Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?
Hadí doupě v novém vydání
Knižní klub znovu publikoval detektivku Hadí doupě. Sama Agatha Christie ji společně se Zkouškou neviny řadila ke svým nejoblíbenějším.
Obsah
Osmdesátník Aristide Leonides, který se vypracoval z chudého řeckého přistěhovalce na velmi bohatého majitele restaurací, je nalezen mrtev ve svém domě v londýnské čtvrti boháčů. Příčinou smrti je podání eserinu, barbiturátu, kterým byl nahrazen inzulin, jejž zemřelý pravidelně užíval. Rodina Leonidů žije pohromadě v rozlehlém domě, posměšně nazývaném „pokřivený domek“ (viz název anglického originálu), všichni pod patriarchální rukou starého Leonida. Brenda, jeho druhá manželka, je o 50 let mladší, navíc se proslýchá, že má poměr s mladým učitelem, který v domě také bydlí, a po smrti jejího chotě jí připadne obrovský majetek. Není tedy divu, že právě na ni padá podezření z vraždy. Snoubencem jedné z milionářových vnuček, Sophie, je čirou náhodou Charles (v českých vydáních Karel) Hayword, syn detektiva ze Scotland Yardu, a ten se se svými kriminalistickými zkušenostmi pouští do pátrání…
Zajímavosti
V rozhovoru pro Daily Mail uskutečněném v září 1970 byla Agatha Christie dotázána, zda je Past na myši jejím nejoblíbenějším vlastním dílem. Odpověděla, že nikoli, nejoblíbenějším bylo Hadí doupě z roku 1949. Potvrdila to i ve svém Vlastním životopise, publikovaném posmrtně, kde uvádí Zkoušku neviny a Hadí doupě jako dvě knihy, se kterými byla nejvíce spokojena, a dodává, že psát Hadí doupě bylo potěšení.
Nakladatelé však na Agathu Christie naléhali, aby změnila jeho závěr. Jako obvykle (s výjimkou knihy Nakonec přijde smrt) nátlaku nepodlehla. Ono nečekané rozuzlení je možná jedním z důvodů, proč patřilo „Doupě“ k oblíbencům své autorky. Další můžeme hledat v tom, že podobně jako ve Zkoušce neviny neřeší případ Poirot či slečna Marplová, ale člověk, který je do něj nějakým způsobem zatažen.
Kdy bude film?
Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film, který je vůbec první adaptací tohoto příběhu. Zatím však o něm není k dispozici příliš podrobností, a tak není zřejmé ani datum (případné) české premiéry.
Seznam dosavdních českých vydání knihy najdete v sekci Dílo/Romány.
Po Hadím doupěte vyjde česky v červenci znovu detektivka Oznamuje se vražda, v níž pátrá slečna Marplová. V samostatném příspěvku budeme informovat o knize Hádanky a hlavolamy Hercula Poirota, vycházející v těchto dnech. Tato kniha Tima Dedopoluse obsahuje různé krátké rébusy k rozluštění spojené s postavou belgického detektiva.