Novinky

Herkulovské tipy 2021

V roce 2021 se vydáme po stopách Herkulovských úkolů pro Hercula Poirota. Každý měsíc věnujeme jedné povídce v pořadí, jak jdou za sebou v knize. Prostředí, kde se daná povídka odehrává, motivy, které se v ní objevují, nebo třeba profese nějaké postavy nám poslouží jako inspirace ke čtení tematicky podobných příběhů Agathy Christie.

Přidali jsme tipy na březen a informace o březnovém společném čtení.

Vraždy podle abecedy s Johnem Malkovichem na Prima Max

Po Zkoušce neviny uvede Prima Max Vraždy podle abecedy s Johnem Malkovichem v roli Hercula Poirota.

Vraždy na Ledňáčkově vrchu

V češtině vyšla čtvrtá kniha s Herculem Poirotem, kterou nenapsala Agatha Christie ani nevychází z jejího námětu. Vydal Kalibr.

Zkouška neviny na Prima Max

Prima Max uvede britskou televizní adaptaci Zkoušky neviny (BBC 2018), v níž hraje Bill Nighy.

Smrt na Nilu s filmovou obálkou

Film Smrt na Nilu s Kennethem Branaghem v hlavní rolu by měl mít odloženou českou premiéru 16. září 2021. Kalibr už nicméně vydal knižní předlohu s filmovou obálkou.

Vraždy podle Agathy opět na Primě

Prima uvede na svých kanálech epizody francouzského seriálu Vraždy podle Agathy, v nichž vystupuje komisař Laurence. Na programu jsou reprízy i české premiéry.

Čaj se Sherlockem Holmesem

Městská knihovna v Praze pořádá u příležitosti narození Sherlocka Holmes, které holmesologové datují na 6. ledna 1854, pravidelnou akci Čaj se Sherlockem Holmesem. V roce 2021 proběhne pouze on-line, a to v pátek 8. ledna od 16.55 hod. Na akci vystoupí i členové Společnosti Agathy Christie Ivana Birtová a Juan Zamora. Vše bude možné sledovat živě nebo ze záznamu přes Facebook.

Hercule Poirot v novém roce opět na ČT1

Česká televize v novém roce pokračuje ve vysílání seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem. Dívat se můžete ve středu večer nebo v sobotu odpoledne.

Plavý kůň na Primě

Prima uvede dvoudílnou adaptaci Plavého koně (BBC 2020). První část můžete sledovat v úterý 5. ledna od 20.15, druhá následuje ve čtvrtek 7. ledna od 20.15. Stejnojmenný román Agathy Christie adaptovala Sarah Phelps, která stojí i za dalšími minisériemi z posledních let (Deset malých černoušků, Svědek obžaloby, Zkouška neviny, Vraždy podle abecedy).

PF 2021

Ani letošní obrazové PF není jen tak (i když bychom mohli zrecyklovat to loňské, film Smrt na Nilu bude uveden až v září 2021) – v roce 2021 uplyne 180 let od vydání povídky Vraždy v ulici Morgue, která se považuje za první detektivní prózu. Právě prostřednictvím Tommyho a Pentličky a jejich Zločinů pro dva (které by měly v roce 2021 obohatit českou audioknižní kolekci) poznáme řadu dávných slavných detektivních postav.

Ohlédnutí 2020

V článku shrnujeme, jaké knihy a audioknihy vyšly v češtině v roce 2020. Dočkali jsme se reedic detektivek Agathy Christie, ale i dílčích nových textů, včetně povídky, která v češtině dosud nebyla publikována. Vyšel rovněž autorizovaný životopis Agathy Christie, který napsala Janet Morgan, a autobiografie Davida Sucheta. Audioknih vyšlo letos rekorních devět, včetně Černé kávy.

Krásné Vánoce

Přejeme vám klidné Vánoce. Ať jsou ideálně i ve společnosti příběhů Agathy Christie!

Dokument Záhady mysli Agathy Christie na České televizi

Česká televize uvede v premiéře britský dokument Záhady mysli Agathy Christie (2019) stanice Channel 5.

Nedokončený portrét jako rozhlasová četba

Český rozhlas Dvojka uvede jako četbu na pokračování román Nedokončený portrét, který Agatha Christie vydala pod pseudonymem Mary Westmacott. Čtrnáctidílný seriál začíná v pondělí 14. prosince. Čte Jan Vlasák.

Souborné vydání první a poslední poirotovky

Kalibr vydal box, který obsahuje první a poslední knihu s Herculem Poirotem – Záhadu na zámku Styles a Oponu. Samotné romány doplňují další texty, které až na jeden vychází česky poprvé.

Antologie Poslední seance

V Kalibru vyšla antologie povídek Poslední seance, jejíž podtitul zní Příběhy s kapkou nadpřirozena. Najdete v ní i povídku Žena Kénijce, která vychází v češtině poprvé.

Rozbité zrcadlo s Angelou Lansbury na ČT2

ČT2 opět uvede film Rozbité zrcadlo s Angelou Lansbury v roli slečny Marplové. Podívat se na něj můžete v sobotu 5. prosince od 20.00 hod.

Výzva 2020

Na rok 2020, kdy si připomínáme 130 let od narození Agathy Christie, jsme připravili 12 agathovských úkolů pro čtenáře Agathy Christie. 

Přidali jsme úkol na prosinec.

Nultá hodina nově i na audioknize

Audiotéka vydala na audioknize ke stažení Nultou hodinu. Detektivku načetl Zdeněk Kupka, který hraje na divadle v Liberci Hercula Poirota ve Vraždě v Orient expresu.

Vlastní životopis v dalším vydání

Nakladatelství Ikar vydalo v říjnu u příležitosti 130. výročí narození Agathy Christie a 100. výročí zahájení její spisovatelské dráhy Vlastní životopis. Autobiografie znovu vyšla v revidované verzi.

Divadelní Černá káva na audioknize

Audiotéka vydala na audioknize původní divadelní hru Agathy Christie Černá káva. V roli Hercula Poirota účinkuje Jaromír Meduna.

Veronika Volhejnová o překládání Agathy Christie

O překládání Agathy Christie píše Veronika Volhejnová, která do češtiny přeložila 8 autorčiných knih.

Za objektivem sira Davida

V nakladatelství Moba vyšla biografie čestného člena Společnosti Agathy Christie sira Davida Sucheta Za objektivem – Můj život.

Viděla jsem vraždu na audioknize

OneHotBook vydal na audioknize pozdní poirotovku Viděla jsem vraždu (1969). Haloweenský příběh čte Lukáš Hlavica.

100 let od prvního knižního vydání Záhady na zámku Styles

V říjnu si připomínáme 100 let od prvního knižního vydání Záhady na zámku Styles, první detektivky Agathy Christie. Kniha má ale 100 letých výročí několik. Znáte všechna?

Hugh Fraser 75

Před 75 lety – 23. října 1945 – se narodil Hugh Fraser, představitel kapitána Arthura Hastingse v seriálu Hercule Poirot. Herec, divadelní režisér a spisovatel.

3 patra a 6 překladů

V říjnu věnujeme v naší výzvě pozornost překladatelům Agathy Christie. Jak to vypadá, když jedna povídka s Poirotem existuje ve 4 českých a 2 slovenských překladech?

Cena Společnosti Agathy Christie 2020

V úterý 29. září 2020 jsme v kavárně pražského Činoherního klubu vyhlásili vítěze 22. ročníku povídkové soutěže o Cenu Společnosti Agathy Christie.

Vraždy podle Agathy s komisařem Larosièrem na Primě

Prima uvede epizody francouzského cyklu Vraždy podle Agathy s komisařem Larosièrem a jeho asistentem Lampionem, které v minulosti vysílala Česká televize.

To je vražda, řekla – knížečka citátů slečny Marplové

Nakladatelství Kalibr vydalo knihu citátů To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová, která navazuje na obdobnou knížečku Malé šedé buňky: Jak to vidí Poirot, obsahující citáty belgického detektiva.

Agatha Christie 130

Před 130 lety se v anglickém Torquay narodila manželům Milerovým holčička Agatha Mary Clarissa, dnes známá jako Agatha Christie.

Francouzi přejmenovali Deset malých černoušků. Jenže nejsou jediní

Česká média informovala o tom, že z francouzského vydání detektivky Agathy Christie Deset malých černoušků (Dix petits nègres) zmizeli „černoušci“ a kniha se kvůli politické korektnosti přejmenovala na Ils étaient 10 („Bylo jich 10“). Považujeme za důležité uvést zprávu do širšího kontextu.

Smysluplná vražda nyní i na audioknize

Nedlouho po Vlaku z Paddingtonu vyšel na audioknize další případ slečny Marplovou. Smysluplnou vraždu (1952) publikovalo vydavatelství Voxi ze skupiny Albatros Media ve spolupráci s Audiostory. Čte Růžena Merunková (promluvy slečny Marplové) a Otakar Brousek mladší.

Hercule Poirot od září zase na ČT1

Česká televize znovu uvede dlouhé epizody seriálu Hercule Poirot natočené na motivy románů. Dívat se můžete na ČT1 vždy ve středu kolem 21 hod. a v repríze v sobotu kolem 16 hod.

Znovu vyšly detektivky Nakonec přijde smrt a Plavý kůň

Nakladatelství Kalibr na konci srpna vydalo historickou detektivku Agathy Christie Nakonec přijde smrt a příběh s paní Oliverovou bez Hercula Poirota Plavý kůň.