Karibské tajemství

A Caribbean Mystery

Raymond West, úspěšný spisovatel, se rozhodl zaplatit své tetě Jane Marplové zájezd na ostrov St Honoré v Karibku (v knize jako Západní Indie). Tam se Jane setkává s hovorným (až poněkud nudným) majorem Palgravem. Slečna Marplová dokáže jen stěží naslouchat svému společníku, avšak zbystří svou pozornost, když jí major hodlá ukázat fotografii vraha. V tu chvíli však Palgrave něco nebo někoho zahlédne, zastrčí fotku zpátky – dříve než ji stihl ukázat – a změní téma hovoru. Jane Marplová už pak nedostane šanci fotografii spatřit. Druhého dne se totiž dozvídá, že major v noci zemřel a žádnou takovou fotografii u sebe neměl. Jane větří nečistou hru.

Vyšehrad 1972
Knižní klub 1995
Knižní klub 2009
Knižní klub 2013
Originální rok vydání: 
1964
Zajímavosti: 

Posledním literárním výletem Agathy Christie do exotických končin a prvním skutečným výletem slečny Marplové do vzdálených krajů bylo Karibské tajemství. Tetičce Jane zřejmě čerstvý přímořský vzduch prospívá, neboť se nám představuje v lepší fyzické kondici než v ostatních svých příbězích z této doby. Ve chvílích odpočinku nás zase možná překvapí přemítáním o moderním způsobu života, a to včetně přístupu k sexu atd.

V knize jde o uzavřený, samostatný případ, kvůli určité projenosti s jednou z postav je však lepší číst pozdější Nemesis (1971) až po Karibském tajemství.

Manželé Mallowanovi navštívili karibskou oblast několikrát v 60. letech, předobrazem pro ostrov St Honoré byl pravděpodobně ostrov Svatá Lucie.

Detektiv: 
Hlavní postavy: 
Další zpracování: 

TV adaptace