Proč se ztratila královna detektivky?

Agatha Mary Clarissa Millerová se jako šestnáctiletá dívka dostala do Paříže, aby dostudovala školu připravující mladé dámy pro život. Vysloužila si tam pověst nadějné zpěvačky. Po celý život si zachovala lásku k hudbě a ovládala hru na klavír. V roce 1912 přijala nabídku k sňatku od majora dělostřelectva Archibalda Christieho, s nímž byla oddána na Štědrý den 1914.

Během jeho bojů v 1. světové válce si vyzkoušela spisovatelské schopnosti. V roce 1921 vydala prvotinu Záhada na zámku Styles. To se už manžel vrátil a narodila se dcera Rosalynd Christie. Třetí knihu, Vražda na golfovém hřišti (1923), připsala „mému manželovi“ a v životopisu napsala, že v té době byla „šťastná“. Jenže on se zhlédl v golfu i v cizí ženě natolik, že vztahy ochladly.

Na počátku roku 1926 odjela Agatha na dovolenou na Korsiku bez něho. Několik dní po návratu zemřela její matka. Této tragédii čelila sama, protože manžel pobýval ve Španělsku. I po návratu na ostrovy dával přednost rodinnému domu Styles House v Berkshiru. Tam také Agathě oznámil, že odejde navždy za novou milou Nancy. Když se jednoho dne vrátila spisovatelka do prázdného domu, vzala zavazadla, nasedla do auta a odjela.
Záhadu nevysvětlila

Automobil byl objeven ráno druhý den prázdný na nábřeží v Berkshiru. Kapota zvednutá, světla svítila. Uvnitř zůstal kožich, kufr a Agathin prošlý řidičský průkaz. Její Vražda Rogera Ackroyda (1926) se držela na pozici bestselleru a autorka zmizela! Noviny The Daily Mail vypsaly finanční odměnu za její objevení. Přihlásil se Bob Tappin, hudebník z hotelu Hydro z Harrogate. Autorku poznal v hostu přihlášeném jako Teresa Neelová a dožadoval se slíbených peněz.

Policie s manželem se dostavila a po soukromém jednání vydal Archie prohlášení, že jeho žena „trpí naprostou ztrátou paměti a neví, kým je“. Chtěla ponížit manžela? V Anglii té doby to byl mimořádný skandál. Záhada zůstala, autorka sama se ani v životopisu k události nevrátila.

Rozvod se konal v roce 1928, po něm odjela Agatha na Střední východ na archeologické naleziště. Devětatřicetiletá žena se tam zamilovala do šestadvacetiletého archeologa Maxe Malowana. Vzali se v roce 1930 a žili šťastně do její smrti v roce 1976.

Autorčina pracovitost byla obdivuhodná. Například v roce 1934 vydala tři romány – Vražda v Orient-expresu, Proč nepožádali Evanse? a Nedokončený portrét i dvě sbírky povídek: Záhadné zmizení lorda Listerdalea a Parker Payne zasahuje. Během toho roku vyšlo celkem 28 jejích literárních děl! Christie má na svém kontě téměř 300 románů, povídek, rozhlasových her, poezie i autobiografii. Encyklopedie přináší nejucelenější informace o její šířce včetně přehledu filmových i televizních zpracování a seznamu herců, kteří v nich dosáhli slávy.

Matthew Bunson: Encyklopedie Agathy Christie, Euromedia Group, a. s., Knižní klub, přeložili Pavla a Matouš Inkovi, předmluvu napsal a novými hesly aktualizoval Jan Čermák ze Společnosti A. Ch.,336 stran, 399 Kč