Philip Jackson 70

Před 70 lety se narodil britský herec Philip Jackson – představitel vrchní inspektora Jappa v seriálu Hercule Poirot.

Jackson se narodil v anglickém městě Retford v Nottinghamshiru. A co z jeho života vybírá přímo David Suchet, představitel Hercula Poirota, v knize Poirot a já? Dozvíme se, že Jackson má vystudovanou němčinu a herectví na univerzitě v Bristolu. Pak působil rok a půl v Liverpoolu v repertoárovém divadle. Objevil se například v sitcomu BBC Last of the Summer Wine (Posledni z letnich vin) nebo televizním seriálu Pennies from Heaven (Šesťaky z nebe). Kompletní přehled jeho rolí najdete na serveru IMDb.com.
„Agathu Christie četl jako dítě, ale když mu nabídli roli vrchního inspektora Jappa, už se k jejím knihám nevrátil,“ píše Suchet a cituje k tomu Jacksona: „Rozhodl jsem se, že postavu vybuduji jen na základě scénáře. Pro herce je výzvou dát postavě větší hloubku, aniž by měl pro všechno oporu v textu.“
 
A co Suchet, který ostatně Jappa sám ztvárnil v americké televizní adaptaci Třináct u stolu s Petrem Ustinovem, píše o Jacksonově podání policejního inspektora?
„Philip bravurně zvládal hrát v podstatě komického policistu s vážnou tváří. Nepitvořil se do kamery, nezvedal obočí nebo významně nepomrkával. Jen si přitiskl svůj plstěný klobouk na prsa a upřel pohled na muže či ženu, které pokládal za pachatele. Philip hrál Jappa jako policistu, který stojí nohama pevně na zemi, postupuje podle předpisů a chová se skromně, někdy až dětinsky. Možná se nechal inspirovat inspektorem Lestradem z příběhů Sherlocka Holmese. Nikdy ale nedopustil, aby Japp vypadal jako idiot. Pokud měl inspektor být trochu pomalejší než Poirot, nemohl s tím nic dělat, nikdy ho ale nenechal ponižovat.“

Doplňme, že Philip Jackson se v roli Jappa objevoval v epizodách premiérově uváděných v letech 1989 až 2002 – byl dosazován i do poirotovských příběhů, kdy v původní knižní předloze Agathy Christie nevystupuje. Poté došlo ke změně ladění seriálu a Japp, stejně jako Hastings a slečna Lemonová z epizod vypadli. Znovu (a naposledy) se Jackson objevil až v rámci poslední řady ve Velké čtyřce (2013), kdy se celá seriálová „velká čtyřka“ znovu objevila.

Sedmdesátníku Jacksonovi posíláme přání všechno nejlepšího. A ještě hodně rolí!

Zdroj fotografie: web České televize
Seriál Hercule Poirot můžete sledovat do konce června na ČT1 v pátek a v sobotu.