V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
Záhada na zámku Styles
The Mysterious Affair at Styles
Arthur Hastings, který je právě na měsíční dovolené po zotavení se z válečných zranění, je pozván svým přítelem Johnem Cavendishem na styleské sídlo v hrabství Essex. Po příjezdu Hastings zjišťuje, že v rodině panuje napjaté atmosféra. Emily Inglethorpová, Johnova nevlastní matka, získala po smrti svého manžela pod kontrolu celý obrovský rodinný majetek. Nedávno se provdala za Alfreda Inglethorpa, muže s pochybným vzhledem i minulostí, který je navíc o dvacet let mladší. Oba bratři – John i Lawrence – jsou při své rozhazovačnosti na matce finančně závislí.
Při procházce po vesnici narazí Hastings na svého starého přítele Hercula Poirota, který byl svého času jedním z nejvýznamnějších členů belgického policejního sboru. Ještě tu samou noc je rodina na styleském sídle probuzena zvuky vycházejícími z pokoje paní Inglethorpové. Když vyrazí dveře, naleznou ji v záchvatu obrovských křečí…






První detektivní počin pozdější Královny detektivek. Agatha Christie začala psát tento román v roce 1916. Brzy podlehla obvyklým problémům autora rozpracovaného díla. Její maminka jí tedy doporučila, aby si vzala volno a odjela někam, kde bude mít na psaní klid, třeba do Dartmooru. Agatha se tedy ubytovala v hotelu Moorland, kde dopoledne psala (ručně, dokud ji nezačala ruka bolet), u oběda nevnímala ostatní hosty, neboť ji rozptylovali, odpoledne se sama procházela po vřesovištích a přemítala o scénách ze své knihy. Pak se vrátila do hotelu, povečeřela a usnula.
Knihu dokončila ještě před koncem prázdnin, ale podrobila ji ještě jednomu přepracování, než její rukopis předala prvnímu z šesti nakladatelství, která román odmítla. Pak se dostal do společnosti Bodley Head. Tam spočíval celých osmnáct měsíců, než obdržela Agatha Christie pozvání na jednání o knize. Nabídli jí smlouvu. Nevýhodnou, ale na to Agatha v té době nedbala (této chyby se v budoucnu snažila vyvarovat). Měla také přepsat závěrečnou kapitolu odehrávající se v soudní síni.
Agatha Christie později sama přiznala, že tuto scénu napsala podle svých vlastních představ, které se podstatně lišily od skutečného soudního líčení. Čtenáři si původní verzi mohou přečíst v Utajených zápisnících Agathy Christie (2009) Johna Currana.
Záhada na zámku Styles vyšla v Británii jako kniha v roce 1921, ve Spojených státech knižně a v Británii na pokračování v tisku vyšel román už roku 1920.
Agatha upustila (na doporučení nakladatele) od myšlenky vydat knihu pod pseudonymem (Martin West či Mostyn Grey) a ke čtenářům se tak dostalo jméno, které se později stalo pojmem nejen v detektivním žánru, ale i v literatuře jako takové.
Christie začala psát Záhadu na zámku Styles v roce 1916, můžeme však určit, že se odehrává až v roce 1917. Bez bližšího vysvětlení to zmiňuje John Curran v Utajených zápisnících Agathy Christie, česky nevydaná publikace Everyman’s Guide to the Mysteries of Agatha Christie, kterou napsal Bruce Pendergast, uvádí relevantní vysvětlení: Ve druhé kapitole „Stylesu“ píše kapitán Hastings, který celý příběh vypráví v první osobě, že „šestnáctý červenec připadl na pondělí“. Následujícího dne – tedy v úterý 17. července – náhodně potkává Hercula Poirota, s kterým se zná z dřívějška. Dohledáním zjistíme, že úterý 17. července připadalo na rok 1917, tudíž nemohlo jít o rok 1916. Z druhého poirotovského románu Vražda na golfovém hřišti navíc víme, že se Hastings účastnil bitvy na Sommě (zmiňuje to v první kapitole), která začala 1. července 1916. V první kapitole Záhady na zámku Styles píše Hastings o několikaměsíčním pobytu v jakémsi Domě rekonvalscentů po propuštění z armády. To potvrzuje, že debut Agathy Christie se musí odehrávat až v roce 1917.
Box vydaný v roce 2020 obsahuje samostatné knihy: Záhadu na zámku Styles a Oponu.
Alternativní název
- Záhadná událost ve Stylesu
Audiokniha
- Záhada na zámku Styles – nezkrácená verze, čte Jaromír Meduna, vydala Kristián a Tympanum v roce 2016
TV
- Záhada na zámku Styles – v rámci seriálu Hercule Poirot, 1990 (David Suchet v hlavní roli) = DVD Agatha Christie Poirot 16, Amercom 2009
- La mystérieuse affaire de Styles – v ČR zatím neuvedená epizoda seriálu Malé vraždy Agathy Christie s dějem přesazeným do Francie, 2016