Audioknižní Pověz mi, jak žijete

Čte Martina Hudečková, vydalo Tympanum.

Agatha Christie doprovázela svého druhého manžela Maxe Mallowana na archeologických vykopávkách v Sýrii a Iráku. Ještě dlouho před Vlastním životopisem, který letos také vyšel na audioknize, o tom napsala knihu vzpomínek Pověz mi, jak žijete. V roce 1946 ji vydala pod jménem Agatha Christie Mallowan.

Poznáváme zde jinou Agathu Christie – nadšenou a přizpůsobivou cestovatelku, jejíž velká láska ke zmíněné starobylé části světa jí pomohla přenést se přes blechy, písečné bouře či sociální zařízení z doby kamenné. Šlo o výpravy pracovní (Agatha Christie byla „najata” na opravy a fotografování nalezených exemplářů), a tak se archeologie vine celou knihou. Nejde však o žádné vědecké rozbory nebo nudné popisy a exkurze do historie, ale o svižné a zábavné vyprávění především o lidech.

Ve Vlastním životopise se Agatha Christie zmínila, že její vydavatelé z této knihy neměli moc velkou radost, neboť se báli, že jim jejich svěřenkyně utíká od osvědčených detektivek (v té době už Agatha Christie vydala tři romány pod pseudonymem Mary Westmacott), ale kniha slavila úspěch.

Překlad Dušan Zbavitel. Režie Vratislav Hubička. Audioknihu si můžete pořídit v aplikacích i na mp3CD. Ukázka k poslechu na webu Tympana.