Pauline Moran 75

Herečka a astroložka Pauline Moran se narodila před 75 lety, 26. srpna 1947, v britském Blackpoolu.

Ve druhé polovině 60. let byla kytaristkou dívčí rockové kapely The She Trinity. Více ale chtěla být herečkou, už v rodném Blackpoolu byla členkou dětského hereckého souboru.

Absolvovala Královskou akademii dramatického umění (Royal Academy of Dramatic Art). Účinkovala v inscenacích Královské shakespearovské společnosti (Royal Shakespeare Company), v televizních filmech a minisériích. Nejvíc ji však proslavila role slečny Felicity Lemonové v seriálu Hercule Poirot s Davidem Suchetem.

Roli detektivovy sekretářky ztvárnila v prvních sériích z roku 1989 a ze začátku 90. let, poté se objevila ve Zlu po sluncem (2001) a Velké čtyřce (2013). K jejím nejoblíbenějším epizodám patří adaptace románů Zlatá brána otevřená, kde se objevuje sestra slečny Lemonové, a Dům na úskalí.

Postava slečny Lemonové v jejím podání dostala oproti knižním předlohám více prostoru. Tvůrci sekretářku do některých příběhů přidali a nechali ji vystupovat s kapitánem Hastingsem, se kterým se v povídkách a románech Agathy Christie nikdy nesetkává. Z ošklivé ženy, jak slečnu Lemonovou popisuje Agatha Christie, se v podání Pauline Moran stala zajímavá dáma, která je Poirotovi pomocnicí při vyšetřování. Pracovitost zůstala.