Seriál Hercule Poirot skončil

Poslední řada seriálu Hercule Poirot, včetně finální epizody Opona, byla již odvysílána v Británii.
Natáčení poslední, třinácté řady seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem je hotovo a celý seriál byl již uveden. Tvoří ji pět epizod, které vznikly na motivy románů Sloni mají paměť, Velká čtyřka, Hra na vraždu, Opona a podle povídkové knihy Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota.
Natáčení probíhalo od roku 2012 do června 2013. Filmování skončilo v devonském sídle Agathy Christie Greenway, jež jí posloužilo jako inspirace pro několik knih, mezi nimi i pro Hru na vraždu, jejíž televizní verze se tu točila.
V Británii byla během června uvedena první epizoda z této nové řady, Sloni mají paměť. Zbylé epizody byly vždy v týdenním rozmezí uvedeny v říjnu a listopadu, přičemž Velká čtyřka Herkulovské úkoly byly dříve než v Británii vysílány v Polsku.

V dílech Sloni mají paměť a Hra na vraždu se objevuje postava paní Oliverové, kterou opět ztvárnila Zoë Wanamaker. Do seriálu se vrátili rovněž herci, kteří se objevují po delší pauze — Hugh Fraser jako kapitán Hastings v dílech Opona a Velká čtyřka. V té vystupují rovněž Pauline Morane jako detektivova sekretářka slečna Lemonová a Phlip Jackson v roli vrchní inspektora Jappa.

Přestože se některé z novějších epizod poněkud odchýlily od původní knižní předlohy (Schůzka se smrtí či Karty na stole), seriálu mezi fanoušky právem zůstal punc jednoho z nejlepších zpracování detektivek Agathy Christie. A Davidu Suchetovi punc nejlepšího představitele Hercula Poirota.
Suchet se přitom nejprve objevil roku 1985 v roli policisty Jappa ve filmu Třináct u stolu (na motivy knihy Lord Edgware umírá, v českém prostředí známou také jako Smrt lorda Edgwarea), kde Poirota představoval Peter Ustinov. 
Dcera Agathy Christie, Rosalind Hicks, Sucheta viděla v televizní minisérii BBC Blott on the Landscape, jež adaptovala román Toma Sharpa. Napadlo ji, že by Suchet mohl být novým představitelem Poirota a při sledování Třinácti u stolu si na snímek BBC ze stejného roku vzpomněla a definitivně se rozhodla.
 
Vůbec první epizoda měla premiéru 8. ledna 1989, tedy téměř 25 let před uvedením Opony, která se vysílala 13. listopadu 2013. Suchet tak patří k hercům nejdéle setrvávajícím v roli nějakého detektiva. Jen pro srovnání, Columbo byl s přestávkou vysílán od roku 1968 do roku 2003, německý krimiseriál Derrick mezi lety 1974 až 1998.
S jedním představitelem byly navíc natočeny adaptace téměř všech původních příběhů napsaných Agathou Christie. U Herkulovských úkolů se do televizního filmu pravda nenapasovalo všech 12 povídek. Adaptace se nedočkala divadelní hra Agathy Christie Černá káva, v níž vystupuje Poirot, povídka Prokletí Lemesurierů. Kolem pěti povídek má dvě různé verze (asi nejznámější bude českým čtenářům Druhý gong a Zrcadlo mrtvého muže), z nichž byla pochopitelně adaptována jen jedna verze. Povídka Záhada z Market Basing (v 18 oříškách k rozlousknutí jako Záhada na malém městě), která má motivy podobné jako Vražda v postranní ulici, ale jinou zápletku, rovněž nebyla adaptována.
 
Britská soukromá televize ITV, která seriál vysílá, chystá dokument Beeing Poirot, ten Suchet dotočil během července a natáčení probíhalo i v Orient-expresu. Vyšla rovněž Suchetova kniha Poirot and Me (Poirot a já).