Výročí

130 let od narození a 100 let od vydání Záhady na zámku Styles

U příležitosti 130 let od narození Agathy Christie jsme připravili celoroční nejen čtenářskou výzvu. Podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Postupně budeme přidávat informace o dalších akcích.


100 let s Poirotem

Český rozhlas Radiožurnál vysílal při příležitosti 100 let od literárního zrození Hercula Poirota rozhovor o Agathě Christie a jejích detektivkách.
Na otázky Jana Pokorného odpovídala předsedkyně Společnosti Agathy Christie Jana Ohnesorg. Po telefonu promluvil Jaromír Meduna, který nadaboval Davida Sucheta v seriálu Hercule Poirot a nedávno také namluvil audioknihu Záhada na zámku Styles.
Zvukový zázam celého rozhovoru, uskutečněného 6. října 2016, si můžete poslechnout na tomto odkazu: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3718512.
Video neobsahující celý rozhovor si můžete pustit zde.


40 let od smrti

U příležitosti výročí 40 let od smrti Agathy Christie, které připadlo na úterý 12. ledna 2016, jsme poskytli tři rozhovory, jež si je možné ze záznamu poslechnout.

Pro zhlédnutí, resp. poslech klikněte na název pořadu...

Studio 6, ČT24, 12. ledna
Na otázky Daniela Stacha v ranním vysílání České televize odpovídal Juan Zamora, místopředseda Společnosti Agathy Christie (SAC).

Tobogan, Český rozhlas Dvojka (Praha), 16. ledna
Pořad Aleše Cibulky se vysílal také při příležitosti 100 let od doby, kdy Agatha Christie začala psát první detektivku s Poirotem. Vystupovali Jaromír Meduna (čestný člen SAC a dabér poirotovského představitele Davida Sucheta), Ladislav Frej (interpret audioknihy Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota), Jan Přeučil (interpret audioknihy Královský rubín), Václav Tobořík (agentura Kristián), Juan Zamora (SAC) a hudební doprovod. V pořadu bylo vyhlášeno hlasování o nejlepšího českého interpreta audioknih s Herculem Poirotem, viz samostatný příspěvek.

Večerní host Radiožurnálu, Český rozhlas Radiožurnál, 19. ledna
Na otázky Zuzany Burešové odpovídal Juan Zamora.


125 let

U příležitosti výročí 125 let od narození Agathy Christie, jež připadalo na 15. září 2015, bylo uvedeno několik rozhlasových pořadů, především rozhovorů.
Český rozhlas Dvojka vysílal v rámci pořadu Dopoledne s Dvojkou Příběhy slavných. První z pěti dílů zaměřených na Agathu Christie byl uveden v pondělí 14. září (mezi devátou a desátou hodinou ranní) a další následovaly během pracovního týdne.
Po odvysílání se jednotlivé díly Příběhů slavných objevily na tomto odkazu.

V úterý 15. září po 12.30 hod. uvedl Český rozhlas Radiožurnál reportáž o Agathě Christie. V příspěvku promluvil místopředseda Společnosti Agathy Christie Juan Zamora. 
Záznam příspěvku na tomto odkazu v čase od 37.50.
Ve čtvrtek 17. září byli hosty pořadu Radifórum na Českém rozhlase Plus autoři detektivek Věnceslava Dezortová a Michala Sýkora. Debatovalo se i o Agathě Christie. Záznam k poslechu zde.

Časopis Respekt zveřejnil v čísle z 21. září rozsáhlý článek o díle Agathy Christie, který doporučujeme ke čtení. Pouze upozorňujeme, že jsou v textu naznačeny motivy knihy Oznamuje se vražda.

Český rozhlas vysílal dvě reportáž přímo z Torquay, rodného města Agathy Christie, kde každoročně probíhá několikadenní festival. Poslechnout nebo i přečíst si můžete reportáž o samotném festivalu, druhý příspěvek pojednává o nově objevených hrách Agathy Christie. Této informaci věnujeme našich stránkách ještě věnovat pozornost v samostatném příspěvku
Další reportáží Jiřího Hoška je příspěvek o letním sídle Greenway, kde Agatha Christie pobývala.

V pátek 25. září vysílal ČRo Vltava pořad Mozaika. Hostem byl místopředseda Společnosti Agathy Christie Juan Zamora, v rámci pořadu byl odvysílán také záznam rozhovoru s Mathewem Prichardem, jediným vnukem Agathy Christie. Záznam pořadu k poslechu na tomto odkazu od času 10.07.

Rozhovor s naším místopředsedou Juanem Zamorou o Společnosti Agathy Christie. Poslechněte si (od času 39.04), co jsme zač, a třeba se k nám rovnou přidejte. 


120 let

K 120. výročí narození Agathy Christie se po celém světě chystá mnoho více či méně okázalých akcí. K oslavám se samozřejmě připojuje i naše Společnost. Jak? 

 
Beseda o Agathě Christie a návštěva Pasti na myši v Brně
Společnost Agathy Christie ve spolupráci s Národním divadlem Brno a knihkupectvím Barvič a Novotný pořádá dne 15. září 2010 od 16 hodin Besedu ke 120. výročí narození Agathy Christie.
Setkání milovníků detektivních příběhů proběhne v prostorách Knihkupectví Barvič a Novotný, na Masarykově ulici 26, v Brně.
Besedy se zúčastní zakladatel Společnosti Agathy Christie Jan Čermák a místopředsedové Společnosti, Pavla Fuksová a Juan Zamora. Setkáním bude provázet paní Eva Šlapanská.
Na Besedu navazuje představení Past na myši v Mahenově divadle. Každý návštěvník Besedy dostane slevový poukaz na následné divadelní představení.
Slevu uplatní v pokladně Mahenova divadla, kde budou pro besedníky rezervovány vstupenky.
A jako bonus každý z příchozích dostane cedulku se jménem nějaké postavy z knih Agathy. Pokud na ni "besedník" správně napíše, kde daná postava vystupovala a uvede své jméno, vhodí do "urny" a bude vylosován, získá zajímavou cenu...
 
Agatha Christie v audioknihách a výstava v muzeu   
V den 120. narozenin Agathy Christie ve středu 15. září 2010 od 17 hod. proběhne v prostorách Muzea policie České republiky (Ke Karlovu 453/1, 120 00  Praha-Nové Město) prezentace audioknih Agathy Christie z produkce vydavatelství Tympanum.
Účast přislíbili režisérka audioknihy Vraždy podle abecedy Hana Kofránková a intepret stejnojmenného CD Aleš Procházka.
Akce proběhne v rámci malé výstavky o Agathě Christie, kterou v prostorech muzea připravila Společnost Agathy Christie.
Výstava je přístupná veřejnosti od úterý 7. září do čtvrtku 14. října 2010, tedy symbolicky v den, kdy má podle českého kalendáře svátek Agáta.
Muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10.00 do 17.00.
Z provozních důvodů je však v pátek 24. 9. otevřeno pouze do 13.00 a od soboty 24. 9. do úterý 28. 9. zcela zavřeno, poté je muzeum opět provozováno podle běžné otevírací doby. . 
 
Spolupráce na českém vydání knihy Utajené zápisníky Agathy Christie
Kniha Utajené zápisníky Agathy Christie - Jak se rodily její detektivní příběhy byla v Anglii vydána v září 2009 a nyní vychází i česky v překladu zakladatele české Společnosti Agathy Christie Jana Čermáka. Agatha Christie zemřela roku 1976 ve věku 85 let – tou dobou byla nejoblíbenější spisovatelkou na světě. S celosvětovým prodejem přesahujícím dvě miliardy výtisků se jí podařilo nemožné – od roku 1920 vydávala rok co rok alespoň jednu knihu, přičemž všechny se staly bestsellery. Její literární produkce dosahovala takové plodnosti, až se dokonce tradovalo, že musela mít fotografickou paměť. Bylo tomu skutečně tak? Nebo se během více než padesáti let tvůrčí činnosti uchylovala k prozaičtějším metodám osnování svých důmyslných zločinů? Po smrti Rosalind, dcery Agathy Christie, došlo na sklonku roku 2004 k odhalení pozoruhodného dědictví. V Rosalindině pozůstalosti v rodinném domě Greenway se našly osobní zápisníky její matky – celkem 73 ručně psaných svazků, o kterých se sice léta vědělo, ale nikdo jim nevěnoval jakoukoli pozornost. Důvodem bylo zřejmě to, že nezaměnitelný rukopis Agathy Christie je velmi obtížné rozluštit. Když se však archivář John Curran pustil do dešifrování těchto zápisníků, začal se rýsovat skutečný rozměr nalezeného pokladu… Tato publikace poodkrývá pokličku největšího tajemství Agathy Christie – jak se z jejích tužkou psaných poznámek, seznamů a nástinů zrodilo takové množství úspěšných knih, povídek a divadelních her. Alternativní rozuzlení, názvy knih či jména postav, vyškrtnuté scény nebo také osnovy knih, které nakonec nikdy nenapsala – pátrání Johna Currana odhalilo hojnost nezveřejněných materiálů včetně dvou dokončených povídek s Herculem Poirotem, které se nikdy nedočkaly otištění – jsou jimi Příhoda s míčkem pro psa a doposud neznámý, pozoruhodný třináctý herkulovský úkol!
 
Zájezd po stopách Agathy Christie
V květnu letošního roku se uskutečnil zájezd Po stopách Agathy Christie a Sherlocka Holmese. O jeho průběhu včetně fotek si budete moci brzy přečíst na tomto webu, stejně tak jako v zářijovém časopise Xantypa, který vychází 31.8.2010