Velká kniha Slečna Marplová a záhady: Povídky

Dva roky po knize Hercule Poirot: Povídky vychází další velký soubor – Slečna Marplová a záhady: Povídky. V článku uvádíme, jaké příběhy Agathy Christie v knize najdete.
 
Kniha obsahuje veškeré dosud známé povídky, v nichž vystupuje slečna Jane Marplová, a s výjimkou jediné také všechny zatím známé povídky bez Velkých detektivů. Kromě Marplové tak jde o „jednorázové“ postavy objevující se vždy v jednom jediném příběhu. Mezi těmito „záhadami“ najdeme jak detektivky, tak odlehčenější kriminální dobrodružství nebo duchařsky laděné příběhy.
 
Český soubor vychází z britského Miss Marple and Mystery: The Complete Short Stories, ale obsahuje dvě povídky navíc. Zařazena byla do něj rovněž povídka se slečnou Marplovou „Případ domovníkovy manželky“, kterou objevil John Curran, a předloha divadelní hry Past na myši – povídka „Tři slepé myšky“, jež kvůli divadelní verzi v Británii na přání autorky knižně nevychází. Všechny zařazené povídky už dříve vyšly česky v tzv. černé řadě.
Z dosud známých povídek bez Velkých detektivů chybí pouze příběh, který vyšel ve 20. letech v australském časopise a až letos se – v anglickém originále – objevil knižně, v souboru „zapomenutých“ detektivek autorů tzv. zlatého věku The Bodies in the Library.
 
Kromě samotných povídek kniha obsahuje doslov k anglickému vydání, doslov českého nakladatele a především chronologický soupis všech povídek Agathy Christie, včetně informací o prvním publikování v novinách nebo časopisech.
 
Celkovým provedením kniha odpovídá dřívějšímu souboru Hercule Poirot: Povídky. Opět je zhruba o velikosti formátu A4 (247 × 296 mm), váží téměř tři kila a má 752 stran. Na začátku každé povídky je i tentokrát ilustrace a knihu je opět možné uložit do pouzdra (viz obrázek).
 
Níže uvádíme a nabízíme ke stažení přehled všech povídek zařazených do knihy. U každé povídky zároveň uvádíme název souboru v černé řadě, kde vyšla původně. V seznamu též uvádíme jména překladatelů.
Seznam povídek (formát pdf).
 
Jde o jubilejní, 10 000. publikaci nakladatelského domu Euromedia Group, který v češtině vydává knihy Agathy Christie. Tato však nevychází v Knižním klubu jako dosavadní tituly, ale pod novou značkou Kalibr. V ní budou v budoucnu publikovány i všechny další detektivky Agathy Christie.