Herkulovské tipy 2021

V roce 2021 se vydáme po stopách Herkulovských úkolů pro Hercula Poirota. Každý měsíc věnujeme jedné povídce v pořadí, jak jdou za sebou v knize. Prostředí, kde se daná povídka odehrává, motivy, které se v ní objevují, nebo třeba profese nějaké postavy nám poslouží jako inspirace ke čtení tematicky podobných příběhů Agathy Christie.

Přidali jsme tipy na březen a informace o březnovém společném čtení.

Jak to bude probíhat?

Na začátku měsíce v tomto článku vždy zveřejníme základní nastínění děje příslušné povídky – samozřejmě bez rozuzlení! Zároveň uvedeme, jaký druh příběhů Agathy Christie si můžete přečíst, pokud se chcete povídkou nechat inspirovat.
Jde samozřejmě jenom o naše doporučení, povídka vám může něčím připomenout i úplně jiné příběhy Agathy Christie.
Protože jsme si v roce 2020 užili čtenářské on-line kluby – a vy snad taky – budeme v nich nepravidelně pokračovat i v roce 2021. Pak budeme moct číst daný měsíc všichni stejnou knihu a na konci měsíc ji společně probrat na Facebooku.
 

Březnová povídka

Třetí případ Herkulovských úkolů podává Laň z Arkádie.

Auto Hercula Poirot se porouchá a řidiči se vůz nepovede opravit. Do toho začne chumelit. Velký detektiv proto musí dojít do vesnice a přečkává v hostinci. Navštíví ho muž z garáží. Loni se seznámil s komornou ruské tanečnice. Do dívky se zamiloval, ale na další smluvenou schůzku nepřišla. Hercula Poirota prosím o pomoc.

Jako inspiraci ke čtení v březnu proto navrhujeme příběhy odehrávající se v zimě a příběhy, v nichž vystupuje umělec.

V zimě se odehrávají romány Vražda v Orient expresu, Vánoce Hercula Poirota, Sittafordská záhada a Vlak z Paddingtonu, z povídek Královský rubín nebo Tři slepé myšky.

Umělců najdeme v díle Agathy Christie hodně. Můžeme sem ostatně řadit i příběhy, ve kterých vystupuje synovec slečny Marplové – spisovatel Raymond West – a autorka detektivek paní Oliverová. Ale narazíme i na další umělce, třeba v knihách Hadí doupě, Po pohřbu, Plavý kůň, Poslední víkendTragédie o třech jednáních nebo Smrt na Nilu.

V březnu opět pořádáme společné čtení a saháme po zimním případu slečny Marplové Vlak z Paddingtonu. Román probereme na naší facebookové stránce ve čtvrtek 25. března od 16.50 do 19 hod.


Únorová povídka

Druhý případ Herkulovských úkolů se jmenuje Lernská hydra.

Doktor Charles Oldfield z vesnice Market Loughborough v hrabství Berkshire prosí Poirota o pomoc. Lékařova manželka před více než rokem zemřela na žaludeční vřed poté, co byla již nějakou dobu nemocná. Pitva však neproběhla a začaly kolovat řeči o tom, že manžel ji otrávil.

Jako možnou inspiraci ke čtení proto navrhujeme příběh, ve kterém vystupuje lékař, nebo příběh z anglického venkova.

Lékařů najdeme v díle Agathy Christie celou řadu. Výčet není kompletní, vybíráme třeba romány: Vražda Rogera Ackroyda, Karty na stole, Smrt v oblacích, Němý svědek, Smrt na Nilu, Schůzka se smrtí, Vždyť je to hračka, Temný cypřiš, Deset malých černoušků, Není kouře bez ohýnku, Poslední víkend, Smrt staré posluhovačky, Vlak z Paddingtonu, Zapomenutá vražda

Anglický venkov je častým dějištěm příběhů Agathy Christie, určitě si sami nějaké vybavíte. Vybíráme proto jen pár příkladů, třeba:

  • romány se slečnou Marplovou Vražda na faře, Není kouře bez ohýnku, Oznamuje se vražda nebo Prasklé zrcadlo
  • poirotovky Vražda Rogera Ackroyda, Poslední víkend, Na vrcholu vlny
  • z dalších knih třeba Vždyť je to hračka, Proč nepožádali Evanse?
Po úvodu Jak se to všechno seběhlo, kde se detektiv Hercule Poirot seznamuje s úkoly bájného Herkula, následuje první povídka – Nemejský lev.
 
V povídce Poirota navštěvuje sir Joseph Hoggin s tím, aby vyšetřil únos manželčina psa, čínského palácového psíka Šan Tunga. Poirot případ přijímá a v prostředí Londýna se pouští do vyšetřování psího zmizení.
 
Jako možnou inspiraci ke čtení navrhujeme příběh zasazený do Londýna a příběh, ve kterém vystupuje pes.
 
Z románů odehrávajících se v Londýně si můžete vybrat například:
  • poirotovky Karty na stole, Lord Edgware umírá, Nástrahy zubařského křesla, Zlatá brána otevřená, Třetí dívka
  • příběhy mladých dobrodruhů Tajemný protivník, Záhada Sedmi Ciferníků
  • román se slečnou Marplovou V hotelu Bertram
Článek v angličtině o Londýně v díle Agathy Christie najdete na oficiálním webu agathachristie.com na tomto odkazu.
 
Psi vystupují v řadě příběhů Agathy Christie. Roli pro děj mají v románech Němý svědek, Nultá hodina a Oznamuje se vražda, ale můžete sáhnout i po některém z příběhů, kde se psi zkrátka jen mihnou. Více píšeme v tomto článku.
 
V lednu pořádáme společné čtení, abychom mohli probrat londýnský případ slečny Marplové V hotelu Bertram. Debatovat budeme na našem Facebooku ve čtvrtek 28. ledna od 17 hod.

 

Podělte se s námi

Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o fotky, jak čtete a co čtete. Možností nabízíme několik. Vyberte si podle toho, jak „fungujete“ v internetovém prostředí.
  • E-mailem ► naše adresa je agatha@agatha.cz
  • Facebook ► pošlete nám fotku do zprávy nebo vložte na naši stránku jako vlastní příspěvek nebo do komentáře, pokud budeme zrovna diskutovat o herkulovských tipech
  • Instagram ► pošlete nám fotku do zprávy nebo nás označte ve veřejném příspěvku na svém profilu; používejte prosím hashtag #herkulovsketipy2021
Zveřejněno 1. 1. 2021, aktualizováno 2. 3. 2021.