Vražda Rogera Ackroyda

The Murder of Roger Ackroyd

Paní Ferrarsová, bohatá vdova žijící ve vesnici King’s Abbot je nalezena mrtvá. Místní lékař doktor Sheppard konstatuje, že šlo o sebevraždu. Ve vsi bylo veřejným tajemstvím, že se měla provdat za prominentního obyvatele vesnice, Rogera Ackroyda, jen co uplyne rok od smrti jejího manžela. Ackroyd pozve doktora na návštěvu, neboť s ním chce mluvit o smrti jeho nastávající, a prozradí mu, že se mu paní Ferrarsová přiznala k tomu, že svého manžela zabila a někdo ze vsi ji vydírá. Během jejich rozhovoru donese Ackroydovi sluha dopis, který napsala paní Ferrarsová těsně před svou smrtí. Zřejmě v něm označila právě onoho vyděrače. Dopis si však Ackroyd přečte až po odchodu doktor Shepparda. Ten je o hodinu později přivolán zpět do domu. Rogera Ackroyda nalezli v jeho pracovně – probodnutého…

Českomor. podniky tisk. a vyd. 1930
Novina 1934
Mladá fronta 1976
Knižní klub 1993
Knižní klub 2001
Knižní klub 2011
Kalibr 2020
Kalibr 2022
Originální rok vydání: 
1926
Zajímavosti: 

Vražda Rogera Ackroyda Agathu Christie proslavila. Na první pohled se jedná o běžnou detektivku, odehrávající se v poklidném městečku, s mistrovsky vylíčenými postavami (hlavně v případě lékařovy sestry Caroline Sheppardové). Především díky krásně napsaným postavám by se i bez překvapivého rozuzlení „Ackroyd” zařadil mezi to nejlepší od Agathy Christie. Právě ono rozuzlení ale učinilo knihu jednou z nejslavnějších detektivek vůbec – a jednou z nejkontroverznějších. Kritiky, spisovatele, ale i čtenáře rozdělila na dva tábory. Jeden provolával slávu, druhý hanbu. Na stranu Agathy Christie se postavila například i její kolegyně a členka Detektivního klubu, proti jehož pravidlům se Agatha prohřešila, Dorothy L. Sayers. Odpůrci však tvrdili, že se jedná o podvod. Když si ale knihu pozorně přečtete, zjistíte, že pravdu nemají, a naopak oceníte, jak se se zápletkou Královna detektivek geniálně vypořádala.

Ve svém Vlastním životopise Agatha Christie uvádí, že nápad na onu kontroverzní zápletku pocházel ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Prvním byl její švagr James, který si stěžoval, že „se dneska v detektivkách může stát zločincem skoro každý”. Druhým nebyl nikdo menší než Louis Mountbatten, strýc prince Philipa – chotě královny Alžběty. Námořník, který „fušoval” Královně zločinu do jejího řemesla, se na ni jednou obrátil s námětem na nestandardní detektivku. Vlastně pouze navrhl, kdo by se měl stát vrahem. O ostatní už se postarala Agatha Christie sama.

Vražda Rogera Ackroyda byla první knihou Královny zločinu, která vyšla u nakladatelství William Collins Sons & Co.

Detektiv: 
Další zpracování: 

Alternativní název

  • Vražda milionáře Ackroyda

Audiokniha

Divadlo

  • Alibi – adaptované Michaelem Mortonem, 1928 (v ČR dosud neuvedeno)

Film a TV

  • Alibi – filmové zpracování divadelní hry, 1931 (Austin Trevor v hlavní roli)
  • Vražda Rogera Ackroyda – rámci TV seriálu Hercule Poirot, 2000 (David Suchet v hlavní roli) = DVD Agatha Christie Poirot 28, Amercom 2010
  • Něudača Puaro – ruská televizní adaptace, v roli Hercula Poirota Konstantin Rajkin, 2002
  • Kuroido Goroshi – japonská televizní adaptace, místo Hercula Poirota detektiv Suguro, kterého hraje Mansai Nomura, 2018

Komiks