Film a TV

plakat.jpgJiž v roce 1928 byl natočen první, tehdy ještě němý, film podle předlohy Agathy Christie. Jednalo se o německé zpracování dobrodružství Tommyho a Pentličky na motivy knihy Tajemný protivník (německý název zněl Die Abenteuer G.m.b.H.).

Následovala dlouhá řada dalších a filmaři zřejmě ještě ani dnes neřekli své poslední slovo. Kvalita filmů však většinou nedosáhla kvality předloh. Čestnými výjimkami jsou především filmy Deset malých černoušků (1945 a 1987; z poslední doby musíme zmínit televizní verzi BBC z roku 2015), Svědek obžaloby (1957) a Vražda v Orient-expresu (1974).

Důvodů neúspěchu je hned několik. Někdy je prostě obtížné převést zápletku na filmové plátno. Často si však za nezdar mohli samotní producenti a režiséři, kteří se nespokojili s předlohou a měnili dobu i místo děje, někdy dokonce i detektivy, přidávali další postavy, sex, násilí a fraškovitý humor. Specifickou atmosféru příběhů Agathy Christie se podařilo ve filmech navodit jen málokdy.

V poslední době se zablýsklo na lepší časy, především zásluhou skvělého seriálu britské televize ITV Agatha Christie's Poirot (v české verzi Hercule Poirot) s Davidem Suchetem v titulní roli a obdobné série BBC s Joan Hickson v roli Jane Marplové.

Nyní se zaměřmě na filmové a televizní představitele těchto dvou postav.


HERCULE POIROT

Několik herců a hereček se zatím pokusilo vžít se do role nejznámějších postav z díla Agathy Christie.

Prvním filmovým Poirotem byl Austin Trevor. Objevil se v prvním zvukovém filmu natočeném podle předlohy Agathy Christie – Alibi (1931); tou předlohou byla Vražda Rogera Ackroyda. Poirotovi se však vůbec nepodobal – byl mladý, hezký a hladce oholený! I přesto si belgického detektiva zahrál ještě v dalších dvou filmech.

Na filmovém plátně se Poirot znovu objevil až o více než 30 let později, kdy se jeho ztvárnění ujal Tony Randall. Bylo to jeho jediné vystoupení v této roli a nutno podotknout, že nepříliš úspěšné (The Alphabet Murders, 1966).

Rovněž pouze jednou, zato s podstatně lepším výsledkem se představil Albert Finney ve hvězdně obsazeném velkofilmu Vražda v Orient-expresu. Za svou roli dokonce získal Britskou filmovou cenu a nominaci na Oscara, ačkoli samotná Agatha vůči němu měla jednu výhradu: „Napsala jsem, že má [Poirot] nejhezčí knír v Anglii — a v tomto filmu tomu tak není. Myslím, že je to škoda.“

herci.jpg

Smrt na Nilu (1978) odstartovala epochu Petera Ustinova. Hned toto první vystoupení bylo celkem zdařilé (i když statný, rázný a prošedivělý Ustinov zřejmě není Poirotem podle našich představ) a známému herci se tato role zalíbila, proto se s ním můžeme setkat v rozmezí 10 let v dalších 5 televizních či filmových zpracováních románů Agathy Christie, byť již méně povedených.

Pak už však přichází na scénu David Suchet. Podle názoru mnoha ten pravý Poirot a ta pravá atmosféra v jednotlivých epizodách seriálu Hercule Poirot (vysílal se od roku 1989). Tato série je významná i proto, že obsahuje téměř všechny knižně vydané povídky Agathy Christie, ve kterých se Hercule Poirot objevuje. Seriál doplnila i řada celovečerních televizních filmů na motivy románů a v listopadu 2013 vysílání seriálu skončilo uvedením poslední epizody Opona.
  
Ke stažení 
Přehled všech epizod seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem.
    
Roli Poirot si vyzkoušel i Alfred Molina, kterého můžete znát například z filmu Čokoláda, a to ve zmodernizované verzi Vraždy v Orient-expresu (2001). Podle této detektivky vznikla také dvojdílná japonská televizní adaptace, uvedená v roce 2015, v níž hlavní roli ztvárnil Mansai Nomura. V ruské televizní adaptaci Vraždy Rogera Ackroyda z roku 2002 ztvárnil Hercula Poirota herec Konstantin Rajkin.

Z posledních let uvádíme ještě dva herce: Kenneth Branagh se objevil ve filmovém zpracování Vraždy v Orient-expresu (2017) a jako Poirota ho budeme moct vidět i ve Smrti na Nilu (premiéra aktuálně odložena na únor 2022). John Malkovich ztvárnil Poirota v nové televizní adaptaci Vražd podle abecedy (2018). První představitel je s knírem budícím u některých diváků/čtenářů rozpaky svou ohromností, druhý s bradkou a bez kníru.


SLEČNA MARPLOVÁ

Slečna Marplová poprvé promluvila z televizní obrazovky (americké společnosti NBC) prostřednictvím populární britské zpěvačky a herečky Gracie Fields, a to v televizním filmu Oznamuje se vražda v roce 1956.

O šest let později ji nahradila Margaret Rutherford – herečka, kterou Agatha Christie uznávala, ale pro roli subtilní slečny Marplové jí nepřipadala jako ta pravá. Navíc i samotnou herečku museli přemlouvat, aby hrála hlavní roli ve filmu, ve kterém dojde k vraždě. Kritici ji však nakonec ve filmu Murder, She Said (na motivy Vlaku z Paddington) úocenili za kvalitní výkon. Agatha Christie však vůbec neocenila, když o rok později Margaret Rutherford nahradila ve filmu Murder at the Gallop (podle románu Po pohřbu) Hercula Poirota. Po adaptaci Smrti staré posluhovačky (Murder Most Foul, 1964) však přišla další rána společnosti MGM. Natočili film s Margaret Rutherford v roli slečny Marplové (Murder Ahoy!, 1964), který nebyl adaptací žádné knihy Agathy Christie, ale původním dílem scenáristů. Byť se různé adaptace děl Agathy Christie často výrazně odchýlily od předlohy nebo kombinovaly motivy více příběhů, jde o dosud jedinou adaptaci, která vůbec nevyužívá původního námětu Královny zločinu.

Až v roce 1980 se Jane Marplová objevuje znovu, ve filmu Rozbité zrcadlo. Vedle takových hvězd jako Elizabeth Taylor se představila Angela Lansbury (známe ji jako Jessicu Fletcherovou ze seriálu To je vražda, napsala). Ačkoli se předloze podobala zjevem více než její předchůdkyně, ani silný make-up nemohl zakrýt, že je podstatně mladší, než by měla pro svou roli být.

herecky.jpg

Ve dvou amerických televizních filmech se pak v letech 1983 (Karibské tajemství) a 1985 (Smysluplná vražda) objevila Helen Hayes.

Až s příchodem již zmíněné Joan Hickson se však příznivci díla Agathy Christie konečně dočkali opravdové slečny Marplové a opravdového městečka St. Mary Mead. Zřejmě není náhodou, že se právě britským televizním tvůrcům podařilo vystihnout atmosféru knih a povídek Agathy Christie. V letech 1985 až 1992 se Joan Hickson v hlavní roli série BBC zúčastnila adaptace všech dvanácti románů Agathy Christie, ve kterých vystupuje slečna Marplová.

Od roku 2004 se přesto začala točit nová série příběhů s tetou Jane, kterou tentokrát ztvárnila herečka Geraldine McEwan. Tu po dvanácti epizodách vystřídala Julie McKenzie. Kromě nejednotných názorů na obě představitelky může série vzbuzovat rozpaky tím, že byly adaptovány rovněž detektivky, které sice napsala Agatha Christie, ale slečna Marplová v nich nevystupuje.

V roce 2015 se objevila zpráva o chystaném americkém televizním seriálu, v němž má vystupovat mladá slečna Marplová, ale zatím se neobjevily další podrobnosti, není tedy jisté, zda dojde k realizaci. Roku 2018 bylo uvedeno jihokorejské seriálové zpracování, v němž se z amatérské pátračky stala slečna Ma.

Ke stažení
Přehled všech epizod s Geraldinou McEwan a Juliou McKenzií.

A ještě pár slov o některých filmech:

VRAŽDA V ORIENT-EXPRESU

Po rozčarování, které Královně detektivek přinesla série 4 filmů společnosti MGM s Margaret Rutherford v roli slečny Marplové, dala spisovatelka filmovým producentům na srozuměnou, že už nehodlá prodat práva k zfilmování jakékoli své knihy. Když tedy měla společnost EMI zálusk na něco od Agathy Christie, nenechal její šéf nic náhodě a povolal jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších britských producentů, Johna Brabourna. Tomu se jako nejlepší k převedení na filmové plátno jevila Vražda v Orient-expresu. Představoval si výpravnou, nákladnou podívanou s hvězdným obsazením, špičkovým režisérem, kvalitní hudbou, scénář se měl co nejvíce držet předlohy a natáčet chtěl v autentickém prostředí. Brabourne věřil, že když se tato představa bude šikovně prezentovat A. Christie, ta nakonec povolí. Pro jistotu zapojil do jednání i svého tchána, lorda Louise Mountbattena, jednoho z nejmocnějších a nejznámějších lidí v Británii (mimochodem, prý jako ještě mladý vnuknul A. Christie nápad pro zápletku použitou ve Vraždě Rogera Ackroyda). Agatha nakonec opravdu neodolala.

Jako režisér byl najat Sidney Lumet (např. Dvanáct rozhněvaných mužů), do role Hercula Poirota obsazen Albert Finney. K natáčení byl z Muzea francouzských drah zapůjčen skutečný Orient-expres, který dodal filmu patřičnou autenticitu. Výsledek? Agatha Christie byla většinou zdrženlivá, pokud šlo o hodnocení adaptací jejího díla, ale tentokrát se vyjádřila pochvalně (s výjimkou, o které již byla řeč výše). Slavnostní premiéry se zúčastnila i britská královna, pro Agathu Christie byl následný banket jedním z jejích posledních veřejných vystoupení.

Vražda v Orient-expresu se stala do té doby nejvýdělečnějším britským filmem. Navíc získala tři ze sedmi cen Britské filmové akademie udělených za rok 1974 – za nejlepší film, mužský herecký výkon (Albert Finney) i herecký výkon ženský (Wendy Hiller za roli kněžny Dragomirovové). Čekalo ji i šest oscarových nominací, jedinou sošku si nakonec odnesla Ingrid Bergman za roli Grety Ohlssonové. Byl to pro ni již její třetí Oscar.

V listopadu 2016 začalo natáčení nové filmové verze Vraždy v Orient-expres, v níž Poirota ztvárnil Kenneth Brangah a v dalších rolích se objevují například Johnny Depp nebo Michelle Pfeiffer. Toto zpracování mělo premiéru v roce 2017 a roku 2022 (v odložené premiéře) bude se stejným představitelem následovat Smrt na Nilu.


SVĚDEK OBŽALOBY

K nejlepším filmům natočeným podle předlohy Agathy Christie (v tomto případě divadelní hry) patří nepochybně i Svědek obžaloby z roku 1957. Velkou zásluhu na úspěchu má nejen skvělý scénář – který snímku přidává humorné ladění, jež však neškodí –, ale rovněž obsazení hlavních rolí. Pro Charlese Laughtona (sir Wilfrid, obhájce obžalovaného, dodejme, že herec jako vůbec první ztvárnil Hercula Poirota, a to v divadelním zpracování Vraždy Rogera Ackroyda), Marlene Dietrich (manželka obžalovaného) a Elsu Lanchester (slečna Plimsollová, postava doplněná do filmové adaptace) bylo účinkování v tomto filmu zajisté jedním z vrcholů jejich kariéry. Svědek obžaloby získal 6 nominací na Oscara – za nejlepší film, nejlepší mužský herecký výkon (Charles Luaghton), nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Elsa Lanchester), nejlepší režii (Billy Wilder), nejlepší zvuk a nejlepší střih. Žádnou sošku si sice neodnesl, ale zaznamenal velice slušnou návštěvnost a tržby.


AGATHA

V roce 1979 natočili britští filmaři v čele s režisérem Michaelem Aptedem (na svém kontě má mj. film Nell s Jodie Foster v titulní roli) film Agatha. Jedná se o spekulativní rekonstrukci 11 dnů roku 1926, během kterých byla Agatha Christie nezvěstná. Příběh byl pravděpodobně založen spíše na představivosti tvůrců než ověřených skutečnostech, ale i tak je jistě pro příznivce Agathy Christie příjemnou podívanou. O to více, že se v hlavních rolích objevují známí a oblíbení herci – Timothy Dalton (James Bond, Jana Eyrová aj.) jako Archibald Christie, Dustin Hoffman jako americký novinář snažící se najít nezvěstnou spisovatelku a v titulní roli se představila Vanessa Redgrave, kterou jsme mohli rovněž vidět jako Mary Debenhamovou ve skvělé Vraždě v Orient-expresu natočené o 5 let dříve.

Průběžně se objevují zprávy o dalších filmových či televizních projektech. Aby vám žádná adaptace neunikla, doporučujeme pozorně sledovat naše zprávy v Novinkách i náš facebookový profil.


Hledáte zpracování nějaké konkrétní knihy nebo třeba jen povídky? Najděte si příslušný příběh v sekci Dílo a u něj by měly být uvedeny všechny existující televizní i filmové adaptace. Víte-li o nějaké, která nám chybí, pošlete prosím upozornění na e-mail agatha@agatha.cz.