Herkulovské tipy 2021

V roce 2021 se vydáme po stopách Herkulovských úkolů pro Hercula Poirota. Každý měsíc věnujeme jedné povídce v pořadí, jak jdou za sebou v knize. Prostředí, kde se daná povídka odehrává, motivy, které se v ní objevují, nebo třeba profese nějaké postavy nám poslouží jako inspirace ke čtení tematicky podobných příběhů Agathy Christie.

Přidali jsme poslední, 12. tipy – tipy na prosinec.

Jak to bude probíhat?

Na začátku měsíce v tomto článku vždy zveřejníme základní nastínění děje příslušné povídky – samozřejmě bez rozuzlení! Zároveň uvedeme, jaký druh příběhů Agathy Christie si můžete přečíst, pokud se chcete povídkou nechat inspirovat.
Jde samozřejmě jenom o naše doporučení, povídka vám může něčím připomenout i úplně jiné příběhy Agathy Christie.
Protože jsme si v roce 2020 užili čtenářské on-line kluby – a vy snad taky – budeme v nich nepravidelně pokračovat i v roce 2021. Pak budeme moct číst daný měsíc všichni stejnou knihu a na konci měsíc ji společně probrat na Facebooku.
 

Prosincová povídka

Poslední, dvanáctá povídka Herkulovských úkolů se jmenuje Únos Kerbera.

Hercule Poirot vystoupil ze soupravy metra a jede po eskalátorech nahoru, když z protějšího, dolů mířícího eskalátoru zaslechne své jméno. Je to ruská hraběnka Vera Rosakoffová, která ho už v minulosti zaujala jako žena. Schází se s ní v baru Peklo, a když tu vidíme psa jménem Kerberos, je jasné, že před detektivem je poslední, dvanáctý herkulovský úkol.  

Na prosinec, inspirování dějem povídky, doporučujeme ke čtení příběh, ve kterém se cestuje metrem, nebo příběh, ve kterém vystupuje zamilovaný detektiv.

Metrem (podzemní dráhou) se cestuje v několika příbězích Agathy Christie. Můžete sáhnout po románech Záhada Modrého vlaku, Němý svědek, Nástrahy zubařského křesla a Třetí dívka nebo po povídkách Případ nespokojeného vojáku (ze sbírky Parker Pyne zasahuje) a Čtyřiadvacet černých kosů (z Královského rubínu). V těchto případech jde o okrajové zmínky, ale tím svůj výběr nenechte ovlivnit. Pokud byste ovšem chtěli raději knihu, kde je cesta metrem klíčová, sáhněte po románu Muž v hnědém obleku.

K zamilovaným detektivům patří různí mladí dobrodruzi, se kterými se setkáme v knihách Tajemný protivník, Záhada Sedmi Ciferníků nebo Proč nepožádali Evanse? Ženatý ­– a jistě zamilovaný – policista vystupuje v Nulté hodině, kde je i zachycena scéna z rodinného života.


Listopadová povídka

Jedenáctá povídka Herkulovských úkolů přináší případ Jablka Hesperidek.

Hercula Poirota navštěvuje sběratel, který si přeje, aby detektiv vypátral vzácný renesanční pohár. Případ Poirota zavede do katolického kláštera v Irsku…

Jako doporučené tipy na listopad jsme se proto rozhodli vybrat příběh, kde vystupuje představitel církve, a příběh, ve kterém hrají roli umělecká díla.

Představitelé církve vystupují v románech Vražda na faře, Není kouře bez ohýnku, Oznamuje se vražda, Po pohřbu, Plavý kůň, V hotelu Bertram nebo Dům u kanálu.

Různá umělecká díla hrají roli například v knihách Prasklé zrcadlo, Nekonečná noc, Poslední víkend nebo Smrt staré posluhovačky a také v knihách už uvedených výše – Po pohřbu a Dům u kanálu.

Desátá povídka Herkulovských úkolů se jmenuje Géryonovo stádo.

Hercule Poirot se seznámil se slečnu Carnabyovou v případu Únos Kerbera, první povídce Herkulovských úkolů. Teď za ním přichází ve strachu o svou přítelkyni, která se jisté pochybné sektě rozhodla odkázat svůj majetek. Některé členky této sekty už zemřely, ač na úmrtích zřejmě není nic podezřelého. Poirot slečně Carnabyové navrhuje, aby se stala členkou sekty. Slečna Carnabyová se tak vydává na pobřeží do Devonu, kde má sekta sídlo.

Inspirováni touto povídkou, navrhujeme v říjnu ke čtení příběh, který se odehrává v Devonu, a příběh, který je místem děje nebo jinou postavou než detektiv propojen s dřívější detektivkou Agathy Christie.

V Devonu, rodném kraji Agathy Christie zastarale zvaném Devonshire, se odehrávají romány Zlo pod sluncem, Hra na vraždu, Deset malých černoušků, Sittafordská záhada nebo Zapomenutá vražda.

Agatha Christie psala vždy samostatné, uzavřené příběhy a netvořila volná pokračování. Místem děje nebo vystupujícími postavami však některé své knihy propojila. Napadla nás tato propojení:

  • Poslední román s Poirotem Opona se odehrává na stejném místě jako debut Záhada na zámku Styles.
  • Záhada Sedmi Ciferníků je zasazením na rodinné sídlo a některými postavami propojena s Tajemstvím Chimneys.
  • Plavém koni vystupují kromě paní Oliverové ještě dvě postavy z Kart na stole, a to dokonce i někdo, kdo byl mezi podezřelými.
  • Nemesis pověřuje slečnu Marplovou pátráním člověk, se kterým se setkala v Karibském tajemství.

Zářijová povídka

Devátá povídka Herkulovských úkolů se jmenuje Hippolytin pás a Hercula Poirota v ní pátrání přivede do Francie.

Hercule Poirot přijímá případ krádeže Rubensova obrazu. Pan Simpson, z jehož galerie obraz zmizel, se domnívá, že si krádež objednal jeden milionář. Obraz má prý být propašován do Francie. Poirot už se chystá do Paříže, když ho kontaktuje vrchní inspektor Japp s prosbou o pomoc kvůli jinému případu. Winnie Kingová, dcera kanovníka z Cranchesteru, zmizela cestou do prestižního dívčího penzionátu v Paříži.

Našimi tipy na čtení v září jsou příběh, který se odehrává ve Francii, nebo příběh, ve kterém vystupuje vrchní inspektor Japp.

Ve Francii se aspoň zčásti odehrávají knihy Vražda na golfovém hřišti, Záhada Modrého vlaku, Smrt v oblacích nebo Nedokočený portrét, publikovaný pod pseudonymem Mary Westmacott.

Inspektor, později vrchní inspektor Japp vystupuje v románech Záhada na zámku Styles, Velká čtyřka, Dům na úskalí, Lord Edgware umírá, Smrt v oblacích, Vraždy podle abecedy a Nástrahy zubařského křesla. Po boku Hercula Poirota vystupuje taky v divadelní hře Černá káva (i v románové úpravě od Charlese Osbornea) a několika povídkách. Mihne se taky v románu Tajemný protivník s Tommym a Pentličkou.

V září proběhne další společné čtení. Tentokrát jsme vybrali knihu Smrt v oblacích. Probereme ji v čtenářském on-line klubu na našem facebookovém profilu Agatha Christie CZ/SK ve čtvrtek 23. září od 18.00 hod. 


Srpnová povídka

Osmou povídkou jsou Diomedovi koně.

Hercule Poirot a doktor Michael Stoddart se setkávají v domě, kde probíhal večírek, na kterém se bral kokain. Během večírku došlo k nehodě se zbraní, a tak byl na místo povolán doktor Stoddart. Všiml si i dívky v deliriu, kterou ošetřil. S dívkou se setkal už předtím, jde o jednu ze čtyř dcer generála Granta. Lékař prosí Poirota o pomoc a ten se vydává pátrat nejen ke generálu Grantovi.

Na srpen ke čtení navrhujeme příběh, ve kterém figurují drogy a příběh, ve kterém vystupují sestry.

Drogy – ať už je bere někdo z postav, nebo jsou předmětem pašování – figurují například v románech Dům na úskalí, Smrt v oblacích, Vražda Rogera Ackroyda, Zlo pod sluncem, Proč nepožádali Evanse? nebo Zlatá brána otevřená.

Sestry najdeme v románu Smysluplná vražda, Hadí doupě, nevlastní sestry ve Zkoušce neviny, vtipným způsobem ve Zlaté bráně otevřené (ano, mluvíme o slečně Lemonové), sesterství hraje roli v knize Oznamuje se vražda.


Červencová povídka

Sedmá povídka Herkulovských úkolů se jmenuje Krétský býk.

Za Herculem Poirotem přichází dívka kvůli tomu, že muž, se kterým byla zasnoubena, zasnoubení zrušil. Myslí si totiž, že je šílený. Šílenství se v jeho rodě již dříve objevilo. V okolí jeho domova se našly mrtvé ovce, umyvadlo v pokoji bylo plné krve…

Jako červencovou inspiraci ke čtení navrhujeme příběh, ve kterém hraje roli šílenství, nebo příběh, v němž se objevuje krev.

Šílenství či nějaká forma lability se v různých podobách objevuje například v příbězích Vždyť je to hračka, Karibské tajemství, Smysluplná vražda, Sloni mají paměť nebo Zapomenutá vražda. Uvádíme takové knihy, kde se „nenormalita“ řeší už v průběhu příběhu, ale zvolit můžete samozřejmě i ty, kdy něco takového vychází najevo až v rozuzlení – ty zde neporzradíme.

V díle Agathy Christie se často vraždí jedy, ale i v jejích příbězích se objevuje krev. Z románů nabízíme ke čtení tituly Vánoce Hercula Poirota, Nultá hodinaZkouška neviny nebo Třetí dívka, z povídek Krev na chodníku (ve sbírce Třináct záhad).


Červnová povídka

Šestá povídka Herkulovských ukolů pojmenovaná Stymfalští ptáci nás přivádí do fiktivního balkánského státu zvaného Herzoslovensko.

Angličan Harold Waring je v Herzoslovensku v hotelu u jezera Stempka. Seznamuje se s paní Riceovou a její nešťastně provdanou dcerou Elsie Claytonovou. V hotelu se objevuje Elsien žárlivý manžel a dochází ke konfliktu. Naštěstí je zrovna v Herzoslovensku i Hercule Poirot.

Jako inspiraci ke čtení v červnu navrhujeme příběh z hotelu nebo penzionu a příběh, který se pojí se slovanskými zeměmi.

V hotelech a penzionech či jejich okolí se z větší míry odehrávají romány Dům na úskalí, Zlo pod sluncem, Zlatá brána otevřená, Karibské tajemství či V hotelu Bertram, z povídek například Tři slepé myšky.

Slovanské země figurují v díle Agathy Christie různými způsoby:

  • Fiktivní balkánský stát Herzoslovensko se kromě Herkulovských úkolů objevuje v Tajemství Chimneys.
  • Drobné zmínky o Československu najdeme v knihách Smrt v oblacích, Smrt na Nilu, Hodiny, Cestující do Frankfurtu. Postava z Československa vystupuje v románu Viděla jsem vraždu.
  • V Agathiných příbězích najdeme postavy i z jiných slovanských zemí. Třeba ruská hraběnka Vera Rosakoffová, která okouzlí Hercula Poirota, vystupuje ve Velké čtyřce a povídkách Dvojitá stopa a Únos Kerbera (posledním herkulovském úkolu). Uprchlice z Polska se objevuje v románu N či M?

Květnová povídka

Pátá povídka Herkulovských úkolů se jmenuje Augiášův chlév.

Hercule Poirot se schází s britským premiérem a ministrem vnitra. Bulvární týdeník vydává zprávy o tom, že se chystá odhalit skandál týkající se nejvyšších politických kruhů. Poirot musí zabránit skandálu.  

Jako inspiraci ke čtení v měsíci květnu proto navrhujeme příběh, ve kterém hrají roli noviny, nebo příběh z prostředí vysoké politiky.

Noviny hrají roli například v románech Sittafordská záhadaVraždy podle abecedyOznamuje se vražda nebo Smrt staré posluhovačky.

Vysoká politika se objevuje třeba ve špionážně laděných knihách Tajemný protivník, N či M?, Místo určení neznámé, Sešli se v Bagdádu nebo Cestující do Frankfurtu. Určitou roli hraje i v některých poirotovkách – v románech Kočka mezi holuby a Hodiny nebo ve vánoční povídce Královský rubín. A název povídky Únos ministerského předsedy mluví sám za sebe.

V květnu pořádáme další společné čtení. Tentokrát jsme vybrali román Vraždy podle abecedy. Probereme ho na našem facebookovém profilu Agatha Christie CZ/SK v pondělí 31. května od 17 hodin.


Dubnová povídka

Čtvrtá povídka Herkulovských úkolů je Erymanthský kanec.

Hercule Poirot zůstává po splnění předchozího herkulovského úkolu ve Švýcarsku. Rozhodne se vyrazit lanovkou do Les Avines. V lanovce si ho všímá švýcarský policista a předává mu vzkaz, jestli by nedojel až do cílové stanice na vrcholu Rochers Neiges a nepomohl jim s případem. Ve zdejším hotelu se má sejít vrah Marrascaud se členy svého gangu. V noci padá lavina a hosté, včetně Poirota, zůstávají v horském hotelu odříznuti od okolního světa.

Jako dubnovou inspiraci ke čtení tak navrhujeme příběh, ve kterém vystupuje velký zločinec, nebo příběh z uzavřeného prostředí.

Jak si vyložíte spojení velký zločinec, záleží na vás. Můžete ho vnímat buď spíše ve smyslu kriminálník, nebo velký zločinec jako například pachatel chytře promyšleného zločinu. My navrhujeme například tituly Velká čtyřka, Muž v hnědém obleku nebo Vražda v Orient expresu.

Uzavřené prostředí k dílu Agathy Christie zkrátka patří.

  • Můžeme sem řadit cestovní příběhy, jako jsou Záhada Modrého vlaku, Vražda v Orient expresu, Smrt na Nilu a Smrt v oblacích.
  • Na uzavřeném prostředí jsou založeny i příběhy, kdy jsou lidé odříznuti od světa v jednom domě – povídka Tři slepé myšky nebo její divadelní adaptace Past na myši a román Deset malých černoušků.

Další společné čtení plánujeme až v rámci květnové povídky.


Březnová povídka

Třetí případ Herkulovských úkolů podává Laň z Arkádie.

Auto Hercula Poirot se porouchá a řidiči se vůz nepovede opravit. Do toho začne chumelit. Velký detektiv proto musí dojít do vesnice a přečkává v hostinci. Navštíví ho muž z garáží. Loni se seznámil s komornou ruské tanečnice. Do dívky se zamiloval, ale na další smluvenou schůzku nepřišla. Hercula Poirota prosím o pomoc.

Jako inspiraci ke čtení v březnu proto navrhujeme příběhy odehrávající se v zimě a příběhy, v nichž vystupuje umělec.

V zimě se odehrávají romány Vražda v Orient expresu, Vánoce Hercula Poirota, Sittafordská záhada a Vlak z Paddingtonu, z povídek Královský rubín nebo Tři slepé myšky.

Umělců najdeme v díle Agathy Christie hodně. Můžeme sem ostatně řadit i příběhy, ve kterých vystupuje synovec slečny Marplové – spisovatel Raymond West – a autorka detektivek paní Oliverová. Ale narazíme i na další umělce, třeba v knihách Hadí doupě, Po pohřbu, Plavý kůň, Poslední víkendTragédie o třech jednáních nebo Smrt na Nilu.

V březnu opět pořádáme společné čtení a saháme po zimním případu slečny Marplové Vlak z Paddingtonu. Román probereme na naší facebookové stránce ve čtvrtek 25. března od 16.50 do 19 hod.


Únorová povídka

Druhý případ Herkulovských úkolů se jmenuje Lernská hydra.

Doktor Charles Oldfield z vesnice Market Loughborough v hrabství Berkshire prosí Poirota o pomoc. Lékařova manželka před více než rokem zemřela na žaludeční vřed poté, co byla již nějakou dobu nemocná. Pitva však neproběhla a začaly kolovat řeči o tom, že manžel ji otrávil.

Jako možnou inspiraci ke čtení proto navrhujeme příběh, ve kterém vystupuje lékař, nebo příběh z anglického venkova.

Lékařů najdeme v díle Agathy Christie celou řadu. Výčet není kompletní, vybíráme třeba romány: Vražda Rogera Ackroyda, Karty na stole, Smrt v oblacích, Němý svědek, Smrt na Nilu, Schůzka se smrtí, Vždyť je to hračka, Temný cypřiš, Deset malých černoušků, Není kouře bez ohýnku, Poslední víkend, Smrt staré posluhovačky, Vlak z Paddingtonu, Zapomenutá vražda

Anglický venkov je častým dějištěm příběhů Agathy Christie, určitě si sami nějaké vybavíte. Vybíráme proto jen pár příkladů, třeba:

  • romány se slečnou Marplovou Vražda na faře, Není kouře bez ohýnku, Oznamuje se vražda nebo Prasklé zrcadlo
  • poirotovky Vražda Rogera Ackroyda, Poslední víkend, Na vrcholu vlny
  • z dalších knih třeba Vždyť je to hračka, Proč nepožádali Evanse?
Po úvodu Jak se to všechno seběhlo, kde se detektiv Hercule Poirot seznamuje s úkoly bájného Herkula, následuje první povídka – Nemejský lev.
 
V povídce Poirota navštěvuje sir Joseph Hoggin s tím, aby vyšetřil únos manželčina psa, čínského palácového psíka Šan Tunga. Poirot případ přijímá a v prostředí Londýna se pouští do vyšetřování psího zmizení.
 
Jako možnou inspiraci ke čtení navrhujeme příběh zasazený do Londýna a příběh, ve kterém vystupuje pes.
 
Z románů odehrávajících se v Londýně si můžete vybrat například:
  • poirotovky Karty na stole, Lord Edgware umírá, Nástrahy zubařského křesla, Zlatá brána otevřená, Třetí dívka
  • příběhy mladých dobrodruhů Tajemný protivník, Záhada Sedmi Ciferníků
  • román se slečnou Marplovou V hotelu Bertram
Článek v angličtině o Londýně v díle Agathy Christie najdete na oficiálním webu agathachristie.com na tomto odkazu.
 
Psi vystupují v řadě příběhů Agathy Christie. Roli pro děj mají v románech Němý svědek, Nultá hodina a Oznamuje se vražda, ale můžete sáhnout i po některém z příběhů, kde se psi zkrátka jen mihnou. Více píšeme v tomto článku.
 
V lednu pořádáme společné čtení, abychom mohli probrat londýnský případ slečny Marplové V hotelu Bertram. Debatovat budeme na našem Facebooku ve čtvrtek 28. ledna od 17 hod.

 

Podělte se s námi

Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o fotky, jak čtete a co čtete. Možností nabízíme několik. Vyberte si podle toho, jak „fungujete“ v internetovém prostředí.
  • E-mailem ► naše adresa je agatha@agatha.cz
  • Facebook ► pošlete nám fotku do zprávy nebo vložte na naši stránku jako vlastní příspěvek nebo do komentáře, pokud budeme zrovna diskutovat o herkulovských tipech
  • Instagram ► pošlete nám fotku do zprávy nebo nás označte ve veřejném příspěvku na svém profilu; používejte prosím hashtag #herkulovsketipy2021
Zveřejněno 1. 1. 2021, aktualizováno 30. 11. 2021.