Co nového ve světě Agathy Christie

Ve světě se chystají nové televizní adaptace a k vidění jsou nové divadelní hry. V Londýně se hraje stará klasika, ale není tím myšlena jen Past na myši. V článku přinášíme shrnutí aktuálních informací ze světa Agathy Christie.  

V Británii uvedou Nakonec přijde smrtPlavého koně

BBC chystá další adaptace na motivy detektivek Agathy Christie. Letos se dočkáme televizní verze knihy Nakonec přijde smrt, která se dosud v televizi ani ve filmu neobjevila. Jde o historickou detektivku, kterou Christie zasadila do starého Egypta v čase zhruba 2000 př. n. l. Scénář nenapíše současná „dvorní“ scenáristka christieovek pro televizi Sarah Phelps, ale Gwyneth Hughes. Phelps již adaptovala Deset malých černoušků, Svědkyni obžaloby, Zkoušku neviny a Vraždy podle abecedy a nyní se ujme Plavého koně. Jeho uvedení můžeme v britské premiéře očekávat v roce 2020.

Nová slečna Marplová
Objevila se zpráva, že vznikne nový televizní seriál s příběhy slečny Marplové. V posledních letech to přitom není jediný nápad, jak oživit tuto postavu. V Jižní Koreji uvedli na podzim 2018 seriál Miss Ma. Seriál byl zasazen do jihokorejské současnosti a z amatérské pátračky se stala právě ona titulní paní Ma – žena obviněná z vraždy svého dítěte, která se na útěku dostane k řešení různých zločinů. Na podzim 2015 se zase objevila zpráva (více na našem webu zde), že vznikne seriál, v němž se z Marplové stane mladá slečna starající se o antikvariát v kalifornském městečku. Jestli bude tento projekt realizován, není zatím jasné. Současná zpráva s ním však zřejmě nesouvisí.

Další film o zahádném zmizení
Ke konci roku 2018 se pozornost soustředila hlavně na novou třídilnou adaptaci Vražd podle abecedy, kterou zmiňujeme výše. Kromě toho však soukromá britská stanice Channel 5 uvedla premiéru televizního filmu Agatha and the Truth of Murder. Příběh je zasazen do prosince 1926, kdy došlo k autorčině záhadnému zmizení. V tomto novém zpracování Christie v době svého zmizení vyšetřuje několik let starou vraždu, ke které skutečně došlo.

Nové detektivky podle Agathy na divadle
V Británii se začala uvádět nová divadelní hra Prasklé zrcadlo, vzniklá na motivy stejnojmenné detektivky se slečnou Marplovou. Představení mělo premiéru 15. února v divadle Playhouse v Salisbury a čeká ho turné po Spojeném království. V hlavní roli Susie Blake (na fotografii). Trailer si můžete pustit na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=b-j9AvuRnNw
V krátkém čase jde o další nové divadelní zpracování detektivek Agathy Christie. Před dvěma lety byla ve Spojených státech uvedena divadelní Vražda v Orient-expresu (ještě před filmovou verzí). Loni měla premiéru italská divadelní verze Smysluplné vraždy.

V Londýně nejen Past, ale i Svědkyně
A divadlo ještě jednou: V Londýne je kromě „tradiční“ Pasti na myši možné stále navštívit také nové nastudování Svědkyně obžaloby, další detektivky, kterou pro divadlo napsala přímo Agatha Christie. Rozvržení sedadel v hledišti je tu uspořádáno tak, že diváci sedí v soudní síni – za 95 až 105 liber si je možné koupit i vstupenky na místa poroty. Aktuálně jsou k dispozici vstupenky až do března 2020. Více na webu divadla: https://www.witnesscountyhall.com/tickets