Velká kniha vánočních detektivek a záhad

Společnost Familium publikovala antologii Velká kniha vánočních detektivek a záhad. Od Agathy Christie je zde obsažena povídka Vánoční tragédie se slečnou Marplovou.
Jde tedy o jeden z příběhů ze Třinácti záhad, nyní dostupný také ve velké knize Slečna Marplová a záhady: Povídky.

Kniha je výborem z antologie The Big Book of Christmas Mysteries (2013), kterou sestavil významný editor detektivních a kriminálních příběhů Otto Penzler. Obsah původního vydání najdete na tomto odkazu, do českého překladu však nebyly některé povídky zařazeny. Chybí mj. i další povídka Agathy Christie s vánoční tematikou – Královský rubín. Obsah českého vydání je k dispozici zde.

České vydání je v pevných deskách a je o velkém zhruba čtvercovém formátu (230 × 265 mm). Velikostí přibližně odpovídá velkým knihám povídek s Herculem Poirotem a už zmíněnému titulu Slečna Marplová a záhady. Text doplňují ilustrace Markéty Staré.

Povídka Agathy Christie vychází v překladu Hany Petrákové převzatém z knihy Třináct záhad.

Několik fotografií knihy a ukázek z prvních stránek vybraných povídek je k dispozici na webu společnosti Familium.

Závěrem uvádíme na pravou míru informace uvedené v knize v profilu Agathy Christie. Autorčina detektivka zasazená do vlaku z Istanbulu byla česky publikována pod názvem Vražda v Orient-expresu (název se dvěma s není správný), televize BBC nevytvořila většinu adaptací případů Hercula Poirota (ty pocházejí od soukromé stanice ITV). A konečně povídka Vánoční tragédie vyšla v angličtině nejprve časopisecky a až pak byla zařazena do Třinácti záhad.