Hadí doupě

Crooked House

Osmdesátník Aristide Leonides, který se vypracoval z chudého řeckého přistěhovalce na velmi bohatého majitele restaurací, je nalezen mrtev ve svém domě v londýnské čtvrti boháčů. Příčinou smrti je podání eserinu, barbiturátu, kterým byl nahrazen inzulin, jejž zemřelý pravidelně užíval. Rodina Leonidů žije pohromadě v rozlehlém domě, posměšně nazývaném „pokřivený domek“ (viz název anglického originálu), všichni pod patriarchální rukou starého Leonida. Brenda, jeho druhá manželka, je o 50 let mladší, navíc se proslýchá, že má poměr s mladým učitelem, který v domě také bydlí, a po smrti jejího chotě jí připadne obrovský majetek. Není tedy divu, že právě na ni padá podezření z vraždy. Snoubencem jedné z milionářových vnuček, Sophie, je čirou náhodou Charles (v českých vydáních Karel) Hayword, syn detektiva ze Scotland Yardu, a ten se se svými kriminalistickými zkušenostmi pouští do pátrání…

Ahoj na sobotu 1987
Melantrich 1988
Knižní klub 2002
Knižní klub 2010
Knižní klub 2017
Originální rok vydání: 
1949
Zajímavosti: 

V rozhovoru pro Daily Mail uskutečněném v září 1970 byla Agatha Christie dotázána, zda je Past na myši jejím nejoblíbenějším vlastním dílem. Odpověděla, že nikoli, nejoblíbenějším bylo Hadí doupě z roku 1949. Potvrdila to i ve svém Vlastním životopise, kde uvádí Zkoušku neviny a Hadí doupě jako dvě knihy, se kterými byla nejvíce spokojena, a dodává, že psát Hadí doupě bylo potěšení.
Nakladatelé však na Agathu Christie naléhali, aby změnila jeho závěr. Jako obvykle (s výjimkou knihy Nakonec přijde smrt) nátlaku nepodlehla. Ono nečekané rozuzlení je možná jedním z důvodů, proč patřilo „Doupě“ k oblíbencům své autorky. Další můžeme hledat v tom, že podobně jako ve Zkoušce neviny neřeší případ Poirot či slečna Marplová, ale člověk, který je do něj nějakým způsobem zatažen.

Anglický název knihy odkazuje na říkanku „There Was a Crooked Man“, která je o křivém mužíčkovi, jenž si pořídil křivý domek.

Česky vycházelo nejprve na pokračování pod názvem Sofiin dům v Ahoji na sobotu.

Další zpracování: 

Audiokniha

  • Hadí doupě – čte Jiří Suchý z Tábora, Tympanum, 2018 

Film