Herkulovské tipy 2021

V roce 2021 se vydáme po stopách Herkulovských úkolů pro Hercula Poirota. Každý měsíc věnujeme jedné povídce v pořadí, jak jdou za sebou v knize. Prostředí, kde se daná povídka odehrává, motivy, které se v ní objevují, nebo třeba profese nějaké postavy nám poslouží jako inspirace ke čtení tematicky podobných příběhů Agathy Christie.

Jak to bude probíhat?

Na začátku měsíce v tomto článku vždy zveřejníme základní nastínění děje příslušné povídky – samozřejmě bez rozuzlení! Zároveň uvedeme, jaký druh příběhů Agathy Christie si můžete přečíst, pokud se chcete povídkou nechat inspirovat.
Jde samozřejmě jenom o naše doporučení, povídka vám může něčím připomenout i úplně jiné příběhy Agathy Christie.
Protože jsme si v roce 2020 užili čtenářské on-line kluby – a vy snad taky – budeme v nich nepravidelně pokračovat i v roce 2021. Pak budeme moct číst daný měsíc všichni stejnou knihu a na konci měsíc ji společně probrat na Facebooku.

Lednová povídka

Po úvodu Jak se to všechno seběhlo, kde se detektiv Hercule Poirot seznamuje s úkoly bájného Herkula, následuje první povídka – Nemejský lev.
 
V povídce Poirota navštěvuje sir Joseph Hoggin s tím, aby vyšetřil únos manželčina psa, čínské palácového psíka Šan Tunga. Poirot případ přijímá a v prostředí Londýna se pouští do vyšetřování psího zmizení.
 
Jako možnou inspiraci ke čtení navrhujeme příběh zasazený do Londýna a příběh, ve kterém vystupuje pes.
 
Z románů odehrávajících se v Londýně si můžete vybrat například:
  • poirotovky Karty na stole, Lord Edgware umírá, Nástrahy zubařského křesla, Zlatá brána otevřená, Třetí dívka
  • příběhy mladých dobrodruhů Tajemný protivník, Záhada Sedmi Ciferníků
  • román se slečnou Marplovou V hotelu Bertram
Článek v angličtině o Londýně v díle Agathy Christie najdete na oficiálním webu agathachristie.com na tomto odkazu.
 
Psi vystupují v řadě příběhů Agathy Christie. Roli pro děj mají v románech Němý svědek, Nultá hodina a Oznamuje se vražda, ale můžete sáhnout i po některém z příběhů, kde se psi zkrátka jen mihnou. Více píšeme v tomto článku.
 
V lednu pořádáme společné čtení, abychom mohli probrat londýnský případ slečny Marplové V hotelu Bertram. Debatovat budeme na našem Facebooku ve čtvrtek 28. ledna od 17 hod.

 

Podělte se s námi

Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o fotky, jak čtete a co čtete. Možností nabízíme několik. Vyberte si podle toho, jak „fungujete“ v internetovém prostředí.
  • E-mailem ► naše adresa je agatha@agatha.cz
  • Facebook ► pošlete nám fotku do zprávy nebo vložte na naši stránku jako vlastní příspěvek nebo do komentáře, pokud budeme zrovna diskutovat o herkulovských tipech
  • Instagram ► pošlete nám fotku do zprávy nebo nás označte ve veřejném příspěvku na svém profilu; používejte prosím hashtag #herkulovsketipy2021