Anne Beddingfeldová, mladá a inteligentní žena se smyslem pro dobrodružství, se po skonu svého otce ocitne v tíživé situaci a přemýšlí, jak naložit se životem. Osud však rozhodne za ni, když se v londýnské podzemní dráze stane svědkyní podivného úmrtí neznámého muže. Poté co vyjde najevo, že nešťastná událost souvisí s objevením uškrcené ženy v sídle člena parlamentu sira Eustace Pedlera, Anne se rozhodne přijít celé věci na kloub. Stopy i náhoda ji zavedou až do Jižní Afriky a během pátrání se seznámí s několika rázovitými i tajemnými postavami, mezi nimiž nakonec potká lásku i odhalí nebezpečného zločince přezdívaného Plukovník.
Záhadný pan Quin v novém vydání
Nové vydání z Kalibru je bohatší o věnování a krátkou předmluvu autorky.
V knize dvanácti povídek se setkáváme s jedním z méně známých detektivů Agathy Christie, tajemným Harley Quinem.
Harley Quin se objevuje a zase mizí rychle a neočekávaně jako pára nad hrncem. Jeho pestrobarevné oblečení (o jménu nemluvě) nápadně připomíná divadelního Harlekýna. Když se objeví, není to on, kdo přichází záhadám na kloub, je to jeho dlouholetý přítel pan Satterthwaite — snobský starý mládenec z vyšších vrstev, který si svůj poněkud prázdný život obohacuje zájmem o životy jiných. Při svých návštěvách, kterými „obšťastňuje“ své známé, se pokouší řešit různé problémy — krádeže, milostné trojúhelníky i vraždy. Ačkoli zná fakta, řešení není nablízku, dokud se zčistajasna neobjeví pan Quin a několika dobře mířenými otázkami a poznámkami pomůže svému příteli problém vyřešit.
Agatha Christie měla pana Quina ráda a postava vyvěrá z jejího zájmu o italskou commedia dell’arte. Celkem s ním ale napsala jen čtrnáct povídek. V Záhadném panu Quinovi jich je dvanáct (z let 1924–1929) a dvě další najdete v souboru Potíže v zálivu Pollensa.
Nové české vydání oproti tomu předchozímu z roku 2008 obsahuje na začátku ještě věnovaní (přímo Harlekýnovi) a krátkou předmluvu Agathy Christie, v níž mimo jiné uvádí, jaké povídky ze sbírky má sama nejraději.
Knihu přeložila Michala Marková.