PF 2018 aneb rok slečny Marplové

Děkujeme za přízeň v roce 2017 a všem pravidelným i příležitostným návštěvníkům našich webových stránek přejeme vydařený rok 2018. Rozhodli jsme se ho vyhlásit rokem slečny Marplové. Proč jsme vybrali právě tuto amatérskou pátračku?
 
 
Slečna Marplová se knižně poprvé objevila v románu Vražda na faře, publikovaném v roce 1930. Právě tato detektivka bývá nepřesně označována za první příběh s Jane Marplovou. Takovou informaci je ovšem třeba uvést na pravou míru. Ještě před Vraždou na faře vyšlo tiskem několik povídek, až v roce 1932 zařazených do knihy Třináct záhad. Vůbec první z těchto příběhů se starou dámou ze St. Mary Mead vyšel v prosinci 1927 v britském The Royal Magazine, šlo tehdy o povídku Úterní klub. Dalších 5 následovalo ve stejném periodiku vždy jednou měsíčně do května roku 1928. V témže roce během července a srpna vyšly stejné povídky se slečnou Marplovou i ve Spojených státech v Detective Story Magazine.
Jedno číslo Royal Magazinu na prosinec 1927 bychom rozhodně neměli ignorovat, ale rok 1928, kdy se tato amatérská pátračka začala průběžně objevovat v několika krátkých příbězích na obou kontinentech, je zkrátka výraznější. A protože je tedy slečna Marplová na „literární scéně“ již 90 let, rok 2018 vyhlašujeme (výročním) rokem slečny Marplové. 
O staré dámě se letos ještě určitě chystáme psát…