Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?
100 let od setkání kapitána Hastingse a Hercula Poirota
V loňském roce se opakovaně zmiňovalo, že je to 100 let od vytvoření Hercula Poirota. Výročí 100 let od setkání v Záhadě na zámku Styles však připadá až na letošek – právě na dnešní den. Jak je to možné?
Zasazení do roku 1917 bez bližšího vysvětlení uvádí John Curran v Utajených zápisnících Agathy Christie. Česky nevydaná publikace Everyman’s Guide to the Mysteries of Agatha Christie, kterou napsal Bruce Pendergast, uvádí relevantní vysvětlení: Ve druhé kapitole „Stylesu“ píše kapitán Hastings, který celý příběh vypráví v první osobě, že „šestnáctý červenec připadl na pondělí“. Následujícího dne – tedy v úterý 17. července – náhodně potkává Hercula Poirota.
Dohledáním zjistíme, že úterý 17. července připadalo na rok 1917, tudíž nemohlo jít o rok 1916. Z druhého poirotovského románu Vražda na golfovém hřišti navíc víme, že se Hastings účastnil bitvy na Sommě (zmiňuje to v první kapitole), která začala 1. července 1916. V první kapitole Záhady na zámku Styles píše Hastings o několikaměsíčním pobytu v jakémsi Domě rekonvalscentů po propuštění z armády. To potvrzuje, že debut Agathy Christie se musí odehrávat až v roce 1917.
Dodejme, že nejde o první setkání těchto dvou mužů, i když je samozřejmě klíčové. Přímo ze Záhady na zámku Styles víme, že Poirot a Hasintgs se znají z dřívějška:
Po nákupu jsem vycházel ze dveří a téměř jsem vrazil do drobného muže, jenž právě vstupoval. Odstoupil jsem a omlouval se, když mě ten člověk náhle a s hlasitým výkřikem sevřel v náručí a vřele políbil.
„Mon ami, Hastings!“ zvolal. „Je to vskutku mon ami Hastings!“
Záhada na zámku Styles je v češtině k dispozici jako kniha, ale sáhnout můžete i po audioknize, kterou namluvil Jaromír Meduna. Kromě televizní adaptace s Davidem Suchetem v hlavní roli existuje ještě novější (a u nás zatím neuvedená) verze v rámci francouzského cyklu Malé vraždy Agathy Christie.
Nástin děje a další zajímavosti o knize najdete na tomto odkazu.