3× Hercule Poirot 6

V Kalibru vyšla kniha 3× Hercule Poirot 6, která obsahuje romány Vražda Rogera Ackroyda, Pět malých prasátek a Po pohřbu.

Níže uvádíme anotace jednotlivých detektivek, po kliknutí na název se dostanete na profil příslušného románu, kde najdete i další informace – zajímavosti, přehled českých vydání a dosavadních televizních i dalších adaptací.

Vražda Rogera Ackroyda (1926)
přeložila Eva Outratová
Paní Ferrarsová, bohatá vdova žijící ve vesnici King’s Abbot je nalezena mrtvá. Místní lékař doktor Sheppard konstatuje, že šlo o sebevraždu. Ve vsi bylo veřejným tajemstvím, že se měla provdat za prominentního obyvatele vesnice, Rogera Ackroyda, jen co uplyne rok od smrti jejího manžela. Ackroyd pozve doktora na návštěvu, neboť s ním chce mluvit o smrti jeho nastávající, a prozradí mu, že se mu paní Ferrarsová přiznala k tomu, že svého manžela zabila a někdo ze vsi ji vydírá. Během jejich rozhovoru donese Ackroydovi sluha dopis, který napsala paní Ferrarsová těsně před svou smrtí. Zřejmě v něm označila právě onoho vyděrače. Dopis si však Ackroyd přečte až po odchodu doktor Shepparda. Ten je o hodinu později přivolán zpět do domu. Rogera Ackroyda nalezli v jeho pracovně – probodnutého…

Pět malých prasátek (1943)
přeložili Pavla a Matouš Iblovi
Hercula Poirota přijde požádat o pomoc velice pohledná mladá dáma z Kanady, Carla Lemarchantová. Prozradí mu své pravé jméno – Caroline Craleová, je to dcera známého malíře, kterého údajně před 16 lety zavraždila jeho žena. Ta byla odsouzena na doživotí a po roce ve vězení zemřela. Carla se o rodinné tragédii dozvěděla až ve svých 21 letech, kdy obdržela dopis, ve kterém před svou smrtí její matka prohlašuje, že je nevinná. Carla dopisu věří a žádá Poirota, aby případ znovu prošetřil. Poirot, zlákaný možností přijít na kloub zločinu, ke kterému již neexistují žádné hmatatelné stopy, pouze výpovědi a psychologie svědků, nabídku přijímá…

Po pohřbu (1953)
přeložila Veronika Volhejnová
Smrt Richarda Abernethieho z Enderby Hall nikoho nepřekvapila, a tak jsou všichni trochu vyvedeni výrokem jeho sestry: „Ale zavraždili ho přece, ne?” Cora sice všechny šokuje, ale každý se přece jenom nad její větou pozastaví. O to víc nabývá na významu, když je Cora druhý den brutálně zavražděna, ale verze o lupiči se policii vůbec nelíbí. Násilná smrt rozhýbá myšlenky rodinných příslušníků, protože právě oni vědí, že vrahem je určitý člen příbuzenstva. Každý člen měl totiž svůj důvod, proč toužil po dědictví, zjišťuje rodinný právník Entwhistle. Protože se chce ujistit, že jeho domněnky jsou neoprávněné, prosí o pomoc svého přítele, Hercula Poirota.

A jaké další tituly chystá Kalibr? Ještě v srpnu by měl vyjít Plavý kůň a historická detektivka Nakonec přijde smrt. V září, kdy si budeme připomínat 130 let od narození Agathy Christie, vyjdou dvě knihy původně plánované už na květnový veletrh Svět knihy, který nakonec neproběhl – v novém vydání vyjde Vlastní životopis a poprvé v češtině kniha citátů slečny Marplové To je vražda, řekla.