„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dawsonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“
Ale umírají i lidé – a Lillian Dawsonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?
Smrt na Nilu
Death on the Nile
Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich o společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…






Ještě před vydáním románu vyšla povídka Smrt na Nilu (časopisecky 1933), v níž vystupuje detektiv Parker Pyne a následně byla zařazena do sbírky Parker Pyne zasahuje, publikované o rok později. Příběh se však od toho románového liší, i když Christie uvažovala, že by do povídky dosadila právě Poirota. Zřejmě kvůli podobnosti „nilovské“ povídky s jiným poirotovským případem zde nakonec vyšetřuje detektiv Pyne. Rovněž v románové Smrti na Nilu mohl podle plánů Agathy Christie, jak plyne z jejích zápisníků, vystupovat jiný pátrač, a to slečna Marplová. Ta se přitom v exotickém případu objevila nakonec až mnohem později v knize Karibské tajemství (1964).
Zajímavé prostředí, vynikající vykreslení postav a skvělá zápletka – to vše učinilo Smrt na Nilu jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších knih Agathy Christie. K neutuchající oblibě jistě přispěl i stejnojmenný film z roku 1978 s Peterem Ustinovem v roli Hercula Poirota, natočený tedy dlouho před verzí s oblíbenějším Davidem Suchetem.
K prvnímu setkání Královny detektivek s Egyptem došlo již během jejího dospívání, kdy byla nucena spolu s matkou pronajmout Ashfield a trávit část roku v teplých krajích. Tři měsíce strávené v egyptské Káhiře se také pro tehdy osmnáctiletou Agathu staly jednou z prvních opravdových společenských příležitostí – taneční zábavy v místních hotelích přímo sváděly k nevinnému flirtování s britskými důstojníky. Není tedy divu, že o historii Egypta se začala Agatha Christie (jak sama přiznala) zajímat až později, kdy ho navštěvovala se svým manželem.
Audiokniha
- čte Lukáš Hlavica, vydal OneHotBook v roce 2020
Divadlo
- Vražda na Nilu – autorčina vlastní adaptace z roku 1946, v níž nevystupuje Hercule Poirot; v ČR uvedlo Městské divadlo Kladno (premiéra 13. září 2014), které do dramatizace vrátilo Poirota
Film a TV
- Murder on the Nile – americká televizní adaptace z roku 1950, uvedená v rámci cyklu Kraft Televison Theatre, v roli Poirota Guy Spaull
- Smrt na Nilu – filmová adaptace z roku 1978 v hlavní roli s Petrem Ustinovem, vydáno též na DVD, příbalové DVD 2008
- Smrt na Nilu – v rámci TV seriálu Hercule Poirot, 2004 (v hlavní roli David Suchet) = DVD Agatha Christie Poirot 34, Amercom 2010
Komiks
- Mort sur le Nil – or. 2003, adaptace François Rivière, ilustrace Solidor
Videohry
- Agatha Christie: Death on the Nile – počítačová hra z roku 2007
Doporučuje
