Cíl neznámý

Špionážní detektivka Agathy Christie známá jako Místo určení neznámé vyšla v Kalibru pod novým názvem a v novém překladu.

Na celé zeměkouli se začínají záhadně ztrácet vědci – vědci, kteří přispěli či pracovali na něčem významném, co by mohlo ovlivnit běh světa. Samozřejmě, že se různí agenti pokoušejí o vyjasnění této záhady, ale zatím ani jeden z nich neuspěl. Nakonec se britský agent Jessop rozhoduje pro riskantní hru. Přemluví jednu mladou ženu, která je velice podobná manželce jednoho z vědců, aby hrála její úlohu, a tak se pokusila přijít všemu na kloub. Hilary Cravenová souhlasí, nevadí jí nebezpečí, které by jí mohlo hrozit – protože je nyní psychicky zcela na dně. Nic proto nenamítá proti úloze volavky, která ji má zavést do světa špionáže a nebezpečných výzkumů.

Špionážní detektivka vyšla v angličtině poprvé roku 1954 pod názvem Destination Unknown. V češtině vychází teprve podruhé.

Vydání v roce 2010 v rámci černé řady vyšlo jako Místo určení neznámé a přeložila ho Edda Němcová. Název přebírá slovenský titul Miesto určenia neznáme (Mladé letá 1972, přel. Viera Petrová).

Aktuální vydání přeložila Lenka Faltejsková, která zvolila nový název Cíl neznámý.

Jde o jednu z mála knih Agathy Christie, která se dosud nedočkala žádné filmové ani televizní adaptace.