Novinky

Herkulovské tipy 2021

V roce 2021 se vydáme po stopách Herkulovských úkolů pro Hercula Poirota. Každý měsíc věnujeme jedné povídce v pořadí, jak jdou za sebou v knize. Prostředí, kde se daná povídka odehrává, motivy, které se v ní objevují, nebo třeba profese nějaké postavy nám poslouží jako inspirace ke čtení tematicky podobných příběhů Agathy Christie.

Přidali jsme tipy na květen.

75 faktů o Davidu Suchetovi

U příležitosti hercových narozenin zveřejňujeme informace z jeho profesního i soukromého života. David Suchet se narodil v Londýně před 75 lety, 2 května 1946.

Seriál Slečna Marplová opět na Prima Krimi

Prima Krimi znovu vysílá britský seriál Slečna Marplová. První epizodu můžete sledovat v neděli 25. dubna.

Peter Ustinov 100

Herec, který šestkrát ztvárnil Hercula Poirota, se narodil před 100 lety. 

Zločiny pro dva na audioknize

Audiotéka vydala na audioknize povídkovou sbírku Zločiny pro dva, ve které vystupují mladí dobrodruzi Tommy a Pentlička Beresfordovi.

Vraždy podle abecedy s Johnem Malkovichem na Prima Max

Po Zkoušce neviny uvede Prima Max Vraždy podle abecedy s Johnem Malkovichem v roli Hercula Poirota.

Zkouška neviny na Prima Max

Prima Max uvede britskou televizní adaptaci Zkoušky neviny (BBC 2018), v níž hraje Bill Nighy.

Vraždy na Ledňáčkově vrchu

V češtině vyšla čtvrtá kniha s Herculem Poirotem, kterou nenapsala Agatha Christie ani nevychází z jejího námětu. Vydal Kalibr.

Smrt na Nilu s filmovou obálkou

Film Smrt na Nilu s Kennethem Branaghem v hlavní rolu by měl mít odloženou českou premiéru 16. září 2021. Kalibr už nicméně vydal knižní předlohu s filmovou obálkou.

Vraždy podle Agathy opět na Primě

Prima uvede na svých kanálech epizody francouzského seriálu Vraždy podle Agathy, v nichž vystupuje komisař Laurence. Na programu jsou reprízy i české premiéry.

Čaj se Sherlockem Holmesem

Městská knihovna v Praze pořádá u příležitosti narození Sherlocka Holmes, které holmesologové datují na 6. ledna 1854, pravidelnou akci Čaj se Sherlockem Holmesem. V roce 2021 proběhne pouze on-line, a to v pátek 8. ledna od 16.55 hod. Na akci vystoupí i členové Společnosti Agathy Christie Ivana Birtová a Juan Zamora. Vše bude možné sledovat živě nebo ze záznamu přes Facebook.

Hercule Poirot v novém roce opět na ČT1

Česká televize v novém roce pokračuje ve vysílání seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem. Dívat se můžete ve středu večer nebo v sobotu odpoledne.

Plavý kůň na Primě

Prima uvede dvoudílnou adaptaci Plavého koně (BBC 2020). První část můžete sledovat v úterý 5. ledna od 20.15, druhá následuje ve čtvrtek 7. ledna od 20.15. Stejnojmenný román Agathy Christie adaptovala Sarah Phelps, která stojí i za dalšími minisériemi z posledních let (Deset malých černoušků, Svědek obžaloby, Zkouška neviny, Vraždy podle abecedy).

PF 2021

Ani letošní obrazové PF není jen tak (i když bychom mohli zrecyklovat to loňské, film Smrt na Nilu bude uveden až v září 2021) – v roce 2021 uplyne 180 let od vydání povídky Vraždy v ulici Morgue, která se považuje za první detektivní prózu. Právě prostřednictvím Tommyho a Pentličky a jejich Zločinů pro dva (které by měly v roce 2021 obohatit českou audioknižní kolekci) poznáme řadu dávných slavných detektivních postav.

Ohlédnutí 2020

V článku shrnujeme, jaké knihy a audioknihy vyšly v češtině v roce 2020. Dočkali jsme se reedic detektivek Agathy Christie, ale i dílčích nových textů, včetně povídky, která v češtině dosud nebyla publikována. Vyšel rovněž autorizovaný životopis Agathy Christie, který napsala Janet Morgan, a autobiografie Davida Sucheta. Audioknih vyšlo letos rekorních devět, včetně Černé kávy.

Krásné Vánoce

Přejeme vám klidné Vánoce. Ať jsou ideálně i ve společnosti příběhů Agathy Christie!

Dokument Záhady mysli Agathy Christie na České televizi

Česká televize uvede v premiéře britský dokument Záhady mysli Agathy Christie (2019) stanice Channel 5.

Nedokončený portrét jako rozhlasová četba

Český rozhlas Dvojka uvede jako četbu na pokračování román Nedokončený portrét, který Agatha Christie vydala pod pseudonymem Mary Westmacott. Čtrnáctidílný seriál začíná v pondělí 14. prosince. Čte Jan Vlasák.

Souborné vydání první a poslední poirotovky

Kalibr vydal box, který obsahuje první a poslední knihu s Herculem Poirotem – Záhadu na zámku Styles a Oponu. Samotné romány doplňují další texty, které až na jeden vychází česky poprvé.

Antologie Poslední seance

V Kalibru vyšla antologie povídek Poslední seance, jejíž podtitul zní Příběhy s kapkou nadpřirozena. Najdete v ní i povídku Žena Kénijce, která vychází v češtině poprvé.

Rozbité zrcadlo s Angelou Lansbury na ČT2

ČT2 opět uvede film Rozbité zrcadlo s Angelou Lansbury v roli slečny Marplové. Podívat se na něj můžete v sobotu 5. prosince od 20.00 hod.

Výzva 2020

Na rok 2020, kdy si připomínáme 130 let od narození Agathy Christie, jsme připravili 12 agathovských úkolů pro čtenáře Agathy Christie. 

Přidali jsme úkol na prosinec.

Nultá hodina nově i na audioknize

Audiotéka vydala na audioknize ke stažení Nultou hodinu. Detektivku načetl Zdeněk Kupka, který hraje na divadle v Liberci Hercula Poirota ve Vraždě v Orient expresu.

Vlastní životopis v dalším vydání

Nakladatelství Ikar vydalo v říjnu u příležitosti 130. výročí narození Agathy Christie a 100. výročí zahájení její spisovatelské dráhy Vlastní životopis. Autobiografie znovu vyšla v revidované verzi.

Divadelní Černá káva na audioknize

Audiotéka vydala na audioknize původní divadelní hru Agathy Christie Černá káva. V roli Hercula Poirota účinkuje Jaromír Meduna.

Veronika Volhejnová o překládání Agathy Christie

O překládání Agathy Christie píše Veronika Volhejnová, která do češtiny přeložila 8 autorčiných knih.