Pověz mi, jak žijete nově s fotkami

Poslední knihou Agathy Christie, která letos vyšla v češtině, jsou její vzpomínky z cest na Blízký východ, kam doprovázela svého druhého manžela, archeologa Maxe Mallowana. Kniha obsahuje poprvé v češtině kromě Agathina textu i fotografie z archeologických expedic.

Plodná 40. léta přinesla v roce 1946 i tuto lahůdku, knihu vzpomínek na výpravy na Blízký východ, které manželé Mallowanovi podnikali v letech třicátých. Čtenář zde má možnost poznat jinou Agathu Christie - nadšenou a přizpůsobivou cestovatelku, jejíž velká láska ke zmíněné starobylé části světa jí pomohla přenést se přes blechy, písečné bouře či sociální zařízení z doby kamenné. Šlo o výpravy pracovní (Agatha Christie byla „najata“ na opravy a fotografování nalezených exemplářů), a tak se archeologie vine celou knihou. Nejde však o žádné vědecké rozbory nebo nudné popisy a exkurze do historie, ale o svižné a zábavné vyprávění především o lidech.

Autorka vzpomínky Pověz mi, jak žijete oproti svým detektivkám publikovala pod jménem Agatha Christie Mallowan.

Aktuální vydání v Ikaru nově přeložil Milan Lžička. Ve starším překladu Dušana Zbavitele vyšla kniha třikrát, ale nikdy s fotografiemi.

Nedávno vyšly vzpomínky také na audioknize v podání Martiny Hudečkové.