Novinky

Černoušci na divadle v Mladé Boleslavi i v sezoně 2019/2020

Městské divadlo Mladá Boleslav uvádí divaelní verzi Deseti malých černoušků i v sezoně 2019/2020.

Tommy a Pentlička opět na Primě

Prima pokračuje ve vysílání novějších adaptací příběhů Agathy Christie. Uvedena bude minisérie, v níž vystupují Tommy a Pentlička Beresfordovi, která v České republice už běžela v letech 2017 a 2018, ale možná trochu zapadla kvůli uvedení na okrajovějším programu Prima Max.
Aktualizováno 13. srpna 2019.

Dramatizace Poslední vůle na Dvojce Českého rozhlasu

Český rozhlas Dvojka uvede v sobotu 3. srpna od 13.04 hod. dramatizaci Poslední vůle, která vznikla na motivy povídky Agathy Christie Rádio.

Deset malých černoušků (2015) na Primě

Po premiérových adaptacích zařazuje Prima na dva úterní večery reprízu Deseti malých černoušků z produkce BBC.

Čtvrtá poirotovka od Sophie Hannah v září 2020

Už dříve bylo oznámeno, že čtvrtá kniha s Herculem Poirotem, kterou napíše Sophie Hannah, vyjde v září 2020. Nedávno Sophie Hannah uvedla název a základní nastínění děje.

22 let české Společnosti Agathy Christie

Na pondělí 22. července 2017 připadá 22 let od oficiální registrace české Společnosti Agathy Christie na ministerstvu vnitra.

Hercule Poirot na ČT1 i o prázdninách

Česká televize po dvoutýdenní pauze pokračuje s vysíláním seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem, a seriál tak bude možné sledovat i během letních prázdnin.

Vraždy podle abecedy s Malkovichem na Primě

Po Zkoušce neviny uvede Prima v české premiéře další adaptaci příběhů Agathy Christie: Vraždy podle abecedy s Johnem Malkovichem v roli Hercula Poirota.

Velká čtyřka v novém vydání

Nakladatelství Kalibr vydalo v červenci Velkou čtyřku. Celkově jde o čtvrté vydání v češtině.  

Vraždy podle Agathy na Prima Krimi

Prima Krimi bude od 6. července uvádět francouzský seriál Vraždy podle Agathy, který dříve vysílala Česká televize.

Česká premiéra Zkoušky neviny

Prima uvede v české premiéře britskou televizní adaptaci Zkoušky neviny.

Nedokončený portrét poprvé česky

Nakladatelství Ikar ze skupiny Euromedia Group vydalo Nedokončený portrét. Nedetektivní román Agathy Christie vychází v češtině vůbec poprvé.

Soutěž o audioknihu Zlo pod sluncem s podpisem Lukáše Hlavici

Připravili jsme soutěž o audioknihu Zlo pod sluncem, kterou načetl Lukáš Hlavica a letos v květnu publikovalo vydavatelství OneHotBook. Soutěžíme o 1 kus s podpisem interpreta. Zapojit se můžete do konce června.

Cena Společnosti Agathy Christie 2019

V Muzeu Policie ČR v Praze proběhlo předání literárních cen za českou detektivní literaturu. V rámci akce proběhlo i vyhlášení výsledků soutěže o Cenu Společnosti Agathy Christie za nejlepší detektivní povídku roku.

Nová rozhlasová dramatizace Žlutý iris

Český rozhlas Dvojka uvede v sobotu 22. června od 13.04 v premiéře rozhlasovou hru Žlutý iris. Hra je specifiká tím, že scénář napsala přímo Agatha Christie. Ta svou povídku dramatizovala pro rozhlasové vysílání BBC, kde měla hra premiéru v roce 1937. Nyní vznikla i česká verze.

Hra vznikla na motivy povídky Žlutý kosatec s Herculem Poirotem, která je v češtině dostupná v knize Potíže v zálivu Pollensa.

MI6 trénuje paměť na detektivce Agathy Christie

Rekruti z řad britské zahraniční zpravodajské služby MI6 míří na divadelní představení Agathy Christie Past na myši, které se hraje v londýnském St. Martin’s Theatre. Cílem je bojovat proti digitální amnézii.

Zemřela Olga Simonová

Letos v květnu zemřela v 89 letech čestná členka Společnosti Agathy Christie paní Olga Simonová, česká učitelka angličtiny, která si téměř patnáct let dopisovala s Agathou Christie.

Zkouška neviny v novém vydání

V Kalibru vyšla na konci května Zkouška neviny, detektivní román z roku 1958, který sama Agatha Christie zařadila ke svým nejoblíbenějším knihám. 

Vzniká francouzská televizní verze Deseti malých černoušků

Po divácky dobře přijaté britské verzi Deseti malých černoušků (2015) z produkce BBC, která byla uvedena i v České republice, už stihla vzniknout adaptace japonská (2017). A nyní se chystá i verze francouzská, za kterou stojí společnost Escazal Films, produkující také seriál Malé vraždy podle Agathy.

Divadelní Vražda v Orient-expresu na Kladně a v Českém Těšíně

Kladenské a českotěšínské divadlo chystají divadelní verzi Vraždy v Orient-expresu. Mladoboleslavští Černoušci se opět hrají letos v říjnu.

Vraždy podle abecedy znovu na audioknize

Vydavatelství Tympanum znovu publikovalo audioknihu Vraždy podle abecedy, kterou načetl Aleš Procházka.

Zlo pod sluncem na audioknize

OneHotBook vydal na audioknize Zlo pod sluncem. Čte Lukáš Hlavica.

Po Vraždě v Orient-expresu (2017) a Vánocích Hercula Poirota (2018) publikoval OneHotBook třetí audioknižní poirotovku. Zlo pod sluncem načetl Lukáš Hlavica už na podzim 2018 ve stejné době jako Zlo pod sluncem, ale vydavatel nechával audioknihu až na jaro.

Křest nové audioknihy Zlo pod sluncem

Srdečně zveme na křest nové audioknihy Zlo pod sluncem, kterou vydává OneHotBook. Křest proběhne v sobotu 11. května od 16.30 hod. na pražském Výstavišti na Světě knihy v Sále audioknih. 
Zlo pod sluncem je už třetí audioknihu s Herculem Poirotem, kterou vydal OneHotBook a opět načetl Lukáš Hlavica v režii Michala Bureše.

Jaromír Meduna a večer Tajemství Hercula Poirota

Hynek Žirovnický pořadá nový večer Tajemství Hercula Poirota. Akce proběhne za účasti Jaromíra Meduny ve čtvrtek 16. května od 19.00 v kavárně Montmartre (Řetězová 7, Praha 1).

Klasické filmy podle Agathy Christie opět na ČT1

Česká televize znovu uvede čtyři klasické filmy, jež byly natočeny na motivy detektivek Agathy Christie v 70. a 80. letech. 

Aktualizováno 1. července 2019: Zlo pod sluncem bude uvedeno v náhradním termínu.

V Kalibru vyšlo Jiné zlo

Nakladatelství Kalibr vydalo krimi Andrewa Wilsona Jiné zlo. Jde o druhou Wilsonovu knihu, ve které vystupuje Agatha Christie.

Slečna Marplová nově na Prima Krimi

Prima Krimi bude od poslední březnového víkendu vysílat britský seriál Slečna Marplová

David Suchet čestným členem Společnosti Agathy Christie

David Suchet, představitel belgického detektiva v oblíbeném seriálu Hercule Poirot, převzal diplom čestného člena české Společnosti Agathy Christie.

Dokument o zmizení Agathy Christie na ČT art

ČT art uvede francouzský dokument Agatha Christie vs. Hercule Poirot, věnující se tzv. záhadnému zmizení Agathy Christie v prosinci 1926.
 

Svědek obžaloby na Prima Max

Prima Max uvede pod názvem Svědek obžaloby adaptaci BBC z roku 2016, která vznikla na motivy povídky Agathy Christie Svědkyně obžaloby.