„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dawsonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“
Ale umírají i lidé – a Lillian Dawsonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?
Smrt na Nilu s filmovou obálkou
Film Smrt na Nilu s Kennethem Branaghem v hlavní rolu by měl mít odloženou českou premiéru 16. září 2021. Kalibr už nicméně vydal knižní předlohu s filmovou obálkou.
Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich o společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…
Ještě před vydáním románu vyšla povídka Smrt na Nilu (časopisecky 1933), v níž vystupuje detektiv Parker Pyne a následně byla zařazena do sbírky Parker Pyne zasahuje, publikované o rok později. Příběh se však od toho románového liší, i když Christie uvažovala, že by do povídky dosadila právě Poirota. Zřejmě kvůli podobnosti „nilovské“ povídky s jiným poirotovským případem zde nakonec vyšetřuje detektiv Pyne. Rovněž v románové Smrti na Nilu mohl podle plánů Agathy Christie, jak plyne z jejích zápisníků, vystupovat jiný pátrač, a to slečna Marplová. Ta se přitom v exotickém případu objevila nakonec až mnohem později v knize Karibské tajemství (1964).
Knihu přeložila Drahomíra Hlínková. Jde už o šesté vydání v češtině. V loňském roce vyšla Smrt na Nilu také jako audiokniha, kterou čte Lukáš Hlavica.
Doporučuje
