Záhada na zámku Styles

The Mysterious Affair at Styles

Arthur Hastings, který je právě na měsíční dovolené po zotavení se z válečných zranění, je pozván svým přítelem Johnem Cavendishem na styleské sídlo v hrabství Essex. Po příjezdu Hastings zjišťuje, že v rodině panuje napjaté atmosféra. Emily Inglethorpová, Johnova nevlastní matka, získala po smrti svého manžela pod kontrolu celý obrovský rodinný majetek. Nedávno se provdala za Alfreda Inglethorpa, muže s pochybným vzhledem i minulostí, který je navíc o dvacet let mladší. Oba bratři – John i Lawrence – jsou při své rozhazovačnosti na matce finančně závislí.
Při procházce po vesnici narazí Hastings na svého starého přítele Hercula Poirota, který byl svého času jedním z nejvýznamnějších členů belgického policejního sboru. Ještě tu samou noc je rodina na styleském sídle probuzena zvuky vycházejícími z pokoje paní Inglethorpové. Když vyrazí dveře, naleznou ji v záchvatu obrovských křečí…

Českomoravské podniky tiskařské a vydavatelské 1929
Novina 1934
Knižní klub 2001
Knižní klub 2010
Knižní klub 2015
Knižní klub 2016
Kalibr 2020
Originální rok vydání: 
1920
Zajímavosti: 

První detektivní počin pozdější Královny detektivek. Agatha Christie začala psát tento román v roce 1916. Brzy podlehla obvyklým problémům autora rozpracovaného díla. Její maminka jí tedy doporučila, aby si vzala volno a odjela někam, kde bude mít na psaní klid, třeba do Dartmooru. Agatha se tedy ubytovala v hotelu Moorland, kde dopoledne psala (ručně, dokud ji nezačala ruka bolet), u oběda nevnímala ostatní hosty, neboť ji rozptylovali, odpoledne se sama procházela po vřesovištích a přemítala o scénách ze své knihy. Pak se vrátila do hotelu, povečeřela a usnula.
Knihu dokončila ještě před koncem prázdnin, ale podrobila ji ještě jednomu přepracování, než její rukopis předala prvnímu z šesti nakladatelství, která román odmítla. Pak se dostal do společnosti Bodley Head. Tam spočíval celých osmnáct měsíců, než obdržela Agatha Christie pozvání na jednání o knize. Nabídli jí smlouvu. Nevýhodnou, ale na to Agatha v té době nedbala (této chyby se v budoucnu snažila vyvarovat). Měla také přepsat závěrečnou kapitolu odehrávající se v soudní síni.

Agatha Christie později sama přiznala, že tuto scénu napsala podle svých vlastních představ, které se podstatně lišily od skutečného soudního líčení. Čtenáři si původní verzi mohou přečíst v Utajených zápisnících Agathy Christie (2009) Johna Currana.

Záhada na zámku Styles vyšla v Británii jako kniha v roce 1921, ve Spojených státech knižně a v Británii na pokračování v tisku vyšel román už roku 1920.
Agatha upustila (na doporučení nakladatele) od myšlenky vydat knihu pod pseudonymem (Martin West či Mostyn Grey) a ke čtenářům se tak dostalo jméno, které se později stalo pojmem nejen v detektivním žánru, ale i v literatuře jako takové.

Christie začala psát Záhadu na zámku Styles v roce 1916, můžeme však určit, že se odehrává až v roce 1917. Bez bližšího vysvětlení to zmiňuje John Curran v Utajených zápisnících Agathy Christie, česky nevydaná publikace Everyman’s Guide to the Mysteries of Agatha Christie, kterou napsal Bruce Pendergast, uvádí relevantní vysvětlení: Ve druhé kapitole „Stylesu“ píše kapitán Hastings, který celý příběh vypráví v první osobě,  že „šestnáctý červenec připadl na pondělí“. Následujícího dne – tedy v úterý 17. července – náhodně potkává Hercula Poirota, s kterým se zná z dřívějška. Dohledáním zjistíme, že úterý 17. července připadalo na rok 1917, tudíž nemohlo jít o rok 1916. Z druhého poirotovského románu Vražda na golfovém hřišti navíc víme, že se Hastings účastnil bitvy na Sommě (zmiňuje to v první kapitole), která začala 1. července 1916. V první kapitole Záhady na zámku Styles píše Hastings o několikaměsíčním pobytu v jakémsi Domě rekonvalscentů po propuštění z armády. To potvrzuje, že debut Agathy Christie se musí odehrávat až v roce 1917.

Hlavní postavy: 
Další zpracování: 

Box vydaný v roce 2020 obsahuje samostatné knihy: Záhadu na zámku StylesOponu.

Alternativní název

  • Záhadná událost ve Stylesu

Audiokniha

  • Záhada na zámku Styles – nezkrácená verze, čte Jaromír Meduna, vydala Kristián a Tympanum v roce 2016

TV