Nová rozhlasová dramatizace Žlutý iris

Český rozhlas Dvojka uvede v sobotu 22. června od 13.04 v premiéře rozhlasovou hru Žlutý iris. Hra je specifiká tím, že scénář napsala přímo Agatha Christie. Ta svou povídku dramatizovala pro rozhlasové vysílání BBC, kde měla hra premiéru v roce 1937. Nyní vznikla i česká verze.

Hra vznikla na motivy povídky Žlutý kosatec s Herculem Poirotem, která je v češtině dostupná v knize Potíže v zálivu Pollensa.

V roli Hercula Poirota účinkuje Jaromír Meduna. Dále hrají: Aleš Procházka, Antonín Hardt, Jiří Knot, Václav Knop, Otakar Brousek ml., Igor Bareš, Dana Černá a Andrea Elsnerová.

Režie Dimitrij Dudík.

Přeložila Marie Špalová a David Košťák. Hudba Kryštof Marek. Dramaturgie Kateřina Rathouská. 

Upoutávku na hru si můžete pustit na YouTube.

Jak je ze jmen patrné, za dramatizací stojí několik lidí, kteří mají ze zvukovou podobou příběhů Agathy Christie již zkušenosti. Jaromír Meduna kromě dabingu Davida Sucheta namluvil dvě audioknihy (Záhada na zámku Styles, Opona) a jako Poirot už účinkoval ve slovenské rozhlasové hře Vražda na Níle, kde jako jediný hovořil česky. Aleš Procházka načetl audioknihu Vraždy podle abecedy, kterou nedávno znovu vydalo Tympanum. Otakar Brousek ml. spolunačetl audioknihu Vražda na faře. Dimitrij Dudík režíroval i další dva příběhy Agathy Christie – Deset malých černouškůDruhý gong.

Nejde o jediný případ, kdy Agathy Christie spolupracovala s rozhlasem. K 80. narozeninám královny Mary napsala hru Tři slepé myšky, kterou pak upravila do stejnojmenné povídky a nakonec do divadelní hry Past na myši. Pro rozhlasové vysílání BBC napsala a přečetla povídku Vyprávění slečny Marplové. Pro BBC dále například vznikly dva příběhy více autorů, na nichž se Agatha podílela a své kapitoly v rádiu opět přečetla, ve slovenštině vyšly pod názvy Za španielskou stenou a Trhák v knize pojmenované podle první jmenované detektivky. 

Na obrázku ilustrace Emila Křižky k povídkové předloze Žlutý kosatec v souborném vydání Hercule Poirot: Povídky (Knižní klub 2016).

Záznam hry je k poslechu na webu Českého rozhlasu do soboty 29. června na tomto odkazu.