Zapomenutá vražda

Sleeping Murder

Novomanželé Reedovi z Nového Zélandu se rozhodnou usadit se v Anglii. Zatímco Giles musí ještě na rodném ostrově vyřídit nějaké obchodní záležitosti, Gwenda je pověřena najít v Anglii vhodný dům. To se jí také podaří – v novém domě se cítí dobře, ale v jednu chvíli ji přepadne podivný zlověstný pocit. Při zařizování se dějí zvláštní věci – Gwenda chce udělat cestu tam, kde už kdysi byla, chce vybourat dveře tam, kde kdysi bývaly, a nakonec najde ve skříni přesně takové tapety, jaké si představovala nalepit do jednoho z pokojů. Unavená a zmatená Gwenda ráda přijme pozvání Raymonda Westa a jeho tety Jane Marplové do Londýna, kde zajdou i do divadla. Při závěrečné scéně hry, ve které zazní „Zahalte jí tvář… zemřela tak mladá…“, Gwenda nahlas vykřikne a uteče ze sálu…

Odeon 1986
Knižní klub 1997
Euromedia Group 2007
Knižní klub 2009
Knižní klub 2018
Originální rok vydání: 
1976
Zajímavosti: 

Zapomenutá vražda byla, stejně jako Opona napsána (zřejmě) již za druhé světové války, ale vyšla až v půlce 70. let, na rozdíl od Opony až po smrti Agathy Christie. V knize zůstalo několik detailů, které naznačují dobu vzniku románu: plukovník Bantry, který zemřel již na počátku 60. let, se objevuje znovu – živý a zdravý, životní styl obyvatel Dilmouthu vykazuje rysy předválečného období (nezávislé příjmy, početné služebnictvo), jedna z hrdinek si půjčuje auto značky Daimler, tedy značky běžné ve 40. letech, avšak poněkud zastaralé v roce 1976. Za pozornost stojí i epizodní role „bláznivé stařenky se sklenicí mléka“, která se objevuje i v pozdějších dvou románech (Plavý kůň a Dům u kanálu). Zapomenutá vražda se nemůže zařadit mezi nejlepší tituly čtyřicátých let, ale mezi knihami vydanými v sedmdesátých letech svou kvalitou vyčnívá.

Že kniha vznikla během druhé světové války, se všeobecně uvádí, píše o tom i Agatha Christie ve Vlastním životopise. Pochybnosti nad touto obecně přijímanou informací vyslovuje John Curran v Utajených zápisnících Agathy Christie, resp. v rozšířeném a přepracovaném vydání Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. Na základě průzkumu zápisníků Královny detektivek přichází s teorií, že kniha byla napsána až několik let po válce.

Detektiv: 
Hlavní postavy: 
Další zpracování: 

TV