Setkání královen

Cesty královny detektivek Agathy Christie (1890–1976) a britské královny Alžběty II. (1926–2022) se zkřížily několikrát. Nyní už se obě královny možná chystají na společný čaj o páté a my se ohlížíme nad jejich setkáními.

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926, nedlouho před vydáním Vraždy Rogera Ackroyda, a britskou královnou se stala 6. února 1952, několik měsíců před premiérou divadelní hry Past na myši. Agatha Christie s královnou večeřela v Buckinghamském paláci – zřejmě v roce 1956 u příležitosti Agathina jmenování komandérkou britského impéria. V roce 1971 jí královna udělila vyšší titul dáma britského impéria. V roce 1974 se setkaly na premiéře filmové adaptace Vraždy v Orient expresu, jak vidíte na fotce.

Ve Vlastním životopise Agatha Christie píše o dvou věcech, které ji „přivedly v životě do největšího vytržení“. Byl to její vůz Morris Cowley a právě večeře s královnou.

„Tak malá a útlá, v prostých tmavočervených sametových šatech s jediným krásným šperkem – a jak byla milá a s jakou lehkostí hovořila. Vzpomínám si, že nám vyprávěla příběh, jak trávili jeden večer v malém salonku a uprostřed večera se z komína příšerným způsobem zřítily do krbu saze a oni museli z pokoje utéci. Člověka potěší, že k domácím kalamitám dochází i v těch nejvyšších kruzích,“ píše Agatha Christie.

Královna Alžběta II. chodila na divadelní hry Agathy Christie. V roce 1955 snad navštívila Svědkyni obžaloby, v roce 1959 byla na Neočekávaném hostovi. V roce 2002 se zúčastnila představení k 50. výročí Pasti na myši.

Britská královna byla na trůně 70 let.