Agatha Christie na léto

Připravili jsme výběr knih a povídek Agathy Christie, které se hodí k letnímu období.

Podstatnou skupinu tvoří příběhy odehrávající se v horkém zahraničí. Hercule Poirot pluje parníkem ve Smrti na Nilu, pátrá ve skalním městě Petra, kam je zasazena Schůzka se smrtí, v prostředí archeologických vykopávek vyšetřuje v knize Vražda v Mezopotámii a rovněž v povídce Tajemství egyptské hrobky. Dovolenou na Rhodosu tráví v povídce Trojúhelník na ostrově, na lodi do Egypta se odehrává povídka Problém na moři.
A ostatní detektivové?
Hodný synovec Raymond West vysílá svou tetu Jane Marplovou na ostrov do tzv. Západní Indie v románu Karibské tajemství, pan Satterthaite se setkává s tajemným Harley Quinem na španělském ostrově v povídce Muž, jenž přichází z moře, Parker Pyne se ocitá na Malorce v povídce Potíže v zálivu Pollensa a v zahraničí vyšetřuje i v celé druhé polovině sbírky Parker Pyne zasahuje: ocitneme se s ním na poušti cestou z Damašku do Bagdádu, v íránském Šírazu, v Petře jako Poirot  nebo třeba v Delfách.

Společnost se vydala na cestu časně následujícího rána po odeznění nejrůznějších obdivných výkřiků, týkajících se barev a scenerie skalních útvarů. Takzvané růžovočervené město bylo vlastně vrtochem stvořeným přírodou v její nejvýstřednější náladě a z nejbarevnějších nápadů.
Kniha Parker Pyne zasahuje, povídka Cena Perly 
 
Nemusíte přitom číst pouze autorčiny detektivky. Pod jménem Agatha Christie Mallowan spisovatelka vydala knihu Pověz mi, jak žijete, v níž líčí prostředí archeologických výprav spojených s druhým manželem Maxem. To v roce 1922 doprovázela Christie svého prvního manžela Archibalda v rámci obchodní mise na propagaci Výstavy britského impéria, s kterou se dostali do Jižní Afriky, Austrálie, na Nový Zéland, Havaj a do Kanady. Autorčin vnuk Mathew Prichard z úryvků z Vlastního životopisu a dopisů a fotografií z této desetiměsíční cesty kolem světa sestavil knihu Velká výprava.
 
Na území Velké Británie se Poirot ocitá u moře ve Zlu pod sluncem a Domě na úskalí. U moře, jak napovídá i název Odpoledne na pláži, se odehrává jedna z aktovek nepříliš známého divadelního kusu Trojčlenka

V hotelu Pirátská vlajka pobývala jedna velmi důležitá osoba (alespoň co se týče jejího vlastního mínění). Hercule Poirot, oslnivý v bílém plátěném obleku, s panamákem naraženým přes oči a s velkolepě vytočenými kníry odpočíval ve vylepšeném typu plážového lehátka a pozoroval pláž. Na pláži samotné byly prámy, matrace, gumové a plachtové lodě, míče a gumové hračky. Bylo tam dlouhé skokanské prkno a tři mola v různé vzdálenosti od pobřeží. 
Zlo pod sluncem
 
V povídce Dvojí hřích vyráží Poirot s Hastingsem na výletem autobusem a samozřejmě i tentokrát narazí na zločin…