Hugh Fraser 75

Před 75 lety – 23. října 1945 – se narodil Hugh Fraser, představitel kapitána Arthura Hastingse v seriálu Hercule Poirot. Herec, divadelní režisér a spisovatel.

I když v seriálu vystupoval jako detektivův mladší společník, je Fraser o něco starší než David Suchet, představitel Poirota, který se narodil 2. května 1946.

V seriálu Hercule Poirot se Hugh Fraser objevoval od první (1989) do osmé série (2001–2002), přičemž Hastings byl dosazován i do těch příběhů, v jejichž knižní předloze nevystupuje. V původních textech Agathy Christie se ostatně Hastings ani nikdy nesetká se slečnou Lemonovou. Pak se Fraser vrátil až v poslední, třinácté řadě (2013), kdy se objevil ve Velké čtyřce a finální Oponě – ta je mimochodem jeho nejoblíbenější epizoda.

O své „životní“ roli říká: „Když mi bylo kolem dvanácti nebo třinácti, přečetl jsem hodně románů Agathy Christie a pamatuju si, že mě obzvlášť bavily příběhy s Poirotem. Když jsem přijal roli Hastingse, znovu jsem si přečetl ty romány, ve kterých vystupuje. Ale když jsem dostal scénáře, které adaptoval Clive Exton, zjistil jsem, že Clive udělal postavu Hastingse mnohem výraznější a pojal ji s větším humorem, než jsem si přečetl v knižní předloze, takže můj Hastings byl více podle postavy, jak ji napsal Clive, než podle Hastingse stvořeného Agathou Christie.“ (zdroj)

Fraser příběhy Agathy Christie také načetl pro audioknižní verze. Nejde přitom jen o ty detektivky, které vypráví kapitán Hastings, ale i o další poirotovky nebo taky příběhy s jinými detektivy. Ukázky si můžete pustit na tomto odkazu.

V České republice známe Frasera hlavně jako představitele kapitána Hastingse, ale pojí se s ním i další role: přes 10 let hrál prvního vévodu z Wellingtonu v seriálu Sharpe. Je hlavně televizní herec, ale mohli jsme ho vidět třeba i ve filmové, hrané verzi 101 dalmatinů nebo v thrilleru Vysoká hra patriotů (s Harrisonem Fordem v hlavní roli).

V posledních letech mu vyšly čtyři detektivky, alespoň zatím nepřeložené do češtiny. Začalo to v roce 2015 titulem Harm a v roce 2018 vyšel zatím poslední díl s Rinou Walker.