Past na myši nově také v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni uvede na scéně Velkého divadla detektivku Agathy Christie Past na myši. Premiéra se uskuteční v sobotu 6. května 2017. V roli seržanta Trottera účinkuje člen Společnosti Agathy Christie.

Past na myši zdramatizovala sama Agatha Christie na motivy své povídky Tři slepé myšky, povídka zas vznikla z rozhlasové hry, kterou napsala Christie k 80. narozeninám královny Mary. Divadelní představení mělo v Británii premiéru v roce 1952 a od té doby se v Londýně hraje nepřetržitě.
U nás byla Past na myši poprvé inscenována v roce 1961 v Divadle S. K. Neumanna (dnešním Divadle pod Palmovkou) a je nejčastěji uváděnou hrou Agathy Christie v češtině. Například v této divadelní sezoně ji hrají rovněž v Mostě a ve Zlíně.
Ve hře najdeme tradiční atributy Královny zločinu, na jaké jsme zvyklí i z jejích prozaických textů. Mladí manželé si otevírají penzion U Klášterní studny, kam se začnou sjíždět rozliční lidé – jejich první hosté. Kvůli sněhu zůstanou brzy odříznuti od světa. Mezi nimi je přitom zřejmě osoba, která spáchala vraždu v Londýně, a je možné, že bude vraždit znovu. Kromě christieovsky izolovaného prostředí nechybí ani říkanka, kterou je tentokrát děsivá rýmovačka o třech slepých myškách.

Termíny představení sledujte na webu divadla. Na stránkách divadla si také můžete o hře přečíst rozhovor s režisérkou Markétou Schlegelovou.

Osoby a obsazení
Mollie Ralstonová: Klára Krejsová
Giles Ralston: Marek Adamczyk
Christopher Wren: Ondřej Rychlý
paní Boyleová: Monika Švábová
major Metcalf: Jaroslav Matějka
slečna Casewellová: Kamila Šmejkalová
Paravicini: Pavel Pavlovský
seržant Trotter: Marek Mikulášek

Text divadelní hry je dostupný v knihách shodně pojmenovaných Detektivní hry, byť jsou do nich zařazeny různé kusy. Starší Detektivní hry vydal Orbis v roce 1965, jinou sestavu Knižní klub roku 2012.