Expresně ze světa Agathy

V článku přinášíme stručný přehled aktuálního christieovského dění ve světě.
 
Po Vraždách s monogramem a Zavřené truhle vyjde další kniha s Herculem Poirotem, kterou napsala Sophie Hannah. Anglický originál The Mystery of Three Quarters je plánován na srpen letošního roku a v září by měl následovat i český překlad. Na tomto odkazu najdete anotaci a můžete se prokliknout na ukázku z první kapitoly v angličtině.

České vydání DVD Vraždy v Orient-expresu s Kennethem Branaghem v hlavní roli je plánováno na 14. března, ve světě už vyšlo během února. Při té příležitosti byla zveřejněna vystřižená scéna z istanbulského hotelu, kde se Poirot ubytovává. Pustit si ji můžete na tomto odkazu. Další poirotovský počin s Branaghem se objeví příští rok: premiéra Smrti na Nilu byla stanovena na 8. listopadu 2019.

Ještě před filmovou adaptací Vraždy v Orient-expresu byla v loňském roce ve Spojených státech uvedena divadelní verze, kterou na motivy knižní předlohy napsal Ken Ludwig. Od 15. února do 25. března hru nyní uvádí jiné divadlo. Zde se můžete podívat na fotografie z nového nastudování.

Divadelním hrám je věnován prostor i ve Velké Británii. Kromě tradiční Pasti na myši se v Londýně hraje Svědkyně obžaloby. Místo klasického hlediště mají přitom diváci k dispozici soudní síň. Informace o hře najdete na webu divadla.  
To v Northamptonu uvádějí Lásku s cizincem. Adaptaci povídky Slavičí hnízdo – v češtině ji najdeme v Záhadném zmizení lorda Listerdalea a v antologii Záhada španělské truhly – napsal Frank Vosper a podle divadelní verze vzniklo několik televizních nebo filmových snímků. V češtině hra dosud uvedena nebyla.
 
V Japonsku budou odvysílány tři nové televizní filmy na motivy Agathy Christie. V březnu poběží adaptace Vlaku z Paddingtonu a Prasklého zrcadla, v dubnu příběh podle Vraždy Rogera Ackroyda. V tomto filmu se opět objeví Mansai Nomura. Ten ztvárnil japonského detektiva s knírkem (ovšem s jiným jménem než Hercule Poirot) již v adaptaci Vraždy v Orient-expresu, uvedené v roce 2015. Anotaci nového zpracování Vraždy Rogera Ackroyda ve francouzštině najdete na tomto odkazu.