Vražda na faře nově na audioknize

Nakladatelství Vyšehrad vydalo na audioknize Vraždu na faře. Čtou Otakar Brousek mladší a Růžena Merunková (promluvy slečny Marplové).

Krátce po Audiotéce, která vydala Pět malých prasátek, se tak objevuje další společnost vydávající v češtině nějakou detektivku Agathy Christie na audioknize. A rovnou můžeme říct, že na jaře bude ve Vyšehradu následovat další marplovka – Zapomenutá vražda.

Se slečnou Marplovou v mluvené podobě jsme se mohli setkat už v minulosti. Radioservis vydal dramatizaci románu Není kouře bez ohýnku a dramatizovanou četbu několika povídek z Třinácti záhad. Čtyři povídky v podání Jany Hermachové publikovalo Tympanum.

Vražda na faře bývá často mylně označována jako první případ slečny Marplové. Přesněji jde ovšem „pouze“ o první román, v němž amatérská pátračka vystupuje. Ještě předtím se objevila v povídkách zařazených do zmíněných Třinácti záhad.

A o co v příběhu jde?
U oběda na faře v městečku St Mary Mead vypravěč příběhu vikář Leonard Clement prohlásí, že „kdo by zabil plukovníka Protheroa, prokázal by lidstvu velkou službu“.
Plukovník je nafoukaný surovec a v St. Mary Meadu není ani trochu oblíbený. Jeho poněkud nezbedná dcera Lettice se nechala namalovat v plavkách mladým malířem Lawrencem Reddingem. Slečna Marplová se však domnívá, že mezi těmito dvěma nejsou žádné „techtle mechtle“, a samozřejmě se ukáže, že má pravdu. Lawrence je totiž spatřen v objetí nikoli s Lettice, ale s její matkou a netají se tím, že si přeje, aby byl Protheroe mrtvý. Jednoho dne má vikář s plukovníkem sjednanou schůzku na faře. Když se na ni se zpožděním dostaví, najde plukovníka rozvaleného přes vikářův stůl. S prostřelenou hlavou…

 

Ukázku ze začátku audioknihy si můžete poslechnout na webu Kosmasu.