Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?
Vražda v Orient expresu
Murder on the Orient Express
Hercula Poirota zastihne v Istanbulu telegram, který ho naléhavě povolává zpět do Anglie. Poirot se náhodou setká se svým starým přítelem, ředitelem společnosti provozující Orient expres, a oba mají radost, že budou mít společnou cestu. Jaké je však jejich překvapení, když zjistí, že všechna kupé Orient expresu jsou obsazena, a to v zimě, tedy mimo sezonu. Jeden z cestujících se ovšem nedostaví a Poirot se tak může ve vlaku setkat s velmi zvláštní skupinou lidí nejrůznějších národností, společenského postavení a povolání. Detektivovu pozornost si získá především bohatý Američan, který ho zanedlouho osloví a nabízí mu vysokou odměnu za to, když ho ochrání před někým, kdo usiluje o jeho život. Poirot nabídku odmítá. Následujícího rána je Američan nalezen mrtev…








Tento titul patří k nejznámějším a nejpozoruhodnějším detektivkám Agathy Christie, však také například v celosvětovém hlasování o nejoblíbenější autorčinu knihu pořádaném v roce 2015 při příležitosti 125 let od jejího narození obsadil druhé místo.
Děj knihy se do jisté míry opírá o skutečné události. V roce 1927 se proslavil Charles Augustus Lindbergh, který podnikl první samostatný přelet přes Atlantik. O pět let později se Lindberghovi a jeho ženě, spisovatelce Anne Morrow, narodil syn. Ten byl však zanedlouho z jejich domu v Hopewellu (New Jersey) unesen a bylo požadováno výkupné. Rodiče sice zaplatili 50 000 dolarů, ale o několik dnů později bylo poblíž Hopewellu nalezeno zbité mrtvé tělíčko malého chlapce. V roce 1933 policie zadržela původem německého tesaře Hauptmanna, u kterého našla část výkupného. Hauptmann obvinění odmítal, ale v roce 1936 byl popraven na elektrickém křesle.
Když v roce 1933 psala Agatha Christie zmíněnou knihu, plnil stále případ únosu chlapečka stránky novin a probíhalo usilovné pátrání po pachateli. Lindbergh i jeho choť pocházeli z prominentních kruhů a podobně situovala Agatha Christie i rodinu Armstrongů z Vraždy v Orient expresu, jen je poněkud přiblížila britskému prostředí (John Armstrong je v knize britským plukovníkem) a jejich tragédii o něco více vyhrotila.
Další událostí, která Agathu Christie při psaní jejího slavného románu inspirovala, byla krutá zima, která nastala v roce 1929 a způsobila, že Orient expres na své cestě uvízl ve sněhových závějích. Navíc jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a dalších šest dní byli cestující i posádka ponecháni osudu. Lze si tedy lehce představit Agathu Christie, jak o této události čte v novinách a napadne ji: „Vlak uvázlý ve sněhu, několik cestujících, každý se svým tajemstvím, co kdyby…“
Podle knihy vzniklo několik televizních adaptací a také nejznámější, filmové zpracování, prémirově uvedené v roce 1974. Právě na premiéře tohoto snímku s Albertem Finneym v hlavní roli Agatha Christie naposledy oficiálně vystoupila na veřejnosti. Světová i česká premiéra nové filmové verze s Kennethem Branaghem v hlavní roli proběhla v listopadu 2017.
- Vražda ve vlaku Orient-Expres (edice Knihy Lidových novin, 1935) – příloha LN od července do září 1935
Audiokniha a rozhlas
- Vražda v Orient expresu – Knižní klub 2008, čte Pavel Novotný)
- Vražda v Orient expresu – OneHotBook 2017, čte Lukáš Hlavica)
- Vražda v Orient expresu – zkrácená četba na pokračovíní Českého rozhlasu, 2022, čte Norbert Lichý
Divadlo
- The Murder on the Orient Express – divadelní adaptace premiérově uvedená v USA v roce 2017, scénář Ken Ludwig
Film a TV
- Hercule Poirot klärt den Mord im Orient-Express auf – epizoda německého seriálu Galerie Velkých detektivů, v roli Poirota Heinrich Göbel, 1955
- Vražda v Orient expresu, v hlavní roli Albert Finney, filmová adaptace z roku 1974; vydáno též na DVD, 2007, příbalové DVD 2008
- Murder on the Orient express, televizní adaptace z roku 2001, v hlavní roli Alfred Molina
- Vražda v Orient expresu – v rámci TV seriálu Hercule Poirot, 2010 (v hlavní roli Hercule Poirot) = DVD Agatha Christie Poirot 47, Amercom 2010
- Oriento kyuukou satsujin jiken – dvoudílná japonská televizní adaptace, v hlavní roli Mansai Nomura, 2015
- Vražda v Orient expresu – v hlavní roli Kenneth Branagh, filmová adaptace z roku 2017; 2018 vydáno v ČR na DVD a blu-ray
Kromě uvedených snímků vznikl film Orient-Express (1944), který se jen volně inspiroval původní knižní předlohou Agathy Christie a přináší spíše vlastní, novou zápletku.
Komiks
- Le Crime de L'Orient-Express – komiks ve francouzštině, or. 2003, adaptace François Rivière, ilustrace Solidor
- Vražda v Orient expresu – komiks ve francouzštině, or. 2017, česky vydal Slovart v roce 2024, adaptace Benjamin von Eckartsberg, ilustrace Chaiko
- Murder on the Orient Express – komiks v angličtině, or. 2023, adaptace a ilustrace Bob Al-Greene
Videohry
- Agatha Christie: Murder on the Orient Express, 2006, počítačová hra
- Agatha Christie: Murder on the Orient Express, 2023, počítačová hra