Vražda v Orient-expresu

Murder on the Orient Express

Hercula Poirota zastihne v Istanbulu telegram, který ho naléhavě povolává zpět do Anglie. Poirot se náhodou setká se svým starým přítelem, ředitelem společnosti provozující Orient-expres, a oba mají radost, že budou mít společnou cestu. Jaké je však jejich překvapení, když zjistí, že všechna kupé Orient-expresu jsou obsazena, a to v zimě, tedy mimo sezonu. Jeden z cestujících se ovšem nedostaví a Poirot se tak může ve vlaku setkat s velmi zvláštní skupinou lidí nejrůznějších národností, společenského postavení a povolání. Detektivovu pozornost si získá především bohatý Američan, který ho zanedlouho osloví a nabízí mu vysokou odměnu za to, když ho ochrání před někým, kdo usiluje o jeho život. Poirot nabídku odmítá. Následujícího rána je Američan nalezen mrtev…

Lidové noviny 1935 (příloha na pokračování)
SNKLU 1963
Knižní klub 1994
Knižní klub 2002
Knižní klub 2008
Knižní klub 2017
Knižní klub 2018
Kalibr 2021
Originální rok vydání: 
1934
Zajímavosti: 

Tento titul patří k nejznámějším a nejpozoruhodnějším detektivkám Agathy Christie, však také například v celosvětovém hlasování o nejoblíbenější autorčinu knihu pořádaném v roce 2015 při příležitosti 125 let od jejího narození obsadil druhé místo.

Děj knihy se do jisté míry opírá o skutečné události. V roce 1927 se proslavil Charles Augustus Lindbergh, který podnikl první samostatný přelet přes Atlantik. O pět let později se Lindberghovi a jeho ženě, spisovatelce Anne Morrow, narodil syn. Ten byl však zanedlouho z jejich domu v Hopewellu (New Jersey) unesen a bylo požadováno výkupné. Rodiče sice zaplatili 50 000 dolarů, ale o několik dnů později bylo poblíž Hopewellu nalezeno zbité mrtvé tělíčko malého chlapce. V roce 1933 policie zadržela původem německého tesaře Hauptmanna, u kterého našla část výkupného. Hauptmann obvinění odmítal, ale v roce 1936 byl popraven na elektrickém křesle.

Když v roce 1933 psala Agatha Christie zmíněnou knihu, plnil stále případ únosu chlapečka stránky novin a probíhalo usilovné pátrání po pachateli. Lindbergh i jeho choť pocházeli z prominentních kruhů a podobně situovala Agatha Christie i rodinu Armstrongů z Vraždy v Orient-expresu, jen je poněkud přiblížila britskému prostředí (John Armstrong je v knize britským plukovníkem) a jejich tragédii o něco více vyhrotila.

Další událostí, která Agathu Christie při psaní jejího slavného románu inspirovala, byla krutá zima, která nastala v roce 1929 a způsobila, že Orient-expres na své cestě uvízl ve sněhových závějích. Navíc jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a dalších šest dní byli cestující i posádka ponecháni osudu. Lze si tedy lehce představit Agathu Christie, jak o této události čte v novinách a napadne ji: „Vlak uvázlý ve sněhu, několik cestujících, každý se svým tajemstvím, co kdyby…“

Podle knihy vzniklo několik televizních adaptací a také nejznámější, filmové zpracování, prémirově uvedené v roce 1974. Právě na premiéře tohoto snímku s Albertem Finneym v hlavní roli Agatha Christie naposledy oficiálně vystoupila na veřejnosti. Světová i česká premiéra nové filmové verze s Kennethem Branaghem v hlavní roli proběhla v listopadu 2017.

 

Detektiv: 
Další zpracování: 
Alternativní název
  • Vražda ve vlaku Orient-Expres (edice Knihy Lidových novin, 1935) – příloha LN od července do září 1935

Audiokniha

Divadlo

  • The Murder on the Orient Express – divadelní adaptace premiérově uvedená v USA v roce 2017, scénář Ken Ludwig

Film a TV

Kromě uvedených snímků vznikl film Orient-Express (1944), který se jen volně inspiroval původní knižní předlohou Agathy Christie a přináší spíše vlastní, novou zápletku.

Komiks

  • Le Crime de L'Orient-Express – or. 2003, adaptace François Rivière, ilustrace Solidor

Videohry