V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
100 let od setkání kapitána Hastingse a Hercula Poirota
V loňském roce se opakovaně zmiňovalo, že je to 100 let od vytvoření Hercula Poirota. Výročí 100 let od setkání v Záhadě na zámku Styles však připadá až na letošek – právě na dnešní den. Jak je to možné?
Zasazení do roku 1917 bez bližšího vysvětlení uvádí John Curran v Utajených zápisnících Agathy Christie. Česky nevydaná publikace Everyman’s Guide to the Mysteries of Agatha Christie, kterou napsal Bruce Pendergast, uvádí relevantní vysvětlení: Ve druhé kapitole „Stylesu“ píše kapitán Hastings, který celý příběh vypráví v první osobě, že „šestnáctý červenec připadl na pondělí“. Následujícího dne – tedy v úterý 17. července – náhodně potkává Hercula Poirota.
Dohledáním zjistíme, že úterý 17. července připadalo na rok 1917, tudíž nemohlo jít o rok 1916. Z druhého poirotovského románu Vražda na golfovém hřišti navíc víme, že se Hastings účastnil bitvy na Sommě (zmiňuje to v první kapitole), která začala 1. července 1916. V první kapitole Záhady na zámku Styles píše Hastings o několikaměsíčním pobytu v jakémsi Domě rekonvalscentů po propuštění z armády. To potvrzuje, že debut Agathy Christie se musí odehrávat až v roce 1917.
Dodejme, že nejde o první setkání těchto dvou mužů, i když je samozřejmě klíčové. Přímo ze Záhady na zámku Styles víme, že Poirot a Hasintgs se znají z dřívějška:
Po nákupu jsem vycházel ze dveří a téměř jsem vrazil do drobného muže, jenž právě vstupoval. Odstoupil jsem a omlouval se, když mě ten člověk náhle a s hlasitým výkřikem sevřel v náručí a vřele políbil.
„Mon ami, Hastings!“ zvolal. „Je to vskutku mon ami Hastings!“
Záhada na zámku Styles je v češtině k dispozici jako kniha, ale sáhnout můžete i po audioknize, kterou namluvil Jaromír Meduna. Kromě televizní adaptace s Davidem Suchetem v hlavní roli existuje ještě novější (a u nás zatím neuvedená) verze v rámci francouzského cyklu Malé vraždy Agathy Christie.
Nástin děje a další zajímavosti o knize najdete na tomto odkazu.