V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie
Nedávno se na pultech knižních obchodů objevila nová kniha archviáře Johna Currana Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. I když se může zdát, že nic nového už se nedozvíte, není tomu tak. Kniha není jen kompilací již vydaných dvou dílů „Zápisníků“, archivář a velký autorčin fanoušek i znalec původní text upravil, doplnil a přidal také řadu nových věcí.
Co tedy můžete od knihy čekat? Autor získal neomezený přístup k zápisníkům Agathy Christie, do kterých si psala své nápady a ve kterých zvažovala a kombinovala své zápletky. Řada nápadů se do knih nakonec vůbec nedostala, u většiny knih autorka vybírala z více variant děje, vraha a občas i detektiva. John Curran provází dílo chronologicky a i teď přináší mnoho nových zjištění a překvapujících objevů. Nové jsou zejména pasáže týkající se rozhlasových her Agathy CHristie.
Kniha obsahuje i povídky, které byly v zápisnících objeveny a které byly později přetvořeny na jiná díla. Snad nejzajímavější je původní verze povídky Únos Kerbera, která neprošla časopiseckým vydáním jako ostatní z knihy Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota, a po přečtení je jasné, proč tomu tak bylo.
Na českém vydání se podíleli dva členové Společnosti Agathy Christie. Knihu do češtiny přeložil zakladatel naší organizace Jan Čermák, rejstřík sestavil a odbornou revizi měla současná předsedekyně Jana Ohnesorg.