Dům na úskalí

Peril at End House

Poirot s Hastingsem se ještě ani nestačili zabydleli v hotelu, když Poirot klopýtne na schodech a přistane u nohou pohledné mladé dívky. Následuje pozvání na drink, při kterém vyplyne, že onou dívkou je poslední v řadě Buckleyů, kterým patří dům na ostrově nedaleko hotelu. Nick (tak se dívka jmenuje) vypráví o tom, jak v poslední době několikrát o vlásek unikla smrti. Jejich rozhovor je přerušen včelou, která proletí Nick kolem hlavy. Později však zjistí, že díra v klobouku nebyla od včely…

románová příloha Národa 1932
Knižní klub 2005
Knižní klub 2012
Kalibr 2020
Originální rok vydání: 
1932
Zajímavosti: 

Léta 1929 až 1932 znamenala pro Agathu Christie rozvod, nové manželství a archeologické výpravy na Střední východ. Během těchto čtyř let napsala sedm knih, a tak není divu, že román Dům na úskalí byl prostě jedním z řady a autorka si ani nijak nepamatuje na to, jak tuto knihu vlastně napsala. Podle svých slov zřejmě použila zápletku, kterou měla vymyšlenou už předem. To měla dost často ve zvyku a i díky tomu pak pro ni v některých případech bylo obtížné vybavit si, kdy a za jakých okolností příběh vznikal. Věnování patřilo Edenu Phillpottsovi, který jako první četl rané povídky Agathy Christie, poznal její talent a dodal ji odvahu, povzbuzení a řadu dobře míněných rad.

Hotel Majestic, ve kterém jsou ubytovány postavy romány, inspiroval skutečný hotel: hotel Imperial v rodném městě Agathy Christie Torquay, ležícím v jižním Devonu. Z Torquay se zde stalo fiktivní město St Loo v Cornwallu a „dům na konci světa“ z knihy je inspirován domem stojícím na Rock Endu v Torquay.

Další zpracování: 

Divadelní adaptace

  • Hercule Poirot zasahuje, 1940 — autorem adaptace je Arnold Ridley; česká premiéra se uskutečnila roku 1966 v Divadle E. F. Buriana, text hry vydán v souboru Hercule Poirot zasahuje. Korunní svědek. Trojčlenka (Dillia, 1967)

TV adaptace a film

Komiks

  • Le Maison du péril — francouzsky 2009, adaptace Didier Quella-Guyot, illustrace Thierry Jollet, barvy Baloo

PC hra

  • Peril at End House, 2007