V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
Vražda v Mezopotámii
Murder in Mesopotamia
Anglická opatrovnice Amy Leatheranová se má vrátit z Bagdádu zpět do Anglie, když se dovídá, že jakýsi archeolog, doktor Leidner, shání někoho ke své manželce, která je pod silným nervovým vypětím. Je totiž přesvědčena, že její bývalý manžel, který měl zemřít při železničním neštěstí, je stále naživu a hodlá jí překazit nové manželství. Objevily se dokonce výhružné dopisy a pokusy manželskému páru ublížit. Členové expedice však vše přičítají nevyrovnanosti a představivosti paní Leidnerové. Jednoho dne je ale Louisa Leidnerová nalezena mrtvá. Naštěstí se v oblasti právě vyskytuje i slavný Hercule Poirot a místní úřady ho žádají o pomoc při vyšetřování případu…
Třicátá léta přinesla čtyři detektivní romány s přitažlivým exotickým prostředím, z nichž jedním byla Vražda v Mezopotámii, ve které se odrazily pobyty na archeologických vykopávkách na Středním východě. V Mezopotámii (dnešním Iráku) se také v roce 1930 Agatha seznámila se svým budoucím manželem Maxem Mallowanem. Město Ur však navštívila již o dva roky dříve a okamžitě si ho zamilovala. Ve svých pamětech Max Mallowan vzpomíná, že jeho žena jako inspiraci pro vytváření postav ve Vraždě v Mezopotámii použila některé členy expedice: předobrazem paní Leidnerové byla autoritářská Katharine Wooley – žena, se kterou nebylo jednoduché vyjít, ale která zároveň v člověku vzbuzovala obdiv. Katharine se naštěstí (a nijak překvapivě) v knize nepoznala a necítila se tedy dotčená. Max byl v příběhu ztvárněn jako David Emmott, jedna z méně významných postav. Janet Morgan ve své biografii Agathy Christie poukázala na některé podobné rysy, které sdílela autorka s Amy Leatheranovou.
Vraždu v Mezopotámii věnovala Agatha Christie svým přátelům – archeologům z Iráku a Sýrie.
Kniha Vražda v Orient-expresu sice vyšla v roce 1934, tedy před Vraždou v Mezopotámii, ale příběhy se odehrály v opačném pořadí. Ze zmínky ve Vraždě v Mezopotámii totiž plyne, že se Poirot dostal k případu v Orient-expresu cestou do Anglie, když vyřešil mezopotámskou záležitost. To ve 12. kapitole zmiňuje doktor Leidner, že kdysi slyšel, jak o Poirotovi pochvalně mluvil pan Val Aldin, což je jedna z postav románu Záhada Modrého vlaku.
TV
- Vražda v Mezopotámii – v rámci TV seriálu Hercule Poirot, 2001 (v hlavní roli David Suchet) = DVD Agatha Christie Poirot 30, Amercom 2009
Komiks
- Meurtre en Mésopotamie – or. 2005, adaptace François Rivière, illustrace Chandre