizní verzi Draculy z roku 2006 hrál Abrahama Van Helsinga.

7. Bratr John Suchet je televizní reportér a moderátor.

8. K filmům, které mohou více znát i čeští diváci, patří Dokonalá vražda (1998), v níž ztvárnil policistu.

9. V roce 2015 hrál ve hře Jak je důležité míti Filipa. Hrál ovšem ženskou postavu, a to lady Bracknellovou.

10. K Suchetovým koníčkům patří fotografování. Používá přístroj značky Leica.

11. V roce 1973 se stal členem Královské shakespearovské společnosti (Royal Shakespeare Company) a působil v ní až do roku 1986. Její hvězdou se stal náhodou. Na začátku zaskakoval za jiného herce, Bernarda Lloyda, který se těsně před generálkou hry Jak se vám líbí zranil. Suchet se tak musel na poslední chvíli naučit asi čtyři nebo pět Lloydových rolí.
 
12. Řád britského impéria mu byl udělen v roce 2011.
 
13. Při výročí 100 let od narození Agathy Christie, které připadalo na rok 1990, se David Suchet jako Hercule Poirot sešel s Joan Hickson, tehdejší představitelkou slečny Marplové v sérii BBC. Doporučujeme podívat se video z nádraží v Torquay, kde k setkání došlo.
 
14. Hercovo příjmení Suchet se vyslovuje súšej.
 
15. Ve dvoudílném televizním filmu Jindřich VIII. (2003) hrál kardinála Thomase Wolseyho.
 
16. Roku 1972 se seznámil se svou budoucí manželkou Sheilou Ferris. Poznali se v Belgrade Theatre v Coventry a byla to prý láska na první pohled. Na líbánkách byli v hotelu Savoy.
 
17. Vystudoval Londýnskou akademii hudby a dramatického umění (LAMDA).
 
18. Do Prahy se dostal při natáčení dokumentu Poirot řídí Orient-expres z roku 2010; dokument končí na smíchovském nádraží. V roce 2015 navštívil v české metropoli charitativní aukci.
 
19. O roli Hercula Poirota vznikl roku 2013 dokument Beeing Poirot.
 
20. Jeho matkou byla Joan Patricia Suchet (1916–1992), herečka, jež účinkovala v muzikálech. 
 
21. Je vysoký 170 cm. 
 
22. Nechal se slyšet, že by nehrál Hercula Poirota v příbězích, které nenapsala Agatha Christie. 
 
23. V mládí byl aktivním sportovcem, zahrál si dokonce v hlavní soutěži juniorského turnaje ve Wimbledonu. 
 
24. Jeho předci používali příjmení Suchedowitz a původně Shokhet. 
 
25. U příležitosti oslav 400 let od autorova úmrtí si zahrál Oberona v Shakespearově Snu noci svatojánské spolu s Julií Dench a Davidem Tennantem.
 
 
26. Napsal dvě knihy. O hereckém životě hlavně s Poirotem knihu Poirot a já, (česky 2015). Životní ohlédnutí, kde je belgický detektiv jen jedním z momentů, najdeme v knize Za objektivem – Můj život (česky 2020), v níž psané vzpomínky doprovází řada fotografií, které Suchet během svého života pořídil.
 
27. V roce 2008 získal Emmy za ztvárnění novinářského magnáta československého původu Roberta Maxwella v životopisném dramatu BBC.
 
28. Má tři vnoučata.
 
29. Těsně před začátkem pandemie onemocnění covid-19 v roce 2020 měl v Austrálii turné, a když přišel na jeviště v Opeře v Sydney, vestoje mu tleskalo zhruba 2 500 diváků. Označuje to za jeden ze svých největších zážitků.
 
30. Kromě hraní se věnuje také produkci. 
 
31. V seriálu Hercule Poirot se jako malá mihla jeho dcera Katherine. Vidět ji můžeme v epizodě Nástrahy zubařského křesla.
 
32. Jeho otec Jack Suchet (1908–2001) byl porodník a gynekolog, který během druhé světové války spolupracoval s Alexanderem Flemingem na použití penicilinu při léčení pohlavních chorob.
 
33. V šestidílné televizní sérii Freud (1984) ztvárnil Sigmunda Freuda. 
 
34. Roku 2014 podepsal otevřený dopis proti skotské samostatnosti.
 
35. V divadelní verzi Amadea představoval na konci milénia roli Salieriho.
 
36. Není pravda, že David Suchet vystupuje ve zcela všech příbězích s Poirotem. U Herkulovských úkolů se do televizního filmu nedostaly motivy všech 12 povídek. Adaptována nebyla divadelní hra Černá káva a povídka Prokletí Lemesurierů. Některé povídky mají dvě různé verze (asi nejznámější bude českým čtenářům Druhý gong a Zrcadlo mrtvého muže), z nichž byla pochopitelně adaptována vždy jedna verze. Povídka Záhada z Market Basing  má motivy podobné jako Vražda v postranní ulici, ale jinou zápletku, rovněž nebyla adaptována.

37. Jeho dědeček James Jarché byl fotograf.
 
38. Při hlasování o nejoblíbenější knihu Agathy Christie, které probíhalo v roce 2015, David Suchet „bojoval“ za Vraždy podle abecedy.
 
39. V rozhlasové dramatizaci Flemingovy bondovky Dr. No namluvil právě Dr. No.
 
40. Na rozdíl od Hercula Poirota má David Suchet rád čerstvý vzduch a pobyt v přírodě.
 
41. Když právě neměl na začátku 70. let práci jako herec, vykládal nákladní auta s psím krmivem, obsluhoval výtah a také půjčoval a prodával obleky.
 
42. Pro roli Poirota se učil belgický přízvuk a cvičil detektivovu chůzi tak, že chodil s mincí mezi půlkami; chůze byla mimochodem poslední věc, kterou dolaďoval.
 
43. Je milovníkem Giuseppe Verdiho.
 
44. V začátcích natáčení seriálu Hercule Poirot si chtěl Suchet s manželkou pořídit dům na venkově. Shodou okolností koupili dům od herce, který představoval právě Poirota v divadelní hře Černá káva.
 
45. Rod Suchetů pochází z Litvy, odtud emigrovali do Jižní Afriky a teprve pak se přesunuli do Velké Británie.
 
46. Suchet se ještě před poirotovskou érou objevil roku 1985 v roli policisty Jappa ve filmu Třináct u stolu (na motivy knihy Lord Edgware umírá), kde Poirota představoval Peter Ustinov. 
 
47. Je držitel čestných titulů z univerzit v Chichesteru a Kentu.
 
48. V jedné z prvních epizod seriálu Profesionálové ztvárnil roli padoucha.
 
49. Dcera Agathy Christie, Rosalind Hicks, viděla Davida Sucheta v televizní minisérii BBC Blott on the Landscape (1985), jež adaptovala román Toma Sharpa. Napadlo ji, že by Suchet mohl být novým představitelem Poirota. Při sledování Třinácti u stolu, kde hrál Jappa, si na snímek BBC ze stejného roku vzpomněla a definitivně se rozhodla.
 
50. V rámci projektu televize BBC Children in Need vystoupil v roli Poirota, vyzývaje Brity k podpoře charitativní akce. Řešil zde případ uneseného plyšového medvěda, maskota akce. (První a druhé video se Suchetem v rámci Children in Need.)
51. Provázel dvoudílným BBC dokumentem Po stopách svatého Petra (2015), o rok dříve uváděl podobný dokument o svatém Pavlovi. Tvrdí, že ho oba světci fascinují a natočení dokumentů bylo jeho snem. 
 
52. Před obsazením do role Hercula Poirota knihy Agathy Christie nečetl.
 
53. Dalším z případů Suchetovy spolupráce s charitou je audioknižní verze Bible. Suchet, který konvertoval ke křesťanství ve 40 letech, totiž namluvil celou Bibli – více než 750 tisíc slov, 60 hodin. Výtěžek věnoval na charitativní účely. 
 
54. Mezi uvedením první a poslední epizody Hercula Poirota uplynulo téměř 25 let. David Suchet tak patří k hercům nejdéle ztvárňujícím roli jednoho detektiva.
 
55. Kromě něj prošel celým seriálem jen jeho řidič Sean O’Connor, který občas při opakování si replik v autě namítl, že Poirot by to řekl jinak. 
 
56. Třikrát byl nominován na cenu BAFTA udělovanou Britskou filmovou a televizní akademií: za roli Poirota, za hlavní roli v britské minisérii na motivy knihy britského spisovatele 19. století Anthonyho Trollopa The Way We Live Now (2001), jejíž ústřední postavou je finančník Augustus Melmotte, a též za vedlejší roli v americkém filmu A World Apart (1988).
 
57. Mladší bratr Peter pracuje v reklamě, Peterův syn Richard je televizní moderátor (stejně jako Richardův bratranec Rory Suchet).
 
58. Ve 23 letech hrál Shylocka v Shakespearově Kupci benátském. Byl nejmladší britský profesionální herec, který ztvárnil tuto postavu.
 
59. Je proslulý seznamy Poirotových charakteristik, které si vypisoval z knih, když se připravoval na roli. První z nich je: Belgičan, ne Francouz! Seznamy si dělá i k jiným rolím.
 
60. David Suchet miluje vodu, žil šest let na lodi a je viceprezidentem organizace Lichfield and Hatherton Canals Trust, jež si klade za cíl obnovení historických kanálů.
 
61. O většinu vlasů přišel ve třiadvaceti letech po nešťastném milostném románku.
 
62. V mládí zkoušel hrát na bubny a ve čtyřiceti letech se naučil hrát na klarinet poté, co na něj silně zapůsobil rozhlasový Mozartův koncert pro klarinet. Učitel přitom tvrdil, že to kvůli věku nebude možné. Nyní přiznává, že jedny z nejhezčích chvilek jsou, když s manželkou hrají duety. Ač hodně miluje hudbu, neumí tancovat. 
 
63. Bojuje za co nejvyšší dostupnost léků pro všechny – vadí mu jednak nedostatek léků v méně vyspělých částech světa, kvůli čemuž trpí velké množství lidí, jednak zbytečně protahovaný proces schvalování nových léků (nikoli z důvodů bezpečnosti, ale kvůli zmatkům a špatné organizaci). Angažuje se kvůli vnuku Toddovi, kterému byla brzy po narození diagostivána vzácná nevyléčitelná genetická porucha.
 
 
64. Natáčení poslední poirotovské epizody Opona považuje za nejtěžší okamžik své kariéry.
 
65. Je velký obdivovatel a sběratel hodin, jedny z nich si dokonce přinesl do seriálového bytu Hercula Poirota.
 
66. Snažil se být takovým Poirotem, jak ho napsala Agatha Christie, i když s tím seriáloví tvůrci nesouhlasili.
 
67. Jeho dětskými hrdiny byli různí kovbojové, mezi nimi Hopalong Cassidy.
 
68. BBC uvedla v roce 2008 o Suchetových předcích dokument v rámci cyklu Who Do You Think You Are (česká licence jako Tajemství rodu), kde se mimo jiné ukázalo, že mezi předky má námořního kapitána.
 
69. V roce 1990 byl s manželkou pozván na večeři ke královně. Nešlo o vtip, jak ho napadlo, ale opravdové pozvání. Princ Philip ho naučil oloupat mango, což Suchet použil v poirotovské epizodě podle povídky Královský rubín.
 
70. Nepodíval se na filmovou adaptaci Vraždy v Orient expresu s Kennethem Branaghem v hlavní roli a televizní minisérii Vraždy podle abecedy s Johnem Malkovichem, které vzniklo po skončení seriálu Hercule Poirot. Říká, že se na adaptace podívá, až přibude více Poirotů. 
 
71. Hrál v několika milostných scénách, ale po zkušenostech s natáčením filmu Malá bubenice (1984) na motivy stejnojmenného špionážního thrilleru Johna le Carré už další takové scény odmítá. Ztvárnil zde muže, kterého při milování zavraždí. V posteli se ocitl s ruskou modelkou, která na sobě měla pouze tanga. Její výkon byl podle Sucheta na Oscara, ale natáčení považuje na nejtrapnější okamžik celé své kariéry.
 
72. Aby se udržel v dobré fyzické kondici, chodí do posilovny. Začal cvičit se synem, kterému patří fitness centra v Bathu. 

73. V roce 2020 byl u příležitosti oslavy narozenin britské královny Alžběty II. pasován na rytíře, a získal tedy právo používat titul sir. „Vnímám to jako velkou poctu a privilegium a jsem velmi vděčný královně, své zemi a své profesi,“ řekl k tomu.

74. Jeho motto je, že slouží autorovi, nikoliv sobě.

 
75. Je čestný člen české Společnosti Agathy Christie. Naše společnost udělila Suchetovi čestné členství již před lety. V roce 2019 se na besedě v londýnské Wilton’s Music Hall podařilo osobně mu předat diplom a upomínkové předměty.
 

Máte rádi detektivky Agathy Christie? Staňte se členem naší Společnosti.

Připravili Jana Ohnesorg a Juan Zamora.

Zdroj první a poslední fotografie: Česká televize.
Zdroj druhé fotografie: nakladatelství Moba, fotografie obsažena v Suchetově vzpomínkové knize Za objektivem – Můj život, kterou Moba vydala v češtině. 

Seriál Hercule Poirot můžete sledovat na ČT1 každou středu. Po odvysílání je díl k vidění na webu ČT a také reprízován v sobotu.