Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie

Nedávno se na pultech knižních obchodů objevila nová kniha archviáře Johna Currana Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. I když se může zdát, že nic nového už se nedozvíte, není tomu tak. Kniha není jen kompilací již vydaných dvou dílů „Zápisníků“, archivář a velký autorčin fanoušek i znalec původní text upravil, doplnil a přidal také řadu nových věcí. 

Co tedy můžete od knihy čekat? Autor získal neomezený přístup k zápisníkům Agathy Christie, do kterých si psala své nápady a ve kterých zvažovala a kombinovala své zápletky. Řada nápadů se do knih nakonec vůbec nedostala, u většiny knih autorka vybírala z více variant děje, vraha a občas i detektiva. John Curran provází dílo chronologicky a i teď přináší mnoho nových zjištění a překvapujících objevů. Nové jsou zejména pasáže týkající se rozhlasových her Agathy CHristie.

Kniha obsahuje i povídky, které byly v zápisnících objeveny a které byly později přetvořeny na jiná díla. Snad nejzajímavější je původní verze povídky Únos Kerbera, která neprošla časopiseckým vydáním jako ostatní z knihy Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota, a po přečtení je jasné, proč tomu tak bylo. 

Na českém vydání se podíleli dva členové Společnosti Agathy Christie. Knihu do češtiny přeložil zakladatel naší organizace Jan Čermák, rejstřík sestavil a odbornou revizi měla současná předsedekyně Jana Ohnesorg.