Oznamuje se vražda

A Murder Is Anouncend

Paní Sweetenhamová pročítá jako obvykle místní noviny, ve kterých ji překvapí inzerát oznamující vraždu, která se uskuteční v uvedenou dobu v jednom z domů v jejich vesnici. Její syn Edmund to pokládá za pozvánku na jeden z těch večírků, kde se „hraje na vraždu“. Paní Sweetenhamová si však nedokáže představit, že by se Letitia Blacklocková, majitelka onoho domu, snížila k takové pozvánce. Plna zvědavosti se tedy i s Edmundem dostaví na místo, kde se setkají i s dalšími místními obyvateli, v čele s neprovdanou majitelkou paní Blacklockovou a její společnicí Dorou, které však netuší, kdo inzerát podal a co má znamenat. Náhle nastane tma, otevřou se dveře a v nich někdo vykřikne „Ruce vzhůru!“ a ozvou se dvě rány z pistole. Po třetí ráně se tělo nezvaného hosta zhroutí k zemi. Událost vyvolá v Chipping Cleghornu pozdvižení, ale naštěstí je nablízku slečna Marplová, která se rozhodne zjistit, kdo oznámil vraždu…

Vyšehrad 1969
Knižní klub 1996
Knižní klub 2008
Knižní klub 2017
Originální rok vydání: 
1950
Zajímavosti: 

Román Oznamuje se vražda je ve znamení čísla 50. Nejenže vyšel v roce 1950, ale byla to padesátá kniha Agathy Christie (což muselo vyžadovat složité počty s dílem Agathy Christie) a stala se také první její knihou, jejíž první vydání dosáhlo počtu 50 000 výtisků. Jedná se mimochodem také o první román se slečnou Marplovou, který se dočkal televizního zpracování, a to roku 1956. Jako slečna Marplová se zde objevila zpěvačka Gracie Fields, v dalších rolích například oscaroví Jessica Tandy a Roger Moore.

Tento titul je další možností seznámit se s anglickou společností a její proměnou po druhé světové válce. Obyvatelé Chipping Cleghornu jsou zachyceni v době, kdy přivykají novému způsobu života, který rychle vytlačuje tradiční poměry a zvyklosti. Po válce mizí služebnictvo, které nahrazují denně docházející pomocnice v domácnosti, ženy kouří na veřejnosti, dostává se jim lepšího vzdělání a pracují na místech, která pro ně dříve nebyla považována za vhodná. Agatha Christie překvapila dalším důkazem toho, že jde s dobou – dvě z ženských postav mají výrazně maskulinní rysy. Ačkoli s nimi autorka zachází opatrně, je jasné, že se zde poprvé v románu Agathy Christie setkáváme s homosexuální orientací. Shodou okolností je i v povídce Tři slepé myšky (později divadelní hra Past na myši) ze stejného roku jedna z postav stejného zaměření. Pouze jednou se však v díle Agathy Christie objevuje slovo „lesbička“, a to z úst osmnáctileteho mladíka v poirotovském románu Viděla jsem vraždu.

Kniha Oznamuje se vražda je založena na tom, co lidé vidí a nevidí v určité situaci. Agatha Christie si tu nejdůležitější situaci z celého příběhu (vražda) vyzkoušela nejdříve nanečisto za pomoci svých sousedů z Wallingfordu.

Detektiv: 
Další zpracování: 

Divadlo

  • A Murder is Announcend, 1977 – adaptoval Leslie Darbon; jde o první hru uvedenou po smrti Agathy Christie

TV adaptace