Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?
Domů › Agatha Christie a fronty v SSSR
Agatha Christie a fronty v SSSR
17. 11. 2018
Zveřejňujeme pasáž o frontách v Baku na území bývalého Sovětského svazu, jež se v českém vydání Vlastního životopisu Agathy Christie objevila až v roce 2013.
Autobiografie Agathy Christie vyšla poprvé česky v nakladatelství Odeon v roce 1987 v překladu Marty Staňkové. Roku 1999 následoval v Academii reprint. Až do třetího českého vydání – v Knižním klubu v roce 2013 – se dostal předtím chybějící odstavec z pasáže popisující cestu Agathy Christie a jejího druhého manžela Maxe Mallowana po Sovětském svazu:
„V Baku vypadalo všechno jako v neděli ve Skotsku. Na ulicích se nikdo nebavil, většina obchodů byla zavřená. U toho jednoho nebo dvou, co byly otevřené, stály dlouhé fronty lidí, kteří trpělivě čekali, aby si mohli koupit neatraktivní zboží.“
V příslušném vydání najdete na straně 475, dopřeložila Jana Ohnesorg. Ve vydáních z Academie by odstavec měl být na straně 508 mezi tím začínajícím „Náhle nám kdosi poklepal na rameno“ a „Muž z Inturistu se vrátil“.