#SAC25 Společnost Agathy Christie slaví čtvrtstoletí (2. část)

Pokračujeme v průběžně aktualizovaném seriálu, ve kterém se ohlížíme za 25 lety Společnosti Agathy Christie.

Prvních dvanáct epizod z historie společnosti si můžete přečíst v samostatném článku, do tohoto budeme postupně přidávat další milníky z našeho čtvrstoletí.


2009

Až do roku 2009 probíhala setkání členů vždy v Praze. Když se ale místopředsedkyní stala Pavla Romportlová (tehdy Fuksová) žijící v Brně, začali jsme pořádat setkání i v moravské metropoli. První proběhlo 22. listopadu 2009 a pak jsme se v Brně sešli ještě sedmkrát.

Dvakrát jsme se po setkáních vydali na soudní lékařství a od soudních lékařů si poslechli nejen o rozdílu mezi jejich profesí a povoláním patologa. Zažili jsme i další hosty, třeba spisovatele Michala Sýkoru.

Do Brna přijedou i členové, kteří se do Prahy tak snadno nedostanou, a pro členy z Prahy (nebo jedoucí přes hlavní město) to naopak znamená pěkný a veselý společný výlet vlakem.

V Brně v restauraci na nás od místopředsedkyně Pavly vždy čeká sladké nebo jiné překvapení.


2010

Do Anglie jsme se chtěli vydat už v roce 1999, ale nakonec se to povedlo až v květnu 2010, kdy jsme uspořádali zájezd Po stopách Agathy Christie a Sherlocka Holmese.

V Londýně jsme se podívali do Muzea Sherlocka Holmese, zamířili k divadlu, kde se hraje Past na myši, a neplánovaně vyrazili i k domu, jehož exteriér představuje v seriálu Hercule Poirot s Davidem Suchetem detektivovo obydlí. Zavítali jsme do jižní Anglie a v Agathině rodném městě Torquay vyhledali nejrůznější místa spojená s jejím životem, jako třeba molo, kde jezdila na bruslích, nebo ulici, kde stál její rodný dům. Byli jsme i na hřbitově v Cholsey u Oxfordu, kde je Agatha Christie pohřbena.

A i když jsme všechno podnikali kvůli Agathě, podívali jsme se i na různá místa z průvodců.


2010

V roce 2010 jsme u příležitosti výročí 120 let od narození Agathy Christie připravili několik akcí.

Přímo v narozeninový den – ve středu 15. září – jsme slavili v Praze i Brně. V moravské metropoli proběhla beseda v knihkupectví Barvič a Novotný. O Agathě Christie a jejím díle si povídali zakladatel Společnosti Agathy Christie Jan Čermák a místopředsedové společnosti Pavla Romportlová (tehdy Fuksová) a Juan Zamora, moderovala Eva Šlapanská. Na besedu navázalo představení Pasti na myši v Mahenově divadle, které uvedla místopředsedkyně Pavla. Pro návštěvníky besedy jsme měli připravenou soutěž. Každý příchozí dostal cedulku se jménem nějaké postavy z Agathiných knih a měl určit, v jaké knize daná postava vystupuje.

Ve spolupráci s Muzeem Policie ČR jsme připravili malou výstavku a 15. září proběhla v policejním muzeu prezentace audioknih Agathy Christie z vydavatelství Tympanum, na které vystoupil interpret Vražd podle abecedy Aleš Procházka, tehdejší zástupce vydavatelství Karel Černošek a náš člen Marek Veselý.

Mimo výroční den jsme uspořádali i dvě menší besedy v pobočkách Městské knihovny v Praze, společnost jsme představili v časopise Biblio a pro brněnskou mutaci Deníku Rovnost jsme dodali několik krátkých detektivních povídek s otevřeným koncem. Jan Čermák přeložil Utajené zápisníky Agathy Christie. Součástí všeho slavení byl i jarní zájezd do Anglie po stopách autorky.


2011

V roce 2011 zařadilo pražské Divadlo pod Palmovkou na repertoár nejznámější hru Agathy Christie Past na myši. Hororovou notu zdejšího nastudování, melodii říkanky a její text zde adaptovaný na „Pláč, pláč, pláč“ budete mít možná ještě v paměti. S divadlem jsme navázali spolupráci.

Pomáhali jsme s přípravou programu a divadlo pro diváky připravilo lupy a taky nechalo vyrobit záložky s informacemi o naší společnosti. Divadlo nám navrhlo uspořádat předávání cen za českou detektivní literaturu, na kterém se vyhlašuje i vítěz Ceny Společnosti Agathy Christie, právě na jeho prknech. Oceněným autorům tehdy blahopřál i ředitel divadla a režisérka zdejšího nastudování Pasti na myši Lucie Bělohradská. Po vyhlášení cen následovalo zvláštní odpolední představení Pasti na myši, na které vyrazili i někteří čeští autoři detektivek. A rovněž my, členové Společnosti Agathy Christie.

Spolupráce s Divadlem pod Palmovkou pro nás byla inspirací do budoucna a navázali jsme pak spolupráci i s dalšími českými soubory, které uváděly některý z kusů podle Agathy nebo Vraždu v Orient expresu na motivy Agathy. Jedenáct a půl roku po premiéře na Palmovce se Past na myši opět hraje v Praze, tentokrát na Vinohradech a s divadlem jsme opět byli v kontaktu.


2012

V roce 2012 jsme byli mladší a připomínali si 15 let od založení. Ve spolupráci s Mladou frontou DNES jsme připravili seriál krátkých detektivních povídek s otevřeným koncem, které během prázdnin vycházely v příloze Léto. Čtenáři si mohli přečíst krátký příběh a otestovat si, jestli dokážou zodpovědět otázku týkající se řešení zápletky. Otázka zněly třeba „Proč by jinak jedna z nich měla zapotřebí banálně lhát?“, „Podle čeho Vaškova manželka poznala, že jí lže a není na rybách?“ nebo „Která z nich převáží drogy? Kam je schovává?“.

Během července a srpna 2012 vyšlo v Mladé frontě celkem 19 povídek. Povídky napsaly například Zuzana Rampichová, laureátka Ceny Společnosti Agathy Christie, Zdena Hamerová, Věnceslava Dezortová nebo Veronika Černucká.

Seriál v Mladá frontě navázal na obdobný z roku 2010, přichystaný u příležitosti 120 let od narození Agathy Christie. Tehdy v Rovnosti, brněnské mutaci Deníku, vyšlo několik povídek s otevřeným koncem, které napsali naši členové. Zatímco v Mladé frontě stačilo obrátit noviny a řešení si hned přečíst, v tomto případě šlo správné řešení poslat a soutěžit o ceny.

A v členské sekce našeho webu několik let běžela Hra na detektivy. Členové měli vždy zhruba měsíc na vyřešení povídky. Když vyřešili určitý počet příběhů, dostali pak „řád“, jehož název odkazoval na dílo Agathy Christie, jako třeba Řád slečny Lemonové.


2012

Druhou menší cestu po stopách Agathy Christie jsme podnikli v červenci 2012. Vyrazilo nás tentokrát jen pár a v Anglii jsme byli kratší dobu.

V Londýně jsme zašli do St. Martin’s Theatre na Past na myši a druhý den se vlakem z Paddingtonu dopravili do rodného města Agathy Christie Torquay. Ve městě jsme si znovu prohlédli místa spojená s životem autorky. Stařičký autobus nás dopravil do nedalekého letního sídla Greenway.


2013

Na první Hru na vraždu jen tak nezapomeneme, a když se sejdeme, řeč se často stočí i na ni. Probíhala v dubnu 2013 v hotelu Harmonie a jeho okolí ve Švábově na Vysočině.

Hra na vraždu znamená, že se od pátku do neděle sejdou členové společnosti, někdy i s rodinnými příslušníky. Pár organizátorů umístí v terénu několik indicií a soutěžící týmy pak podle nalezených pokynů postupují z místa na místo. Až se všichni vrátí do místa ubytování, je čas na luštění detektivní záhady.

V Harmonii jsme si nepřipadali jako v roce 2013, ale spíše třeba v roce 1963. Věci tu byly staré, ne vše fungovalo, jak mělo, a hlavně tu byla pěkná zima. Dnes už ale na všechno vzpomínáme s úsměvem. Další čtyři Hry se nicméně odehrály jinde, tři v Orlických horách a jedna u Jizerských hor.


2014

Čestné členství jsme se rozhodli udělovat osobnostem, jejichž činnost v souvislosti s Agathou Christie nebo detektivkami vůbec považujeme za významnou a vážíme si jejich aktivit.

K našim čestným členům patří i vnuk Agathy Christie Mathew Prichard (na fotografii s diplomem). Diplom převzal v roce 2015 a ocenil, co pro odkaz jeho babičky děláme.

Jako vůbec první obdržela v roce 2014 čestné členství Olga Simonová, která si téměř 15 let dopisovala s Agathou Christie. Čestné členství získali i spisovatelka Inna Rottová, laureátka Ceny Společnosti Agathy Christie, a herec a dabér Jaromír Meduna, český hlas Davida Sucheta.

Zahraničními čestnými členy jsou kromě Mathewa Pricharda Joe Koegh, archivář zpracovávající materiály týkající se Agathy Christie, John Curran, který se věnoval zápisníkům Agathy Christie, a David Suchet, seriálový představitel Hercula Poirota.


2015

V červnu 2015 jsme si udělali výlet a vyrazili na premiéru Psa baskervillského na otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Kanonickou detektivku pro venkovní scénu Jihočeského divadla adaptovali Olga Šubrtová a režisér představení Petr Zelenka.

Psa baskervillského – s Karlem Rodenem v roli Sherlocka Holmese – jsme si užili a doufáme, že se na česká otáčivá hlediště jednou dostane i Agatha. Ať už v Krumlově, nebo u ochotníků v Týně nad Vltavou.


2015

Když Knižní klub v roce 1994 vydal detektivku Sloni mají paměť, byla to první kniha Agathy Christie v nové grafické úpravě, následující po třech svazcích stejného formátu, ale s bílými pevnými deskami. Obálku Slonů navrhl Michal Houba. U černé už zůstalo a dnes této nepojmenované edici říkáme černá řada – bezpečně ji pozná snad každý čtenář Agathy Christie v Česku a na Slovensku.

Na zkompletování všech 66 románů a 14 povídkových sbírek detektivního žánru (a žánrů příbuzných) jsme si museli počkat dlouhých 21 let – do roku 2015. Čekání ale stálo za to! Zatímco detektivky Rexe Stouta nebo E. S. Gardnera vydávali v 90. a nultých letech nejrůznější nakladatelé, v případě Agathy Christie máme dílo v jednotném provedení.

Už od počátků Společnosti Agathy Christie jsme navrhovali, jaké knihy vydat. Později jsme připravili rozvrh, jak zhruba by měly zbývající tituly vycházet. Šlo o to, aby jako poslední vyšla Opona, poslední kniha s Herculem Poirotem a taky poslední kniha vydaná za autorčina života, a zároveň byly během let rovnoměrně zastoupeny romány a povídkové soubory i knihy podle detektivů.

Po Oponě pak jako „doplnění“ v černé řadě následovaly už jen povídková sbírka Tři slepé myšky a Detektivní hry 2.


2016

V roce 2016 jsme byli partnery ankety o nejlepšího interpreta českých audioknih s Herculem Poirotem. Byla to doba, kdy ještě nebyla natočena žádná poirotovská audiokniha v podání Lukáše Hlavici ani Jaromíra Meduny. Všichni interpreti, pro které šlo tehdy hlasovat, načetli s Poirotem jen jednu audioknihu. Byli to:

  • Vlastimil Brodský (Ztracená školačka)
  • Ladislav Frej (Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota)
  • Ladislav Lakomý (Vražda Rogera Ackroyda)
  • Taťjana Medvecká (Druhý gong)
  • Růžena Merunková (Schůzka se smrtí)
  • Pavel Novotný (Vražda v Orient-expresu)
  • Aleš Procházka (Vraždy podle abecedy)
  • Jan Přeučil (Královský rubín)
  • Michal Zelenka (Sophie Hannah: Vraždy s monogramem)

Anketu organizovala agentura Kristián, která v roce 2015 vydala Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota, jednu ze soutěžních audioknih. Anketa byla zahájena v polovině ledna 2016 v pořadu Tobogan Českého rozhlasu Dvojka, kde se tehdy sešli interpreti Ladislav Frej a Jan Přeučil a tehdy „jen“ dabér poirotovského představitele David Sucheta Jaromír Meduna.

Anketa probíhala u příležitosti výročí 100 let od doby, kdy Agatha Christie začala psát svou první detektivku Záhada na zámku Styles. Hlasovat mohl kdokoliv na speciálně zřízeném (a teď už nefunkčním) webu nejlepsipoirot.cz.

Vítězem – nejlepším hlasem audioknih s Herculem Poirotem – se stal Ladislav Frej.


2020–2021

Nápad probírat společně jednu přečtenou knihu jsme měli už dřív a uvažovali jsme o čtenářských klubech naživo, kdy bychom se společně sešli třeba v kavárně. Když přišla v březnu 2020 omezení v souvislosti s onemocněním covid-19, řekli jsme si, že společné čtení nějaké knihy Agathy Christie může zvednout náladu. Rozhodli jsme se vyhlásit první čtenářský on-line klub.

Čtenářské kluby Čteme stejnou Agathu probíhaly na našem Facebooku a pro členy Společnosti Agathy Christie běžela ve stejný čas ještě e-mailová debata. Celkem jsme v letech 2020 a 2021 uspořádali 10 klubů a probírali jsme knihy Nekonečná noc, Schůzka se smrtí, Zapomenutá vražda, Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota, Vražda v Orient expresu, Temný cypřiš, V hotelu Bertram, Vlak z Paddingtonu, Vraždy podle abecedy a Smrt v oblacích. Nekonečná noc pro první on-line debatu byla vybrána na základě hlasování čtenářů, ve kterém byl zcela volný výběr, ostatní knihy už vycházely z našich čtenářské výzev na roky 2020 a 2021.

Při „novém“ čtení knih Agathy Christie jsme si všimli věcí, které nám dříve unikly, objevili jsme nesrovnalosti, které utekly už Agathě, nebo narazili na různé zajímavosti. Přemýšleli jste například nad tím, proč přítelkyně slečny Marplové nejede v románu Vlak z Paddingtonu vlakem až do St. Mary Mead?


2021

V roce 2021 nás oslovili, jestli bychom nevystupovali na festivalu věnovaném královně detektivek který probíhá ve městě Puerto de la Cruz na Tenerife. Festival Internacional Agatha Christie zde pořádají u příležitosti toho, že sem Agatha v roce 1927 vyrazila na dovolenou. V listopadu 2021 se konal 8. ročník a naši společnost reprezentovala předsedkyně Jana Ohnesorg.

Připravila prezentaci o naší společnosti a několika svých cestách po místech souvisejících s životem a dílem Agathy Christie. Po přednášce následovala dlouhá zajímavá diskuse. Jsme opravdu rádi, že se zahraniční fanoušci mohli o naší společnosti dozvědět a že přednáška měla úspěch.

Na fotografii Janu Ohnesorg doprovází Juan José Hernández Melián, ředitel zdejšího turistického centra CIT Puerto de la Cruz.