Novinky

Hugh Fraser 75

Před 75 lety – 23. října 1945 – se narodil Hugh Fraser, představitel kapitána Arthura Hastingse v seriálu Hercule Poirot. Herec, divadelní režisér a spisovatel.

3 patra a 6 překladů

V říjnu věnujeme v naší výzvě pozornost překladatelům Agathy Christie. Jak to vypadá, když jedna povídka s Poirotem existuje ve 4 českých a 2 slovenských překladech?

Cena Společnosti Agathy Christie 2020

V úterý 29. září 2020 jsme v kavárně pražského Činoherního klubu vyhlásili vítěze 22. ročníku povídkové soutěže o Cenu Společnosti Agathy Christie.

Vraždy podle Agathy s komisařem Larosièrem na Primě

Prima uvede epizody francouzského cyklu Vraždy podle Agathy s komisařem Larosièrem a jeho asistentem Lampionem, které v minulosti vysílala Česká televize.

Výzva 2020

Na rok 2020, kdy si připomeneme 130 let od narození Agathy Christie, jsme připravili 12 agathovských úkolů pro čtenáře Agathy Christie. 

Přidali jsme úkol na říjen.

Agatha Christie 130

Před 130 lety se v anglickém Torquay narodila manželům Milerovým holčička Agatha Mary Clarissa, dnes známá jako Agatha Christie.

Francouzi přejmenovali Deset malých černoušků. Jenže nejsou jediní

Česká média informovala o tom, že z francouzského vydání detektivky Agathy Christie Deset malých černoušků (Dix petits nègres) zmizeli „černoušci“ a kniha se kvůli politické korektnosti přejmenovala na Ils étaient 10 („Bylo jich 10“). Považujeme za důležité uvést zprávu do širšího kontextu.

Hercule Poirot od září zase na ČT1

Česká televize znovu uvede dlouhé epizody seriálu Hercule Poirot natočené na motivy románů. Dívat se můžete na ČT1 vždy ve středu kolem 21 hod. a v repríze v sobotu kolem 16 hod.

Znovu vyšly detektivky Nakonec přijde smrt a Plavý kůň

Nakladatelství Kalibr na konci srpna vydalo historickou detektivku Agathy Christie Nakonec přijde smrt a příběh s paní Oliverovou bez Hercula Poirota Plavý kůň.

3× Hercule Poirot 6

V Kalibru vyšla kniha 3× Hercule Poirot 6, která obsahuje romány Vražda Rogera Ackroyda, Pět malých prasátek a Po pohřbu.

Branaghova Vražda v Orient expresu na Primě

Prima uvede filmovou adaptaci Vraždy v Orient expresu s Kennethem Branaghem v hlavní roli. U té příležitosti pořádáme další čtenářský on-line klub, ve kterém probereme knižní předlohu.

Audioknižní Vlak z Paddingtonu

Voxi ze skupiny Albatros Media ve spolupráci s Audiostory vydalo na audioknize Vlak z Paddingtonu.

Audiokniha Svědkyně obžaloby

OneHotBook vydal audioknihu Svědkyně obžaloby a další povídky. V podání různých herců si můžete poslechnout příběhy, které v češtině knižně pohromadě nikdy nevyšly.

Dokument Agatha Christie vs. Hercule Poirot opět na ČT art

ČT art znovu uvede francouzský dokument Agatha Christie vs. Hercule Poirot, věnující se zmizení autorky v prosinci 1926.

Soutěž o 3 výtisky životopisu Agathy Christie od Janet Morgan

Připravili jsme soutěž o knihu Agatha Christie. Životopis, kterou napsala Janet Morgan a letos ji publikovalo nakladatelství Slovart. Soutěžíme o 3 výtisky. Zapojit se můžete do 12. července 2020.

Soutěž skončila. Na konec článku jsme doplnili jména vylosovaných.

Jiří Houdek: Kdo jste?

V rámci červnového doporučeného úkolu naší celoroční #agathavyzva2020 čteme autory, kteří získali Cenu Společnosti Agathy Christie nebo ocenění Agatha Award. Ale co držitelé naší ceny a Agatha? Zeptali jsme se proto Jiřího Houdka, držitele Ceny Společnosti Agathy Christie za rok 2015, jakou autorčinu knihu by doporučil druhým. Zareagoval, že by rád napsal o povídkové knize Parker Pyne zasahuje. Přišel nám příběh zachycující zjevení přízraku Parkera Pynea v Oxfordshire.

Marplová opět na Prima Krimi

Prima Krimi bude znovu vysílat britský seriál Slečna Marplová. První epizodu můžete sledovat v neděli 7. června.

Soutěž o 3 audioknihy Smrt na Nilu

Abychom vám zpříjemnili naši celoroční výzvu, v rámci níž v květnu posloucháme audioknihy, připravili jsme soutěž o audioknižní novinku – Smrt na Nilu, kterou načetl Lukáš Hlavica a letos v dubnu ji publikovalo vydavatelství OneHotBook. Soutěžíme o 3 kusy v podobě ke stažení. Zapojit se můžete do 30. května 2020.

Seriál Hercule Poirot nově na FilmBoxu

Seriál Hercule Poirot s Davidem Suchetem se vrací na obrazovky. Nebude ho ale dávat Česká televize, jak jsme byli zvyklí, nýbrž kabelovka FilmBox, a to na kanálu pojmenovaném právě FilmBox.
Aktualizováno 7. května 2020.