Smysluplná vražda

They Do It with Mirrors

Slečnu Marplovou poprosí její bývalá přítelkyně z mládí Ruth van Rydocková, aby navštívila starobylé anglické sídlo Stonygates, kde žije její sestra Carrie Louise se široce rozvětvenou rodinou. Stonygates ovšem není typickým anglickým sídlem. Druhý manžel Carrie Louise si ho totiž vybral k dost podivnému experimentu – udělat z něj jakési nápravné zařízení, či spíše internát pro mladistvé zločince a zkusit je tak vrátit na správnou cestu. Celý tento odvážný projekt však stojí spoustu peněz, a i když by jich měla mít Carrie Louise dost, skutečnost svědčí o něčem jiném.
Slečna Marplová dostala za úkol diskrétně obhlédnout situaci a zmapovat vše, co by jí přišlo podivné. Již brzy po příjezdu poznává, že všechno není, jak má být. V tom ji ještě utvrdí návštěva člena správní rady ústavu. Ovšem ještě dříve, než  si mohou sdělit podezřelé okolnosti, dochází k vraždě.

Knižní klub 1995
Knižní klub 2003
Knižní klub 2012
Kalibr 2019
Originální rok vydání: 
1952
Zajímavosti: 

Děj Smysluplné vraždy se odehrává na venkovském viktoriánském sídle, tedy v prostředí, které měla Agatha Christie ráda a s oblibou jej také ve svém díle používala. Časy se ale v Anglii po druhé světové válce změnily a s nimi i některé hodnoty či postoje společnosti. Ačkoli se Agatha Christie snažila do svých knih změny ve společnosti promítnout, své vlastní názory nám často dávala najevo alespoň prostřednictvím vystupujících postav. Všimněte si například slov slečny Marplové o tom, jací mladí lidé jsou pro zemi potřební.

Agatha Christie během 30. let sice přestala ve svých příbězích používat antisemitické narážky, ale v této knize si našla další národnost, o které rozhodně nemluví lichotivě. (Jen pro pořádek podotýkáme, že to samozřejmě nemusí vyjadřovat názory autorky!) Jsou to Italové a v italském překladu Smysluplné vraždy byly tyto narážky samozřejmě přeloženy neutrálně. V amerických vydáních však zůstaly, na rozdíl od zmíněných poznámek proti Židům. Zajímavé, co říkáte? Mimochodem se dozvídáme, že slečna Marplová jako mladé děvče strávila v Itálii jistý čas. Co tam dělala či s kým tam byla, se však asi už nikdy nedozvíme.

Detektiv: 
Další zpracování: 

Audiokniha

  • Smysluplná vražda – čte Růžena Merunková (promluvy slečny Marplové) a Otakar Brousek mladší, vydalo Voxi ve spolupráci s Audiostory v roce 2020

TV