Philip Jackson 75

Seriálový představitel vrchního inspektora Jappa se narodil 18. června 1948 v anglickém městě Retford v Nottinghamshiru.

Vystudoval němčinu a herectví na univerzitě v Bristolu. Je ženatý s herečkou Sally Baxter, se kterou má dvě děti. Jeho role stále přibývají, ale nejvíc ho známe díky účinkování v seriálu Hercule Poirot po boku Davida Sucheta.

Jappa ztvárnil v epizodách premiérově uváděných v letech 1989 až 2002. Tvůrci ho dosadili i do příběhů, v jejichž původní knižní předloze Agathy Christie nevystupuje. Poté došlo ke změně ladění seriálu a Japp, stejně jako Hastings (v podání Hugha Frasera) a slečna Lemonová (Paulie Moran) z epizod vypadli. Znovu a naposledy se Philip Jackson objevil až v rámci poslední řady ve Velké čtyřce (2013), kdy se celá seriálová „velká čtyřka“ znovu sešla.

„Philip bravurně zvládal hrát v podstatě komického policistu s vážnou tváří,“ píše David Suchet v knize Poirot a já (citujeme v překladu Heleny Šilhánkové). „Nepitvořil se do kamery, nezvedal obočí nebo významně nepomrkával. Jen si přitiskl svůj plstěný klobouk na prsa a upřel pohled na muže či ženu, které pokládal za pachatele. Philip hrál Jappa jako policistu, který stojí nohama pevně na zemi, postupuje podle předpisů a chová se skromně, někdy až dětinsky. Možná se nechal inspirovat inspektorem Lestradem z příběhů Sherlocka Holmese. Nikdy ale nedopustil, aby Japp vypadal jako idiot. Pokud měl inspektor být trochu pomalejší než Poirot, nemohl s tím nic dělat, nikdy ho ale nenechal ponižovat.“

Philip Jackson založil svou postavu – oproti Suchetovi, který měl nastudované původní příběhy Agathy Christie – pouze na základě scénáře. Jeho nejoblíbenější epizodou jsou Vraždy podle abecedy.