Nikdo není neomylný. Nový příběh série přivádí vrchního inspektora do québecké metropole, za jejímiž pohádkovými kulisami dřímou staletí nevraživosti mezi anglofonními a frankofonními Kanaďany. Nalezení mrtvého muže ve sklepení úctyhodné Literární a historické společnosti se může stát roznětkou dlouho potlačovaných vášní, předehrou výbuchu, jehož následky by byly nedozírné. A je tu ještě jeden případ, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pines...
Detektivní hry v novém vydání
Detektivní hry vyšly poprvé v roce 2012. Tehdy se jednalo o vydání v takzvané černé řadě, nyní jako i ostatní detektivky Agathy Christie vycházejí ve verzi s novou grafickou úpravou (viz obrázek obálky).
.jpg)
Nejúspěšnější hra Agathy Christie svoji historii započala v roce 1947, když byla již velice známá a oblíbená autorka požádána britskou BBC o napsání rozhlasové hry u příležitosti osmdesátých narozenin královny Alžběty. Po odvysílání Tří slepých myšek, jak se hra jmenovala, se Agatha rozhodla vytvořit z ní nejprve stejnojmennou povídku a pak také divadelní hru. Povídka vyšla knižně pouze v USA, ale nebyla zařazena do žádného britského souboru (v Británii vyšla jen časopisecky). Cílem totiž bylo, aby diváci při divadelním představení nebyli ochuzeni o překvapení. (Česky je dostupná i povídková verze, vydaná v antologii Patnáct pátračů a nově též v souboru Tři slepé myšky.)
Svědkyně obžaloby (1953)
přeložila Lenka Uhlířová
Hru divadelní kritici považují za nejlepší divadelní počin Agathy Christie. I ona sama z ní měla dobrý pocit, dokonce prohlásila, že premiéra této hry byla v její kariéře jedinou, na kterou ráda vzpomíná. Vznik hry ovšem nebyl jednoduchý, autorka musela nastudovat spoustu materiálů o soudních přelíčeních a konzultovat detaily s odborníky. Navíc byla nucena tvrdě bojovat za závěr hry, který se lišil od závěru stejnojmenné povídky, ze které hra vychází (zařazena je do knihy Smrtonoš). Agathu údajně každý přemlouval, aby závěr neměnila, ale ona cítila, že nová verze se pro divadlo hodí mnohem víc, a její přesvědčení bylo tak silné, že odmítla dát souhlas s uvedením hry, pokud by producenti trvali na původním konci. Kromě stálice Pasti na myši se v Londýně od roku 2017 mimochodem hraje právě Svědkyně obžaloby – s hledištěm, které je součástí kulis, soudní síně.
Pavučina (1954)
Knihu uvádí předmluva předsedkyně Společnosti Agathy Christie Jany Ohnesorg.
Letos v červnu by měly následovat Detektivní hry 2, jež obsáhnou texty her Černá káva, A pak už tam nezbyl ani jeden (název odpovídá tomu, jak je hra podle knihy Deset malých černoušků uváděna v ČR) a Poslední víkend.