Detektivka o zmizení Agathy Christie nyní i česky

Knižní klub publikoval detektivku Andrewa Wilsona Talent na vraždu, v níž vystupuje Agatha Christie.
 
V prosinci roku 1926 Agatha Christie na několik dní záhadně zmizela. Tématu se již věnovalo několik knih literatury faktu a fiktivní verzi nabídl už na konci 70. let film Agatha. Další verzi přinesla detektivka, kterou napsal Andrew Wilson a v Británii vyšla na jaře 2017. Česky toto beletristické zpracovní publikoval v lednu 2018 Knižní klub. Román přeložila Helena Šilhánková.
 
Oficiální anotace nakladatele
„Vy, Agatho Christie, spácháte vraždu. Ale ještě předtím zmizíte.“
 
Slavná spisovatelka se vydává do Londýna za svým literárním agentem. Blíží se konec roku a krize mezi ní a jejím manželem Archibaldem vrcholí. Na nástupišti ztratí Agatha rovnováhu a někdo ji zachrání před pádem do kolejí. Zprvu je tomu muži vděčná, ale pak zjistí, že se octla v rukou rafinovaného a nebezpečného vyděrače, který po ní chce spáchat to, čím se ve světě detektivek tak proslavila: vraždu. Jenže tohle je reálný svět a Christie se ničeho takového dopustiti nechce. Proto bude muset využít svého talentu tak, aby naopak zločinu zabránila…
 
Fanoušci Agathy Christie dodnes neznají pravdu ohledně jejího nevysvětlitelného zmizení v prosinci 1926. Odhalila nevěru svého muže, pohádala se s ním a pak se na deset dní ztratila. Nikomu neprozradila, co se během té doby událo, a stále je možno o tom spekulovat – nebo vytvořit strhující a mimořádně přesvědčivý fiktivní příběh, jako to udělal Andrew Wilson.
 
Jak jsme již informovali, nejde o jedinou knihu, v níž vystupuje Agatha Christie jakožto literární postava. V angličtině vyšly od roku 2014 zatím tři knihy od Alison Joseph, ve kterých zločiny ve 20. letech vyšetřuje právě Agatha Christie. V loňském roce vyšla v českém překladu próza Žena v Orient expresu. V tomto případě nejde o detektivku, ale – řekněme – čtení pro ženy. Kniha zachycuje Agathu Christie po rozvodu s prvním manželem.
A na březen se chystá anglické vydání dalšího titulu Andrewa Wilsona – v detektivce A Different Kind of Evil (anotace v angličtině na tomto odkazu) bude opět vystupovat Agatha Christie, tentokrát vyšetřující zločin na Kanárských ostrovech. Během letošního roku by kniha měla vyjít i v češtině.