Past na myši slaví 60 let

V neděli 25. listopadu slaví diamantové výročí nejznámější hra Agathy Christie Past na myši. Před šedesáti lety se konala londýnská premiéra.

Rozhlasová hra a povídka
Nejedná se o výročí světové premiéry, ale právě nedělní datum zdůrazňují třeba britská média. Historie příběhu však sahá o něco dále, do roku 1947.
Agathu Christie tehdy oslovili z BBC.  „... ptali se, zda bych nenapsala krátkou rozhlasovou hru do programu, který chystají k jakési slavnostní příležitosti týkající se královny Mary.“  Neurčitá poznámka ve Vlastním životopise se nezmiňuje o tom, že se jednalo o pořad při příležitosti osmdesátých narozenin královny. „Projevila přání, aby tam bylo něco ode mne, protože má ráda mé knížky. Mohla bych to pro ně udělat co nejrychleji? Ta představa mě lákala. Usilovně jsem přemýšlela, přecházela sem a tam, a pak jim zatelefonovala a řekla, že ano. Napadlo mě něco, co by se mohlo hodit, a napsala jsem malý rozhlasový skeč Tři slepé myšky. Pokud vím, královně Mary se líbil,“ uvádí Christie dále v životopise.
Příběh, vycházející mimochodem z reálné události týraných dětí, byl  odvysílán 30. května 1947. Historie příběhu zasazeného do typicky christieovského sněhem odřízlého penzionu teprve začínala.
O rok později vyšla časopisecky stejnojmenná povídková verze (česky dostupná v antologii povídek různých autorů Patnáct pátračů), v níž byl využit námět rozhlasové hry.
Kromě toho Christie uvažovala o rozšíření hry rozhlasové na hru divadelní. Už měla ostatně za sebou několik vlastních převodů románů na divadelní verzi, včetně po „Myších“ asi nejznámějšího kusu: detektivky Deset malých černoušků. Původní myší název nemohl být použit, a tak autorčin zeť Antohony Hicks navrhl titul Past na myši. Tím se mimochodem, a možná i nevědomě, trefil do jedné ze specifik Agathy Christie: zapojovat do názvů či děje čísla, říkanky a Shakespeara. Právě v jeho Hamletovi je totiž Past na myši zmiňována. Práva na hru ke svým devátým narozeninám získal Agathin vnuk Mathew Pritchard, Hicksův nevlastní syn.

60 let ve West Endu
Ke světové premiéře došlo v nottinghamském divadle 6. října 1952, ale právě v Londýně se Past na myši poprvé hrála 25. listopadu 1952. V Ambassadors Theatre v divadelní čtvrti West End ji produkoval Peter Saunders, stejně jako několik dalších autorčiných her.
Když psala Christie o Pasti na myši ve Vlastním životopise, uváděla se teprve třináct let. Už to byl důvod k žasnutí: „V Ambassadors Theatre museli pořídit dokonce nová sedadla – a novou oponu. Teď slyším, že se mají dělat nové kulisy – ty staré jsou už příliš odřené. A lidi na to pořád ještě chodí. Přiznávám, že mi to připadá neuvěřitelné. Proč by se měla veselá, zábavná celovečerní hra uvádět třináct let. Zázraky se bezesporu dějí.“
V roce 1974 se Past na myši přesunula do nedalekého St. Martins Theatre, kde se hraje dosud. Počty odehraných představení stoupaly a Past na myši je zmiňována jako nejdéle uváděná divadelní hra. Jen pro srovnání: oproti českému cimrmanovskému Aktu má patnáctiletý náskok.
Padesátiletého výročí před deseti lety se zúčastnila královna Alžběta s princem Filipem a slaví se i letos.
V neděli 18. listopadu se číslo vyšvihlo na kulatých 25 000. Při příležitosti tolika repríz a 60letého výročí proběhl slavnostní galavečer za účasti Mathewa Pritcharda. Výtěžek z představení proběhlého formou scénického čtení bude přitom použit na charitativní účely.
Nedaleko divadla byl také představen autorčin pomník ve tvaru velké knihy, do níž je zasazena hlava Agathy Christie.

Kromě popularity se se hrou pojí několik specifik. Knižně byla v angličtině povídka publikována pouze v USA ve sbírce pojmenované právě Tři slepé myšky (1950). Do anglických souborů, které jsou v některých případech uspořádány jinak, povídka nebyla zařazena, aby čtenáři/diváci nebyli ochuzeni o kouzlo hry. Po skončení Pasti na myši jsou ostatně diváci osloveni jedním z herců jako partneři ve zločinu a vyzváni, aby udrželi „tajemství detektivky ve svých srdcích“.
Krom toho hra nesmí být uváděna na Broadwayi a zřejmě se jen tak nedočká filmového zpracování. Dvojici pánů, kteří již nežijí, se sice podařilo získat filmová práva, ovšem s jednou podmínkou: film nesmí vzniknout, dokud se bude Past na myši hrát v Londýně.

Past na myši česky
V češtině text divadelní hry nově v říjnu publikoval Knižní klub, společně se Svědkyní obžaloby a Pavučinou byla Past na myši zařazena do knihy s lakonickým názvem Detektivní hry. Česky byla poprvé uvedena roku 1961 v pražském Divadla S. K. Neumanna, nyní Divadle pod Palmovkou. Právě tam můžete Past na myši zhlédnout v současnosti a uvádí ji rovněž pražský poloprofesionální sbor Divadlo Okko. Dříve ji mělo na programu například pražské Divadlo v Dlouhé, ABC či brněnské Mahenovo divadlo.