Zkouška neviny v novém vydání

V Kalibru vyšla na konci května Zkouška neviny, detektivní román z roku 1958, který sama Agatha Christie zařadila ke svým nejoblíbenějším knihám. 

V románu nevystupuje Hercule Poirot ani žádný jiný Velký detektiv Agathy Christie. Na pátrání se podílí doktor Calgary, který se stává důležitým svědkem v případu.

Anotace

Manželé Argylovi byli bezdětní, a tak adoptovali pět dětí – zanedbaných, citově narušených potomků uprchlíků. Problematickým se ukázal především Jacko. Jedné listopadové noci požádal Jacko svou matku o peníze, ta mu je však odmítla dát. Následovala tedy bouřlivá hádka a výhrůžky. Krátce nato byla paní Argylová zavražděna a Jacko byl zatčen. Jeho alibi, že po hádce odjel z domu stopem, nemohl nikdo dokázat, a proto byl odsouzen na doživotí a ve vězení zanedlouho zemřel na zápal plic. Rok a půl po tragédii se objeví Dr. Calgary, který tehdy obviněného svezl. Na nápravu je již pozdě, ale Calgary alespoň ujišťuje Argylovy, že Jacko byl skutečně nevinný. Neuvědomuje si ovšem, že nevina jednoho člena rodiny znamená vinu jiného…

Kniha vychází v překladu Evy Hrubé. Jde o čtvrté vydání v češtině, přehled dosavadních vydání najdete v sekci Dílo/Romány nebo na tomto odkazu (v tzv. černé řadě vyšla detektivka pouze jednou v roce 2005).

Na motivy románu byla v Británii na Velikonoce 2018 uvedena nová třídílná televizní adaptace BBC. O jejím uvedení některou z českých televizí se budeme snažit včas informovat. 

Krátce po Zkoušce neviny následovalo vydání Nedokončeného portrétu, tedy jednoho ze šesti románu, který Agatha Christie publikovala pod pseudonymem Mary Westmacott.