Výzva 2020

Na rok 2020, kdy si připomínáme 130 let od narození Agathy Christie, jsme připravili 12 agathovských úkolů pro čtenáře Agathy Christie. 

Přidali jsme úkol na prosinec.

Když se do naší výzvy zapojíte, tak nebudete Agathu Christie jen číst jako ve výzvě na rok 2019, ale její dílo i poslouchat nebo třeba sledovat na divadle. A do některých úkolů zapojíte také lidi, které znáte.

Níže zveřejňujeme úkoly na jednotlivé měsíce, v dolní části článku najdete obecné informace k celé výzvě. Fotky, jak plníte výzvu, nám můžete např. posílat e-mailem nebo na Facebook. Podrobnosti v dolní části článku nebo po kliknutí na odkaz ► #Sdílejte fotky, jak plníte úkoly

#Úkol na prosinec | #Úkol na listopad | #Úkol na říjen | #Úkol na září | #Úkol na srpen |  #Úkol na červenec | #Úkol na červen | #Úkol na květen | #Úkol na duben | #Úkol na březen | #Úkol na únor| #Úkol na leden


ÚKOL NA PROSINEC

Poslední úkol našich 12 agathovských úkolů pro čtenáře Agathy Christie je: Podívat se s někým na nějakou filmovou nebo televizní adaptaci Agathy.

Můžete se s někým podívat na seriál Hercule Poirot, který vysílá Česká televize. Doufáme, že ČT také uvede 4 klasické filmy na motivy Agathy Christie. V době zveřejnění prosincového úkolu je už na programu Rozbité zrcadlo s Angelou Lansbury v roli slečny Marplové. Podívat se také můžete na některou z adaptací, které vyšly na DVD nebo které jste si nahráli.

V sekci Dílo najdete u těch románů nebo povídek, které se dočkali televizní či filmové adaptace, jejich přehled. Základní přehled o díle Agathy Christie v televizní a filmové podobě najdete v tomto článku


ÚKOL NA LISTOPAD

Listopadový úkol zní: Přečíst si nějakou knihu od Agathy, která vás napoprvé moc nezaujala.

Ze zadání úkolu plyne, že nevybíráme konkrétní knihy, které můžete číst. Záleží zkrátka na vašem osobním čtenářském zážitku z prvního čtení.


ÚKOL NA ŘÍJEN

Na říjen doporučujeme tento úkol: Podívat se, kdo překládá knihy Agathy Christie, a o jednom překladateli si zkusit dohledat informace.

Vážíme si práce lidí, kteří přeložili a překládají překládají dílo Agathy Christie do češtiny, slovenštiny i dalších jazyků, a proto jim věnujeme tento úkol. Je to jednoduché, podívejte se na konec knihy do tiráže nebo na začátek na copyrightovou stránku, kdo ji přeložil. S pomocí internetového vyhledávače nebo dalších zdrojů zkuste o překladateli dohledat nějaké informace. 


ÚKOL NA ZÁŘÍ


Jako doporučený úkol na září vybíráme Naučit se nějakou vražednou říkanku, podle níž se u Agathy vraždí.
Několik povídek nebo románů Agathy Christie má název, který vychází z anglických říkanek, text říkanek se někdy projevuje i v ději samotných příběhů.
Nejprve uvádíme ty příběhy, v nichž je vztah k říkance nějak patrný i v českém překladu a můžete si v té které detektivce také dohledat český překlad říkanky.
Pokud byste chtěli poznat anglickou verzi (anglicky se tyto říkanky označují „nursery rhymes“), můžete se po kliknutí na anglický název dostat na Wikipedii, kde je znění uvedeno, nebo podle anglického názvu vyhledat na YouTube.

název příběhu česky anglický název dané říkanky
Deset malých černoušků Ten Little Indians
(první verš Ten little Indian boys
went out to dine)

Kapsa plná žita
(říkanka figuruje též v povídce
Píseň o šestipenci ze sbírky
Smrtonoš a v povídce Čtyřiadvacet
černých košů ze sbírky Královský
rubín)

Sing a Song of Sixpence
Nástrahy zubařského křesla One, Two, Buckle My Shoe
Pět malých prasátek This Little Piggy
povídka Tři slepé myšky Three Blind Mice
povídka A co tvoje zahrádka? Mary, Mary, Quite Contrary

Už zastřenější může být vazba na říkanku There Was a Crooked Man v románu Hadí doupě. Román Zlatá brána otevřená s názvem odkazujícím na českou říkanku se v originále jmenuje podle rýmovačky Hickory Dickory Dock. A na začátku románu Smrt staré posluhovačky policista Spence mluví o dětské říkankové hře, anglické znění najdete zde


ÚKOL NA SRPEN

Na srpen vybíráme úkol: Přečíst si nějakou knihu o Agathě nebo jejím díle.

Z čeho vybírat? V češtině vyšly následující publikace zabývající se životem a dílem Agathy Christie:

  • Mathew Bunson: Encyklopedie Agathy Christie
  • Jared Cade: Agatha Christie – Jedenáct dní nezvěstná
  • John Curran: Utajené zápisníky Agathy Christie
  • John Curran: Promyšlené vraždy Agathy Christie
  • John Curran: Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie – spojené, přepracované a rozšířené vydání Curranových dvou výše uvedených knih
  • Janet Morgan: Agatha Christie. Životopis
  • Andrew Norman: Agatha Christie – Dokončený portrét

Nebo si můžete o autorčině životě a díle přečíst přímo z těchto jejích knih:

  • Vlastní životopis
  • Pověz mi, jak žijete – kniha vzpomínek na výpravy na Blízký východ, které Agatha s druhým manželem Maxem Mallowanem podnikala ve třicátých letech
  • Velká výprava – kniha složená z úryvků z Vlastního životopisu a dopisů a fotografií z obchodní mise na propagaci Výstavy britského impéria, na které Agatha doprovázela svého prvního manžela Archibalda Christieho; sestavil vnuk autorky Mathew Prichard 

ÚKOL NA ČERVENEC

Doporučený úkol na červenec je obecný: Vyrazit s knihou Agathy Christie na výlet.

Jaký titul si vyberete, už záleží na vás. Pokud byste ale chtěli doporučení, můžete zkusit třeba nějaký z „letních“ příběhů Agathy Christie, o kterých píšeme na tomto odkazu. Nebo se zapojte do našeho dalšího společného čtení a sáhněte po povídkové sbírce Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota, která se odehrává v různých koutech Anglie a Evropy – podle nás ideální čtení na výlety a dovolené.

O Herkulovských úkolech si budeme povídat na našem Facebooku Agatha Christie CZ/SK ve středu 29. 7. od 17 do 19 hod.


ÚKOL NA ČERVEN

Doporučujeme úkol na červen: Přečíst si něco od autora, který dostal světovou cenu Agatha Award nebo naši českou Cenu Společnosti Agathy Christie.

  • Agatha Award uděluje americká organizace Malice Domestic, sdružující autory a čtenáře detektivek, v několika kategoriích, mj. za nejlepší román nebo nejlepší debut. Kompletní seznam oceněných z předchozích let najdete na tomto odkazu, vítěze ročníku 2019 najdete zde.
  • V naší literární soutěži Cena Společnosti Agathy Christie oceňujeme nejlepší detektivní povídky. Přehled dosavadních vítězů si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Zadání úkolu je dost obecné, takže nemusíte sahat vyloženě po knihách oceněných Agatha Award, ale přečíst si zkrátka „něco“ (ne nutně román, klidně i povídku) od oceněného autora. Od řady autorů ani česky nic nevyšlo nebo ne přímo oceněná kniha (např. Ann Cleeves, Nancy Prickard, Laura Lippman, Elizabeth Peters) nebo najdete jen povídky v antologiích (Rhys Bowen, Margaret Maron). K výjimkám patří hlavně Louise Penny, mnohonásobná laureátka Agatha Award v hlavní románové kategorii. Od ní česky vyšlo i několik oceněných detektivek: Vražedný chlad, Nejkrutější měsíc, Hladový duch, Pohřběte své mrtvé a Krásné tajemství. Přímo z oceněných knih je pak česky k dispozici ještě Tělo v závěji od Katherine Hall Page.
Pro pořádek bychom neměli zapomenout na Johna Currana, vítěze kategorie non-fiction, za Utajené zápisníky Agathy Christie.
Pokud chcete dát přednost českým autorům, kteří získali Cenu Společnosti Agathy Christie, můžete zkusit třeba knihy obsahující i naše oceněné povídky. Inna Rottová: Případy šikovné tchyně (vítězná povídka z Ceny SAC 2000), Hana Doubková a Stanislava Chmelanová: Čtyři dny života (obsažena povídka oceněná Cenou SAC 2005) nebo Smrt si jde pro Elišku (oceněné povídky z let 2006 až 2008). Nebo zkuste zkrátka nějakou knihu od oceněných autorů – v posledních letech detektivky publikovali Zuzana Rampichová, Jiří Houdek a Lubomír Macháček.


ÚKOL NA KVĚTEN

Doporučený úkol na květen se netýká čtení, zní totiž: Poslechnout si nějakou Agathu na audioknize (četba či dramatizace). I když třeba nejste fanda mluveného slova.
Seznam českých audioknih Agathy Christie najdete na tomto odkazu.

Audioknihy můžete poslouchat na klasických nosičích (CD nebo mp3CD) nebo si je za poplatek legálně stáhnout – existují specializované weby AudiolibrixAudiotéka věnované audioknihám.
Pokud některé tituly už nejsou v běžném prodeji, můžete si je vypůjčit ve veřejných knihovnách.

Audioknihy Agathy Christie jsou samozřejmě k dispozici i v jiných jazycích. V angličtině je načetli i David Suchet a Hugh Fraser, herci z oblíbeného seriálu Hercule Poirot, nebo Joan Hickson, představitelka slečny Marplové v 80. a 90. letech. V on-line podobě si je můžete pořídit na webu Audible.

Na našem Facebooku Agatha Christie CZ/SK pořádáme ve středu 27. 5. od 17 do 19 hod. diskusi o knize Zapomenutá vražda, která je dostupná i v audioknižní podobě.


ÚKOL NA DUBEN

Jako doporučený úkol na duben vybíráme: Přečíst si knihu, kterou inspirovalo nějaké místo z Agathina života.
U tohoto úkolu můžete vybírat z velkého množství titulů, protože místa z autorčina života se více či méně objevují v řadě jejích próz.
Nabízíme jen pár tipů:

  • místa z Torquay, rodného města Agathy Christie
    • hotel Imperial: v Domě na úskalí jako hotel Majestic (Torquay zde jako fiktivní město St Loo, dům na konci světa z knihy je inspirován domem stojícím na Rock Endu v Torquay), v Mrtvé v knihovně opět jako hotel Majestic (a město je tu jako Danemouth), v Zapomenutě vraždě tentokrát opravdu jako hotel Imperial
    • Princess Theatre: Vraždy podle abecedy
    • hotel Corbyn Head: Brána osudu (Torquay je tu jako Hollowquay, Corbyn Head jako Baldy’s Head a The Laurels je inspirováno Ashfieldem, domem Agathiny rodiny)
  • Agathin dům Greenway, stojící nedaleko Torquay, a jeho okolí se stal předobrazem pro místa ve Hře na vraždu, Pěti malých prasátkách a Zkoušce neviny
  • knihy, jež se aspoň zčásti odehrávají v místech, která Christie navštívila na cestách: Muž v hnědém obleku, Vražda v Orient expresu, Smrt na Nilu, Schůzka se smrtí, Vražda v Mezopotámii, Sešli se v Bagdádu
  • vzpomínky z archeologických vykopávek Pověz mi, jak žijete nebo kniha dopisů Velká výprava, které Agatha Christie napsala z mise na propagaci Výstavy britského impéria
Na našem Facebooku Agatha Christie CZ/SK pořádáme ve středu 22. 4. od 17 do 19 hod. diskusi o knize Schůzka se smrtí.

ÚKOL NA BŘEZEN

Na březen vybíráme jako doporučený úkol: Jít do divadla na Agathu nebo si hru přečíst jako text.
Počítáme hry, které napsala přímo Agatha Christie (ať už jde o původní texty nebo adaptace vlastních literárních předloh), i dramatizace, které podle knižní předlohy Královny detektivek napsal někdo jiný. 
Na českých divadelních scénách se aktuálně uvádějí tři hry:
Fantazii a cestování se meze nekladou: V Londýně můžete kromě tradiční Pasti na myši zajít na Svědkyni obžaloby, zmíněná Vražda v Orient expresu je na scéně i ve Vídni a hrát se bude v Berlíně, v Berlíně mají krom toho Kriminaltheater, kde se hrají hned tři agathovské kusy.
Pokud například neseženete vstupenky nebo se do divadla nedostanete, můžete si některou hru přečíst. V češtině jsou k dispozici celkem čtyři soubory:
  • Detektivní hry (Deset malých černoušků. Past na myši. Neočekávaný host), vydal Orbis 1965
  • Hercule Poirot zasahuje. Korunní svědek. Trojčlenka (Hercule Poirot zasahuje je adaptace Domu na úskalí, Korunní svědek starší název Svědkyně obžaloby), vydal Orbis 1969
  • Detektivní hry (obsahuje Past na myši, Svědkyni obžaloby a Pavučinu), vydal Knižní klub 2012
  • Detektivní hry 2 (obsahuje text Černé kávy, Posledního víkendu a Deseti malých černoušků – zde pod názvem A pak už tam nezbyl ani jeden), vydal Knižní klub 2018
Vzhledem k aktuální situaci provedeme na konci prosinci ještě jedno zvláštní slosování všech divadelních fotek a videí, která nám v rámci účasti ve výzvě pošlete.

ÚKOL NA ÚNOR

Na únor vybíráme úkol: Doporučit někomu, kdo normálně Agathu nebo detektivky vůbec nečte, její knihu a aktivně zapracovat na tom, aby si ji opravdu přečetl.
Záleží na vás, jakou Agathinu knihu vyberete. Můžete doporučit nějakou svoji oblíbenou nebo se třeba inspirovat celosvětovým čtenářským hlasováním z roku 2015.
Necháváme také jen na vás, koho budete přesvědčovat, aby si něco od Agathy Christie přečetl. 


ÚKOL NA LEDEN

Na leden jsme jako úkol vybrali položku Přečíst si nějakou knihu Agathy Christie, kterou ona sama hodnotila jako oblíbenou.
V roce 1972 napsala Agatha Christie dopis japonskému fanouškovi a v něm uvedla svůj aktuální TOP 10. Jde o tyto knihy:

Více o tomto výběru se píše v Promyšlených vraždách Agathy Christie od Johna Currana (na s. 130), nebo se můžete podívat na oficiální webové stránky agathachristie.com, kde je tento Agathin výběr také zmíněn.
Chcete v lednu plnit tenhle úkol? Vyberte si jeden z uvedených titulů – a hurá do čtení!
 


Zadání úkolů
1/ Jít do divadla na Agathu nebo si hru přečíst jako text.
2/ Podívat se s někým na nějakou filmovou nebo televizní adaptaci Agathy.
3/ Přečíst si nějakou knihu o Agathě nebo jejím díle.
4/ Podívat se, kdo překládá knihy Agathy Christie, a o jednom překladateli si zkusit dohledat informace.
5/ Přečíst si nějakou knihu od Agathy, která vás napoprvé moc nezaujala.
6/ Přečíst si knihu, kterou inspirovalo nějaké místo z Agathina života.
7/ Doporučit někomu, kdo normálně Agathu nebo detektivky vůbec nečte, její knihu a aktivně zapracovat na tom, aby si ji opravdu přečetl.
8/ Poslechnout si nějakou Agathu na audioknize (četba či dramatizace). I když třeba nejste fanda mluveného slova.
9/ Vyrazit s knihou Agathy Christie na výlet.
10/ Přečíst si nějakou knihu Agathy Christie, kterou ona sama hodnotila jako oblíbenou.
11/ Přečíst si něco od autora, který dostal světovou cenu Agatha Award nebo naši českou Cenu Společnosti Agathy Christie.
12/ Naučit se nějakou vražednou říkanku, podle níž se u Agathy vraždí.
 
Pořadí úkolů
Úkoly si můžete rozvrhnout, jak vám vyhovuje, a klidně je plnit libovolně po sobě a kdykoliv během roku. Pořadí v našem seznamu je čistě náhodné. Abychom vás ale inspirovali, každý měsíc vybereme z 12 úkolů jeden „doporučený“. Na začátku měsíce zveřejníme o daném úkolu podrobnosti v tomto článku a průběžně se mu budeme věnovat na našich sociálních sítích – na našem Facebooku a Instagramu. Jak ale píšeme, neznamená to, že nutně musíte plnit právě tento úkol.

Sdílejte a soutěžte
Budeme rádi, když se s námi podělíte o to, jak se věnujete jednotlivým úkolům. Pokud nám pošlete fotku nebo video (třeba s recitováním říkanky), jak plníte úkol, zařadíme je za každý měsíc do slosování a jednoho vylosovaného odměníme drobností s agathovskou či detektivní tematikou.

 
Jak fotky poslat? Vyberte si možnost podle toho, jak „fungujete“ v internetovém prostředí.
E-mailem ► naše adresa je agatha@agatha.cz
Facebook ► pošlete nám fotku do zprávy nebo vložte na naši stránku jako vlastní příspěvek nebo do komentáře, pokud budeme zrovna diskutovat o výzvě
Instagram ► pošlete nám fotku do zprávy nebo nás označte ve veřejném příspěvku na svém profilu; používejte prosím hashtag #agathavyzva2020
 

Na konci roku pak provedeme ještě jedno velké slosování, do kterého zařadíme všechny fotografie a videa.

Máte otázky?
Potřebujete s nějakým úkolem poradit? Nebo máte nějaké jiné otázky k naší výzvě? Napište nám e-mailem na agatha@agatha.cz nebo zprávu na náš Facebook či Instagram.

Zveřejněno 30. 12. 2019, naposledy aktualizováno 1. 12. 2020.